Jak usunąć tłuste plamy?

2019-11-27 11:28

Tłuste plamy zdarzają się nie tylko na kuchennych ścierkach czy fartuszkach, ale też na ulubionych częściach garderoby czy na jasnym dywanie. Usunięcie takich plam wbrew pozorom jest dość proste. Wystarczy, że zastosujesz jeden z naszych domowych sposobów.

Jak usunąć plamy z tłuszczu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?
  2. Czym wywabić tłustą plamę na dywanie?

Gdy zauważasz tłustą plamę na części swojej garderoby, zastanawiasz się skąd się ona wzięła. Nie ma znaczenia gdzie powstała plama i czy pochodzi z tłuszczów jadalnych czy z oleju silnikowego. Pamiętaj jednak, że im szybciej zareagujesz na powstałą plamę, tym łatwiej będzie ci ją usunąć.

Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku nie odplamiacze czy wybielacze, a sprawdzone domowe sposoby na wywabianie trudnych plam z tkanin i dywanów.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Najprościej usunąć tłustą plamę z tkaniny, którą można prać. Gdy ubrudzisz tłuszczem swoją ulubioną bluzkę najpierw zbierz nadmiar tłuszczu z plamy. Następnie zwilż zabrudzone miejsce olejkiem eukaliptusowym. Bluzkę upierz jak zwykle.

Możesz też zastosować inną metodę i posypać otłuszczone miejsce talkiem, który wsiąknie tłuszcz. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy pod plamę podłożysz bibułkę, a proszek dociążysz z góry. Po pół godziny usuń proszek z tkaniny, a jeżeli plama nie zniknie, powtórz czynność kilka razy.

Bardziej oporne plamy możesz też usunąć tamponując je benzyną ekstrakcyjną i później posypując ponownie talkiem.

Tłuste plamy z tkanin nie nadających się do prania usuniesz również za pomocą olejku eukaliptusowego. Zwilż plamę tym specyfikiem, a następnie przepłucz ubranie w zimnej wodzie.

>> Jak usunąć plamy z owoców?

>> Jak usunąć plamy z jajka?

>> Jak usunąć plamy ze szminki i z podkładu?

Tłuste plamy na aksamitnych ubraniach usuniesz za pomocą delikatnie podgrzanego w piekarniku czystego piasku. Posyp plamę tym piaskiem, wyszczotkuj małą szczoteczką do paznokci, a po uzyskaniu pożądanego efektu strzepnij piasek.

Tłusta plama na jedwabiu łatwo da się usunąć za pomocą talku. Posyp obficie proszkiem plamę, a następnie przyłóż bibułkę i prasuj letnim żelazkiem.

Tłuste plamy na tapicerce usuniesz za pomocą samego talku. Wystarczy, że posypiesz zaplamione miejsce tym proszkiem i po piętnastu minutach usuniesz talk szczoteczką. Jeżeli plama nie zeszła, powtórz zabieg.

Czym wywabić tłustą plamę na dywanie?

Tłuste plamy pojawiają się równie często na dywanie, jak na naszych ubraniach. Zabieg usuwania tłuszczu jest jednak podobny, jak w przypadku większości tkanin. Wystarczy, że pokryjesz plamę obficie talkiem, dociążysz czymś z góry i pozostawisz na kilka godzin. Następnie odkurz zaplamione miejsce.

Brudne ślady usuniesz zwilżoną kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego szmatką. Potrzyj plamę i pozostaw do wyschnięcia.

Zanim zdecydujesz się zastosować któryś z proponowanych przez nas sposobów wypróbuj go na niewidocznym skrawku materiału.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza