Jak wyczyścić piekarnik w 20 minut? Genialny trik z użyciem jednego przedmiotu

2023-11-05 9:10

Brudny piekarnik, na którym widać zaschnięte plamy z tłuszczu, to zmora niejednej pani domu. Problem jest o tyle uciążliwy, że zaschnięty tłuszcz jest bardzo ciężko doczyścić. Na szczęście jest jeden sposób, który zawsze przynosi efekty.

Jak wyczyścić piekarnik?
Autor: Getty Images Aby wyczyścić piekarnik, wystarczy wykorzystać jeden prosty trik.

Czysty i lśniący piekarnik to obraz, który zwykle cieszy nasze oczy tylko przez jakiś czas po zakupie nowego sprzętu AGD. Każde pieczenie ciast czy mięs pozostawia w piekarniku ślady, które trudno jest doczyścić. Jeśli jeszcze dodatkowo wewnątrz kuchenki rozleje nam się jakiś sos, tłuszczy czy coś nam wykipi, zaschnięte plamy będą niemal niemożliwe do wyczyszczenia.

Niemal, bo istnieje jednak jeden skuteczny sposób, dzięki któremu nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale i odzyskamy dawny blask piekarnika. W dodatku jest to metoda bardzo ekologiczna, wolna od środków chemicznych i detergentów. 

Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej

Jak szybko wyczyścić piekarnik?

Aby pozbyć się zaschniętych plam i zabrudzeń, wystarczy... wykorzystać miskę z wodą. I to wszystko! Niepotrzebne nam są żadne płyny do mycia naczyń, środki czystości czy detergenty.

Na Tik Toku pojawił się świetny film, który jasno obrazuje, jak genialnym trikiem jest umycie piekarnika z wykorzystaniem ciepłej wody. Wystarczy rozgrzać kuchenkę do temperatury 180 stopni, a następnie włożyć do niej naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Jeśli dodatkowo chcemy pozbyć się z piekarnika nieprzyjemnego zapachu, możemy do naczynia pokroić cytrynę. 

Woda rozpuści tłuszcz

Miskę z wodą trzymamy w gorącym piekarniku około 20 minut, czekając aż parująca woda rozpuści zabrudzenia. Następnie wyjmujemy ją z kuchenki, nasączamy w tej wodzie szmatkę (najlepiej z mikrofibry) i przecieramy od środka piekarnik. Na ściereczce najprawdopodobniej zobaczymy dużo tłuszczu i zabrudzeń. Wystarczy wszystko wytrzeć do sucha, by cieszyć się czystym i błyszczącym piekarnikiem.

Ocet do piekarnika

Niektórzy polecają również do takiej miski dodać trochę octu, który także znakomicie usuwa brud, bakterie i tłuszcz. Miskę z octem i cytryną należy wstawić na 20 minut do rozgrzanej kuchenki, podobnie jak w poprzednim przykładzie.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie mieszanki wody z octem w proporcjach 1:1 i spryskanie nią (np. przez atomizer) wszystkich trudno dostępnych powierzchni w piekarniku. Później wystarczy włożyć naczynie żaroodporne z wodą i podgrzać. Gotowe!

Czytaj: Wrzuć tabletkę na blachę i rozgrzej piekarnik. Przypalenia znikną

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza