Plamy z jajka - jak je usunąć?

2019-12-10 10:21
Jak usunąć plamy z jajka
Autor: Getty Images

Plamy z żółtka wbrew pozorom nie tak łatwo jest usunąć. Ale co zrobić, gdy ulubionym pożywieniem twojej pociechy jest jajeczko na miękko? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na wywabianie plam z jajka z ubrań i dywanów.

Czy wiesz, że istnieją ekologiczne sposoby na pozbycie się wielu rodzajów plam? Takimi domowymi środkami pozbędziesz się również plam z żółtka na ulubionej bluzce lub na nowym dywanie. W przypadku różnych tkanin powinnaś stosować różne środki. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać to nie używanie gorącej wody, gdyż w zetknięciu z nią jajko może się ściąć, a wtedy jego całkowite usunięcie będzie niemożliwe.

Usuwanie plam z jajka z ubrań

Jeżeli ubrudziłaś jajkiem tkaninę, która nadaje się do prania, na wstępie usuń pozostałość jajka z tkaniny tępym narzędziem. Uważaj jednak żeby nie uszkodzić ubrania. Następnie przygotuj roztwór z pół wiadra zimnej wody i pół szklanki soli. Namocz zabrudzoną tkaninę w roztworze soli, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie upierz ubranie jak zwykle.

Jeżeli chcesz usunąć żółtko z tkanin, które nie nadają się do prania, zastosuj ten sam roztwór, z tym że w mniejszej proporcji. Plamę potrzyj zwilżoną w roztworze gąbką. Następnie przepłucz i zwilż gąbkę czystą wodą i przetrzyj nią plamę. Miejsce po plamie możesz osuszyć ręcznikiem zwykłym bądź papierowym.

Jak usunąć plamę z żółtka z tkanin delikatnych lub jedwabnych?

W przypadku tkanin delikatnych, jak na przykład jedwab naturalny, możesz zastosować benzynę ekstrakcyjną. Po delikatnym zdjęciu żółtka z tkaniny, namocz miękką szmatkę w benzynie ekstrakcyjnej, a następnie delikatnie potrzyj plamę. Przygotuj słaby roztwór boraksu i przepłucz nim tkaninę. Następnie wypłucz ubranie w czystej wodzie i upierz jak zwykle.

Plamę z żółtka na jedwabiu sztucznym usuniesz za pomocą czystej, zimnej wody, poprzez pocieranie zabrudzonego miejsca. Jeżeli na bluzce pojawi się tłusta plama, natrzyj to miejsce benzyną ekstrakcyjną i posyp talkiem. Żółte zabarwienie plamy możesz wyczyścić za pomocą roztworu wody utlenionej i zwykłej wody, zmieszanych w proporcjach 1:1.

Usuwanie plam z żółtka z dywanu

Zabieg usuwania jajka z dywanu jest bardzo podobny, jak w przypadku ubrań. Najpierw zbierz z powierzchni dywanu pozostałość jajka, a następnie przetrzyj miejsce szmatką zmoczoną w roztworze zimnej wody i soli. Po osiągnięciu zadowalającego efektu upierz poplamiony kawałek szamponem do dywanów.

Zanim przystąpisz do odplamiana według jednego z przedstawionych przez nas sposobów, powinnaś jednak przetestować go na niewidocznej części tkaniny.

Przeczytaj, jak usunąć inne plamy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE