Wlej do pralki, a efekty cię zaskoczą. Nie chodzi tylko o pranie

2023-10-28 9:06

W naszych pralkach można znaleźć pół tablicy Mendelejewa. Wkładamy do nich brudne ubrania, ręczniki, pościele, koce, wrzucamy rzeczy przynoszone z basenów, zajęć plastycznych czy sportowych. Co zrobić, by utrzymać czystość w pralce i zwalczyć ryzyko rozwoju w niej pleśni i grzybów?

Wlej do pralki, a zobaczysz efekty
Autor: Getty Images Ocet nie tylko czyści pralkę, ale i wywabia plamy z ubrań

Utrzymanie czystości w pralce nie jest rzeczą oczywistą. Może nam się wydawać, że skoro brudne ubrania dzięki praniu ponownie stają się czyste, to w czasie prania czyści się także pralka. Tak jednak nie jest — brud, kurz i zanieczyszczenia osadzają się w urządzeniu. A to może nie tylko sprawić, że pralka szybciej się zepsuje, ale również przyczynić się do występowania alergii skórnych u domowników. Grzyb czy pleśń w pralce mogą być dość uciążliwym problemem, dlatego urządzenie należy regularnie czyścić.

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Jak utrzymać czystość w pralce?

Aby zapobiec rozwojowi bakterii czy grzybów w pralce, a także zlikwidować nieprzyjemny zapach wilgoci, warto regularnie włączać pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Tak powinniśmy prać m.in. ręczniki łazienkowe czy ścierki kuchenne, by pozbyć się wszystkich drobnoustrojów. Wysoka temperatura zabija także pleśń i grzyby, może więc być prostym sposobem na zwalczenie wilgoci.

Warto też co jakiś czas włączyć puste pranie w temperaturze 90 stopni. Do bębna i do szufladki na detergenty warto wsypać... sodę oczyszczoną. Dzięki temu pralka pięknie się oczyści.

Wlej do pralki i obserwuj efekty

Innym świetnym sposobem, który może pomóc nam nie tylko wyczyścić pralkę, ale i wywabić plamy na ubraniach, jest wlanie do szufladki na proszek octu kuchennego. O mocy przeciwbakteryjnej octu wiemy dużo — ostatecznie nie bez powodu zaleca się używanie go do sprzątania blatów kuchennych, zlewu czy wanny. Środek ten jednak może również pomóc nam usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, wywabić plamy, a nawet zmiękczyć ubrania.

Zmiękczy pranie i wyczyści pralkę

Zwolenniczki naturalnych środków czystości polecają wlać miarkę octu (np. pół szklanki lub szklankę przy większej pralce) do szufladki na detergenty, a następnie włączyć wybrany program. Pranie będzie miękkie i czyste, a pralka przestanie pachnieć wilgocią.

Ocet można dodawać do wszystkich tkanin, także do tych, które łatwo się mechacą. Nie niszczy on ubrań i nie wpływa negatywnie na jakość włókien. Pozwala zachować ich świeży kolor, a także pozbyć się zabrudzeń. Dodatkowo zabija bakterie, co jest szczególnie ważne, gdy pierzemy ubranka dziecięce. Ocet to naturalny produkt, dlatego można go stosować do prania bielizny, odzieży czy tekstyliów dziecięcych.

Czytaj: Jak zrobić porządki w stylu eko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza