Plamy z jajka - jak je usunąć?

2019-12-10 10:21

Plamy z żółtka wbrew pozorom nie tak łatwo jest usunąć. Ale co zrobić, gdy ulubionym pożywieniem twojej pociechy jest jajeczko na miękko? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na wywabianie plam z jajka z ubrań i dywanów.

Jak usunąć plamy z jajka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Usuwanie plam z jajka z ubrań
  2. Jak usunąć plamę z żółtka z tkanin delikatnych lub jedwabnych?
  3. Usuwanie plam z żółtka z dywanu

Czy wiesz, że istnieją ekologiczne sposoby na pozbycie się wielu rodzajów plam? Takimi domowymi środkami pozbędziesz się również plam z żółtka na ulubionej bluzce lub na nowym dywanie. W przypadku różnych tkanin powinnaś stosować różne środki. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać to nie używanie gorącej wody, gdyż w zetknięciu z nią jajko może się ściąć, a wtedy jego całkowite usunięcie będzie niemożliwe.

Usuwanie plam z jajka z ubrań

Jeżeli ubrudziłaś jajkiem tkaninę, która nadaje się do prania, na wstępie usuń pozostałość jajka z tkaniny tępym narzędziem. Uważaj jednak żeby nie uszkodzić ubrania. Następnie przygotuj roztwór z pół wiadra zimnej wody i pół szklanki soli. Namocz zabrudzoną tkaninę w roztworze soli, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie upierz ubranie jak zwykle.

Jeżeli chcesz usunąć żółtko z tkanin, które nie nadają się do prania, zastosuj ten sam roztwór, z tym że w mniejszej proporcji. Plamę potrzyj zwilżoną w roztworze gąbką. Następnie przepłucz i zwilż gąbkę czystą wodą i przetrzyj nią plamę. Miejsce po plamie możesz osuszyć ręcznikiem zwykłym bądź papierowym.

Jak usunąć plamę z żółtka z tkanin delikatnych lub jedwabnych?

W przypadku tkanin delikatnych, jak na przykład jedwab naturalny, możesz zastosować benzynę ekstrakcyjną. Po delikatnym zdjęciu żółtka z tkaniny, namocz miękką szmatkę w benzynie ekstrakcyjnej, a następnie delikatnie potrzyj plamę. Przygotuj słaby roztwór boraksu i przepłucz nim tkaninę. Następnie wypłucz ubranie w czystej wodzie i upierz jak zwykle.

Plamę z żółtka na jedwabiu sztucznym usuniesz za pomocą czystej, zimnej wody, poprzez pocieranie zabrudzonego miejsca. Jeżeli na bluzce pojawi się tłusta plama, natrzyj to miejsce benzyną ekstrakcyjną i posyp talkiem. Żółte zabarwienie plamy możesz wyczyścić za pomocą roztworu wody utlenionej i zwykłej wody, zmieszanych w proporcjach 1:1.

Usuwanie plam z żółtka z dywanu

Zabieg usuwania jajka z dywanu jest bardzo podobny, jak w przypadku ubrań. Najpierw zbierz z powierzchni dywanu pozostałość jajka, a następnie przetrzyj miejsce szmatką zmoczoną w roztworze zimnej wody i soli. Po osiągnięciu zadowalającego efektu upierz poplamiony kawałek szamponem do dywanów.

Zanim przystąpisz do odplamiana według jednego z przedstawionych przez nas sposobów, powinnaś jednak przetestować go na niewidocznej części tkaniny.

Przeczytaj, jak usunąć inne plamy: