Odpuść sobie mycie okien w takie dni. To syzyfowa praca, którą i tak trzeba będzie poprawiać

2024-03-16 10:30

Okres narodowego mycia okien zbliża się wielkimi krokami, a właściwie dla niektórych już trwa, bo do świąt wielkanocnych pozostały dwa tygodnie. Niektórzy, mający jeszcze brudne okna, czują coraz większą presję. Mycie okien gdy tylko znajdziemy odrobinę czasu, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Tu istotna jest... pogoda za oknami. W nieodpowiednią, mycie okien to syzyfowa praca. Żeby nie wiem, co robić, pozostaną smugi.

Bez dobrej pogody nie uzyskasz czystych okien. Myj je tylko w konkretne dni
Autor: Getty Images Bez dobrej pogody nie uzyskasz czystych okien. Myj je tylko w konkretne dni

Bez dobrej pogody nie uzyskasz czystych okien. Myj je tylko w konkretne dni. I wcale nie chodzi o pogodę, którą zwyczajnie uznajemy za ładną. Wbrew pozorom np. słoneczne dni będą dużo lepsze na spacer niż na porządki z oknami. Dlaczego? Już spieszymy z tłumaczeniem.

Zobacz też: Przyspiesza sprzątanie i nie zostawia smug. To absolutny hit przy myciu okien

Spis treści

  1. Nie myj okien w słoneczne dni
  2. Nie myj okien w mróz
  3. Nie myj okien w deszczowe i wietrzne dni
  4. Co jeszcze podziała przeciwko smugom?
Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu

Nie myj okien w słoneczne dni

W słoneczne, ciepłe dni woda dużo szybciej paruje, przez co na oknach pozostawia nieestetyczne kropki i zacieki ze środka myjącego. Trudno je zetrzeć niezależnie od metody, a nawet jeśli się nam uda, najprawdopodobniej po myciu pozostaną nieestetyczne smugi.

Jeśli już musisz myć okna w słoneczne dni, rób to w momencie, gdy promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na szyby. Ciekawą wskazówkę ma instagramowa ekspertka od domowych porządków, @paulina.czajka_.

"Okna północne są zacienione niemal przez cały dzień, południowe do godziny 11 lub po 15, wschodnie od godziny 11, a zachodnie do godziny 15" - napisała na swoim profilu.

Nie myj okien w mróz

Mroźna pogoda także nie jest dobrą aurą do mycia okien. Krople wody i środka myjącego mogą nawet niezauważalnie zamarzać na powierzchni szyb, co i tak wpłynie na efekty negatywnie. Tworzyć się będą smugi, ale to nie to jest najgorsze.

W mróz, szyby mogą się zwyczajnie porysować poprzez zamarznięte drobinki cieczy, którymi szorujemy po ich powierzchni. Nie będzie to może widoczne gołym okiem, ale znacznie wpłynie na ogólną przejrzystość okien. 

Nie myj okien w deszczowe i wietrzne dni

Wiatr podziała na okna podobnie jak słońce, bo szybciej osuszy wodę i płyn myjący. Co gorsza, wraz z wiatrem i deszczem w powietrzu może unosić się więcej pyłu i piachu, który łącząc się z środkami myjącymi rozmaże tylko brud.

Co jeszcze podziała przeciwko smugom?

Według ekspertów od porządków, jedną z najlepszych mieszanek będzie połączenie octu z płynem do mycia naczyń. Dużą popularność ma też mycie okien starymi gazetami. To dwa, babcine triki, z którymi podobno smugi nie mają szans. Z tym drugim sposobem, coraz więcej nowoczesnych pań domu polemizuje. O co chodzi? Po odpowiedź zaglądajcie do naszego artykułu poniżej.

Dowiedz się też: Myjesz okna gazetami? No to zaraz dowiesz się, dlaczego tego NIE robić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza