Ten sposób kochały nasze babcie, ale odszedł do lamusa. I dobrze, bo tylko szkodzi

2024-04-14 12:16

Większość z nas doskonale zna babcine triki na mycie okien. To przede wszystkim wykorzystywanie octu, ale i inne porady, a wśród nich te związane z gazetami. Chętnie z nich korzystamy, niestety często zapominamy o pewnej "oczywistej oczywistości".

Myjesz okna gazetami? No to zaraz dowiesz się, dlaczego tego NIE robić
Autor: Getty Images

Wiele osób na pytanie "do czego wykorzystać gazetę?" z automatu odpowiada "do okien". W wielu domach gazety są odkładane na bok i czekają na swoją kolej, na ponowne wykorzystanie. I nie chodzi o to, że ktoś będzie je drugi raz czytał. Mogą posłużyć do przygotowania masy papierowej, zostać włożone do upranych butów, być podkładką podczas malowania farbami - to tylko część zastosowań gazety. Jednym z nich jest wspomniane już mycie okien. Ale czy to najlepsze rozwiązanie?

Spis treści

  1. Mycie okien gazetą
  2. Gazeta gazecie nierówna
Obowiązki domowe

Mycie okien gazetą

Gazety kojarzą się z tanim i łatwym sposobem na umycie okien. Są ogólnodostępne, nie zostawiają włókien na szybach, sprawiają, że są one idealnie wypolerowane. Do tego ta plastyczność i idealna chłonność. Niestety, to często tylko teoria, a wiele z nas błyskawicznie pożałowało, że zdecydowało się użyć gazety do mycia szyb. Zamiast sobie pomóc, dołożyłyśmy sobie pracy.

Przeczytaj także: Jak się zabrać do wiosennych porządków w garderobie dziecka?

Gazeta gazecie nierówna

Chętnie korzystamy z babcinych trików, a gazety to jeden ze "sprzętów", który kojarzy się z myciem okiem. Jednak o czymś zapominamy. Po pierwsze "nowoczesne" gazety różnią się od tych, które wykorzystywały nasze babcie. Nawet jeśli wciąż mówimy o gazetach codziennych, nie o kolorowych magazynach, wciąż nie jest to dokładnie to samo. A po drugie, mamy dostęp do wielu innych narzędzi, które sprawią, że okna będą lśniły. I wcale nie są drogie.

Dlaczego gazety nie powinny być naszym pierwszym wyborem?

  • Obecnie do drukowania gazet wykorzystuje się wiele różnych tuszów, nie wszystkie sprawdzą się do polerowania szkła - a to jedna z zalet przypisywana gazetom. Zamiast błyszczących szyb, otrzymamy te brudne od tuszu.
  • Mokry tusz lubi się rozmazywać. Na szkle może to nie być takim problemem, ale gdy ubrudzimy ramy… Delikatnie mówiąc: dołożymy sobie pracy.
  • "Magazynowe" gazety nie są tak miękkie, nie układają się tak dobrze, może się wydawać, że porysują okna (z drugiej strony - papier gazetowy jest cieńszy, szybciej się przedziera po zamoczeniu).
  • Kiedyś gazety codzienne były… codziennością. Dziś rzadko pojawiają się w domu, aby wyczyścić nimi okna, musimy je kupić. To kolejna rzecz na liście do zapamiętania i kolejny wydatek. A przecież nie tylko gazety nie zostawiają włókien, są doskonale chłonne i sprawiają, że okna błyszczą.

Masz pod ręką starą gazetę? OK, sprawdź tylko najpierw, czy tusz się nie rozmazuje. Nie masz - specjalnie nie kupuj, wykorzystaj inne rozwiązania. Chętnie posłuchamy Waszych trików na mycie okien!

Przeczytaj także: Zbliża się TEN czas. Oto 6 porad, które sprawią, że okna będą lśniły jak nigdy