Skutecznie usuwa pleśń ze ściany. Wystarczy jedna łyżeczka, a problem zniknie raz na zawsze

2024-01-21 9:13

W okresie jesienno-zimowym pleśń na ścianie to częsty problem. Jeśli tylko się pojawi, należy od razu się jej pozbyć. Po pierwsze z uwagi na swoje zdrowie, po drugie, że z całą pewnością jej obszar będzie się powiększał. Co zrobić, by trwale się jej pozbyć? Polecamy jeden sprawdzony i niezawodny sposób.

Skutecznie usuwa pleśń ze ściany. Wystarczy jedna łyżeczka, a problem zniknie raz na zawsze
Autor: Getty Images Skutecznie usuwa pleśń ze ściany. Wystarczy jedna łyżeczka, a problem zniknie raz na zawsze

Pleśń to nie tylko problem dotyczący starych domów czy mieszkań, ale także nowego budownictwa. Na rozwój grzyba może tu wpływać wysoka szczelność pomieszczeń i nieregularne ich wietrzenie. Problem zwykle pojawia się lub nasila w okresie jesienno-zimowym, gdy wilgotność powietrza w mieszkaniu staje się zbyt duża. Za optymalną przyjęło się od 40 do 60 procent. Gdy zauważymy pleśń w swoim domu, najlepiej od razu się jej pozbyć.

Jak wymienić zapleśniały silikon wokół wanny?

Jak wyeliminować czynniki powodujące pleśń?

Gdy wilgotność w mieszkaniu jest za wysoka, należy zadbać o jego regularne, dość długie wietrzenie. Po czym poznać, że tak właśnie jest? Podpowiedzią jest chociażby skroplona para na otworach okiennych. Najlepszym sposobem zapobiegania pleśni w domu jest też regularne pozbywanie się wilgoci z okien, wycieranie kabiny prysznicowej, utrzymywanie fug w czystości, eliminowanie ewentualnych przecieków. Pomocne też mogą być dostępne w sklepach pochłaniacze wilgoci, których koszt wynosi 10-15 zł.

Domowe sposoby na usunięcie pleśni ze ściany

W sklepach z asortymentem domowym dostaniemy wiele gotowych preparatów do usunięcia pleśni. Wiele z nich jednak zawiera silne chemikalia, więc w domach, w których mieszkają dzieci, nie każdy chce ryzykować, bo mogą podobnie jak grzyb też być szkodliwe. Warto zatem zacząć od prostych domowych sposobów, a dopiero jak nie zadziałają, postawić na profesjonalne środki.

Na początek warto umyć ścianę ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła przy pomocy gąbki. Następnie można wybrać jeden z kilku domowych składników, które pomogą zniszczyć pleśń. My polecamy olejek eteryczny z drzewa herbacianego, ponieważ ładnie pachnie, działa grzybobójczo i zapobiega powstawaniu zarodników. W tym celu należy wymieszać jedną łyżkę olejku z 200 ml wody. Płyn przelewamy do spryskiwacza i spryskujemy nim zajętą przez pleśń ścianę. Gdy ściana wyschnie, ponawiamy zabieg.

Równie skuteczny w zwalczaniu pleśni ze ścian jest też zwykły ocet. By był skuteczniejszy, nie należy go rozcieńczać. Tak jak w przypadku patentu z olejkiem eterycznym, należy wlać go do spryskiwacza i zmoczyć nim ścianę. Pleśń usuwamy za pomocą gąbki, a cały zabieg ponawiamy do skutku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza