Jak prać w pralce wełniane swetry, by ich nie zniszczyć? Dodaj ten jeden składnik z kuchni

2023-12-16 11:55

Ciepły sweter to podstawa każdej zimowej garderoby. Wełna to jednak wymagający materiał, który wymaga specjalnego traktowania. Jak prać wełniane swetry, by nie straciły swojego kształtu i miękkości? Kieruj się kilkoma ważnymi zasadami i koniecznie wypróbuj jeden kuchenny trik.

Jak prać w pralce wełniane swetry, by ich nie zniszczyć? Dodaj ten jeden składnik z kuchni
Autor: Getty images Jak prać w pralce wełniane swetry, by ich nie zniszczyć? Dodaj ten jeden składnik z kuchni

Nie wszystkie wełniane swetry nadają się do prania w pralce. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, zerknij na informacje znajdujące się na metce. Zwykle te ubrania z wełny, które można prać w pralce zaleca się prać w jak najniższej temperaturze – w 30 lub 40 stopniach Celsjusza. Temperatura prania jest chyba najważniejszą wytyczną w tej sytuacji - decyduje o tym, czy sweter się sfilcuje czy nie. Oprócz niej ważne są także inne zasady.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Jak prać sweter w pralce? 5 kluczowych zasad

Jeśli tylko producent zezwala na pranie swetra w pralce, warto skorzystać z tej opcji, bo oszczędzi nam ona sporo czasu i pracy. Oprócz odpowiedniej temperatury wody, w czasie prania garderoby z wełny, warto kierować się także pozostałymi wytycznymi, których nie znajdziemy na metkach.

1. Aby sweter się nie zmechacił, przed wrzuceniem go do bębna, należy przewrócić go na lewą stronę i włożyć do woreczkach ochronnego (takiego jak do prania bielizny). Woreczek musi być jednak dość spory, by sweter w nim nie był upchany.

2. Do prania wełny należy użyć specjalnych delikatnych detergentów – najlepiej takich przeznaczonych właśnie do wełny. Tradycyjny proszek do prania, więc się nie sprawdzi.

3. Swetry pierzemy w specjalnym programie przeznaczonym do wełny właśnie. Cechuje się on niską temperaturą i niskimi obrotami. Nie kończy się także klasycznym wirowaniem. Jeśli nie mamy w swojej pralce takiego programu: wybierzmy opcje ręcznego doboru parametrów – temperaturę 30 stopni i jak najniższe obroty, do tego wyłączmy wirówkę.

4. Po wypraniu swetra w pralce nie należy go trzeć czy wyżymać. Odciskamy go za to delikatne w dwóch ręcznikach.

5. Na koniec strzepujemy i układamy na suchym ręczniku, nadając mu pożądany kształt. W trakcie suszenia jeszcze 2-3-krotnie strzepuje się sweter, by wysuszone woski mogły się szybciej podnieść.

Kuchenny trik na wełniane swetry

By sweter nie stracił na swojej miękkości, po wyjęciu go z pralki warto zrobić jedną ważną rzecz – wypłukać go w naturalnym środku zmiękczającym, który mamy pod ręką. Do tego celu używa się zwykłego octu - wystarczy dać łyżkę stołową do ostatniego płukania. Jeśli nie mamy pod ręką octu, możemy użyć łyżkę kwasku cytrynowego lub łyżkę gliceryny, które zadziałają dokładnie tak samo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza