Wbrew pozorom nie trzeba kataklizmów, by na ubraniach lub innych tkaninach użytkowych pojawiła się pleśń. Wystarczy wrzucić wilgotne ubranie do kosza z brudną bielizną i pozostawić je na kilka dni, by doszło do wykwitu pleśni. Pojawia się też ona często na tkaninach tarasowych, które są szczególnie narażone na kontakt z deszczem i wilgocią w powietrzu. Obrus pozostawiony na noc na stoliku, zasłony czy poduszki tarasowe – te rzeczy z pewnością są najbardziej narażone na plamy z pleśni.
Jak usunąć pleśń z ubrań i innych tkanin? Po jakie środki sięgnąć w pierwszej kolejności? Po odpowiedź idziemy do książki „Poradnik domowy. Jak prać i czyścić odzież” autorstwa Zofii Dzięgielewskiej, który ukazał się nakładem Instytutu Wydawniczego Związków Zawodowych w 1988 roku. Mamy wrażenie, że ówczesne gospodynie domowe miały znacznie większą wiedzę na ten temat, bo po prostu w sklepach nie było takiego wyboru środków chemicznych jak teraz. A jak wiadomo – braki skłaniały do eksperymentowania. I na pewno nie ograniczały się tylko do octu, kwasku cytrynowego i sody, które obecnie uznawane są za antidotum niemal na wszystko.
Jak usunąć pleśń z ubrań i innych tkanin? Gospodynie w latach 80. stosowały te metody
Autorka poradnika swoje sposoby na usuwanie plam z pleśni dostosowuje do rodzaju i koloru tkaniny, mając na uwagę ich ochronę przed zniszczeniem. Jak wiadomo nie od dziś silna chemia, może zniszczyć lub odbarwić ubrania. A skoro myślimy o ich uratowaniu, z pewnością byśmy żałowali ich definitywnej straty. Póki nadzieja na uratowanie ubrania istnieje, warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów. My wybraliśmy różne na 3 różne rodzaje materiałów, które z powodzeniem można zastosować także współcześnie.
1. Co na plamy z pleśni na białej bawełnie?
W ty przypadku metod jest kilka. Pierwsza polecana przez Zofię Dzięgielewską polega na nawinięciu na zapałkę odrobiny waty, namoczenie jej w spirytusie denaturowanym i przetarcie nią każdej z plamek. Po takim zabiegu należy opukać ubranie ciepłą wodą, wysuszyć i uprać. Drugim sposobem jest użycie letniej maślanki. Nacieramy plamę płynem i zaraz po zabiegu pierzemy ubranie. Trzeci sposób (który świadczy o dużej kreatywności ówczesnych gospodyń) to sok z zielonych pomidorów, którym należy tamponować plamy, a następnie uprać całe ubranie.
2. Co na plamy z pleśni na kolorowej bawełnie?
W przypadku plam na bawełnie o nietrwałych kolorach autorka radzi skorzystać z innych metod. Najlepiej jej zdaniem nałożyć papkę przygotowaną z ½ łyżki grubej soli kuchennej, łyżki suchego krochmalu, 2 łyżek płatków mydlanych i łyżki mocnego roztworu kwasku cytrynowego. Tak przygotowaną pastę nakład się na lewą stronę tkaniny i pozostawia na 12 godzin. Po tym czasie należy ubranie spłukać, osuszyć i wyprasować.
3. Co na plamy z pleśni na ubraniach skórzanych?
Autorka poradnika dzieli się także wskazówkami na to, jak usunąć plamy z pleśni ze skóry. W tym przypadku zaleca przemyć je terpentyną lub mieszanką terpentyny z olejkiem kamforowym w stężeniu 1:1. Gdy skóra wyschnie, radzi wetrzeć w nią nieco gliceryny, a gdy ta wyschnie natrzeć pastą do skóry i wypolerować.