Przyspiesza sprzątanie i nie zostawia smug. To absolutny hit przy myciu okien

2023-11-02 14:04

Póki za oknami nie ma mrozów, warto umyć szyby. Wielu ludzi nie lubi tego obowiązku, jednak o wiele przyjemniej wygląda się przez czyste okna, a nie pobrudzone zanieczyszczeniami czy dziecięcymi odciskami palców... Zaciskamy więc zęby, psikamy płynem i polerujemy. Co jeśli jednak istnieje sposób, który sprawi, że mycie będzie nie tylko szybkie, ale i skuteczne? Wystarczy wlać do wody popularny produkt, który nie tylko przyspieszy czyszczenie okien, ale i pozostawi szyby bez smug.

Mycie okien
Autor: Getty Domowy sposób na okna bez smug

Chyba każda osoba, która myła kiedyś okna, zmaga się z frustracją, ponieważ zawsze na umytych szybach pojawią się jakieś niedoskonałości. Na początku ich nie widać, ale wystarczy, aby okna oświetliły promienie słoneczne, a na wydawałoby się, że lśniącej tafli widać smugi i zacieki.

Nie musi tak być, jeśli wykorzystamy jeden z tricków wymyślony przez zmęczone, ale sprytne gospodynie domowe. Ich sekretem ułatwiającym im utrzymanie w domu lśniących okien bez smug jest produkt, którego chętnie używamy do zmywarek!

Spis treści

  1. Nabłyszczacz do mycia okien
  2. Jak przygotować roztwór z nabłyszczaczem do mycia okien?
  3. Jak najszybciej umyć okna?
Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Nabłyszczacz do mycia okien

W internecie można znaleźć wiele tricków na mycie okien. ich zwolennicy przekonują, że dzięki nim szyby będą lśnić, nie będą mieć smug ani zacieków. Najpopularniejsze z nich to mieszanki octu z wodą lub octu z płynem do mycia naczyń. Istotne jest też narzędzie, którym myjemy okna - są zwolennicy mikrofibry i zwykłych gazet, które ponoć nie zostawiają żadnych śladów. 

Od kilkunastu lat wraz z popularnością zmywarek, pojawił się nowy pomysł na mycie okien bez smug. Zdaniem wielu pań, wystarczy wlać do miski z wodą kilka łyżek nabłyszczacza do zmywarek. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania! 

Jak przygotować roztwór z nabłyszczaczem do mycia okien?

Nabłyszczacz to detergent, który rozbija napięcia powierzchniowe wody znajdującej się na szkle i rozprasza ją. Przez to eliminuje powstawanie plam z wody. Te właściwości, wykorzystywane w zmywarkach, które sprawiają, że kieliszki myte w maszynie nie mają zacieków, sprawdzają się w czyszczeniu szyb okiennych. Dzięki niemu okna są nie tylko czyste, ale i lśniące czyste, wolne od smug i plam.

Aby przygotować własny roztwór do czyszczenia okien z dodatkiem nabłyszczacza, wymieszaj następujące składniki: 3-4 łyżki nabłyszczacza dodaj do miski wody. Przetrzyj okna wilgotną gąbką z detergentem do okiem lub bez, a następnie, przetrzyj je ponownie roztworem. Jeśli okna nie są brudne, tylko zakurzone, możesz pominąć pierwszy etap i od razu przetrzeć je mixem wody i nabłyszczacza.

Czytaj również: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych

Jak najszybciej umyć okna?

Pamiętaj, że czasem chcesz umyć okna szybko i sprawnie, a ostatecznie zajmuje ci to dużo czasu. To dlatego, że do porządków trzeba się przygotować. Np. zdjąć firanki i zasłony - choć wydaje ci się, że to strata czasu, to jednak bez nich umyjesz szyby sprawniej i szybciej. 

Mycie zacznij od ram, żeby brudna woda nie kapała na czyste szyby. Specjaliści od sprzątania radzą, aby myjąc szyby wykonywać ruchy przypominające literę S - wtedy dotrzesz do każdego fragmentu płaszczyzny i zapobiegniesz zaciekom. Do wycierania okien do sucha możesz użyć ręcznika papierowego lub gazet - papier doskonale wchłania wilgoć. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza