Jak wyczyścić kaloryfer? Triki, dzięki którym zrobisz to błyskawicznie

2023-11-08 16:27

Jak wyczyścić kaloryfer przed sezonem grzewczym? Jest to bardzo ważne, gdyż zakurzony grzejnik będzie działał mniej efektywnie. Brud w jego wnętrzu ma również wpływ na zdrowie domowników, szczególnie dzieci.

Jak wyczyścić kaloryfer? Triki, dzięki którym zrobisz to błyskawicznie
Autor: Getty Image

Do czyszczenia użyj długiej, cienkiej ściereczki, miękkiej szmatki i ciepłej wody. Przyda się także odkurzacz i miękka szczotka. Oto domowe sposoby na oczyszczenie kaloryfera.

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Jak wyczyścić kaloryfer?

Zarówno grzejniki żeliwne, jak i aluminiowe należy dokładnie oczyścić przed sezonem grzewczym. Nie trzeba ich demontować, aby skutecznie przygotować się do zimy. Wystarczy miękka ściereczka do kurzu, szczotka i domowy środek czyszczący. Dowiedz się, jak to zrobić!

Przed przystąpieniem do czyszczenia warto odpowietrzyć urządzenie. Jeśli tego nie zrobisz, kaloryfer może nie nagrzewać się prawidłowo. Czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia większych zabrudzeń i widocznego kurzu. Można użyć ciepłej wody, miękkiej szmatki lub ręcznika papierowego i uniwersalnego środka czyszczącego. Sprawdzi się również woda i niewielka ilość łagodnego płynu do mycia naczyń lub szarego mydła – usunie to plamy i ewentualne przebarwienia.

Co na brudny kaloryfer?

Duże kawałki brudu można łatwo usunąć za pomocą odkurzacza z małą końcówką (szczotką lub szczelinówką). Pamiętaj, aby robić to nie tylko od góry, ale także od dołu. Jeśli to możliwe, wyczyść także przestrzeń pomiędzy grzejnikiem a ścianą. W tym celu dobrze sprawdzi się na przykład długi pędzel do kurzu. Musi dobrze „wchłonąć” brud, w przeciwnym razie rozleje się po całym mieszkaniu. Najlepiej czyścić grzejniki dwa razy w roku, podczas wiosennych i jesiennych porządków.

Jak wyczyścić wnętrze grzejnika?

Jak usunąć kurz z wnętrza grzejnika? Zwykle jest to duży problem, ale trzeba tylko mieć odpowiednie podejście. Kaloryfery można czyścić cienką, długą miotełką lub specjalnymi szczotkami, które mieszczą się w każdej szczelinie.

Warto wcześniej odkręcić górną część urządzenia, aby mieć łatwy dostęp do wnętrza. Wymaga tylko kilku śrubek, więc nie zajmie to dużo czasu. Możesz wyczyścić samą pokrywkę pod bieżącą wodą.

Jak wyczyścić kaloryfer suszarką?

Połóż wilgotny ręcznik na podłodze pod grzejnikiem i skieruj silny strumień powietrza z suszarki od góry. Dzięki temu kurz i brud opadną i „przykleją się” do mokrego ręcznika. Ta metoda ma jednak wadę – jeśli kurz w grzejniku mocno przyklei się do ściany, suszarka nie będzie w stanie sobie z tym poradzić.

Jak wyczyścić grzejnik żeliwny?

Grzejniki żeliwne można łatwo wyczyścić za pomocą odkurzacza, miękkiej ściereczki i płaskiej ściereczki do kurzu. Najpierw za pomocą odkurzacza i końcówki szczotki zbierz największy brud.

Następnie za pomocą płaskiej miotełki ostrożnie przeprowadź obmiatanie po obu stronach. Nie wykonuj niechlujnych ruchów, które roznoszą kurz po mieszkaniu, ale zamiast tego wciągaj go we włókna miotełki. Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie całego grzejnika ciepłą wodą i miękką ściereczką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza