Plama z curry - jak ją usunąć?

2019-11-27 11:46
Jak usunąć plamy z curry
Autor: Getty Images

Przyprawa curry ma nie tylko bardzo intensywne walory smakowe, ale także mocne właściwości barwiące. O ile plamy z innych przypraw wywabisz podczas normalnego prania, o tyle plamie z curry musisz poświęcić nieco więcej czasu.

Jeżeli jesteś fanką przyprawy curry i przez to pozbyłaś się już przynajmniej kilku części swojej garderoby, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz już rezygnować ze swoich ulubionych dań. Przedstawiamy kilka sprawdzonych, domowych sposobów na wywabianie plam z curry, nie tylko z ubrań, ale i z dywanów.

Jak usunąć przyprawę curry z ulubionych tkanin?

Wszystkie poplamione curry ubrania, które nadają się do prania możesz potraktować w ten sam sposób. Najpierw przygotuj roztwór z wody i boraksu. Ćwierć szklanki boraksu rozpuść najpierw w gorącej wodzie, a następnie dodaj roztwór do zimnej wody. Następnie mocz tkaninę w wodzie boraksowej, aż do momentu zniknięcia plamy i upierz jak zwykle.

Jeżeli jednak trafiłaś na dość oporną plamę, która za żadne skarby nie chce opuścić twojej ulubionej bluzki, możesz spróbować wywabić ją za pomocą roztworu wody utlenionej.

Plamy z tkanin nie nadających się do prania wymagają zupełnie innego traktowania. Nie mocz całej tkaniny w roztworze wody i boraksu, ale pocieraj zaplamione miejsce gąbką zwilżoną w przygotowanym domowym wywabiaczu: boraksu i ciepłej wody. Jeżeli plama nie zejdzie oddaj ubranie do profesjonalnej pralni chemicznej.

Jak wyczyścić plamę z curry z dywanu?

Plama z curry na dywanie jest równie trudna do usunięcia, jak w przypadku ubrań. Jeżeli twój jasny i nieskazitelnie czysty dywan szpeci duża żółta plama po curry, spryskaj ją wodą sodową. Następnie osusz to miejsce złożonym ręcznikiem. Przygotuj specjalny roztwór octu winnego i wody, w proporcji 1 miarka octu na 2 miarki wody, umocz ściereczkę i potrzyj plamę. Aby sprawdzić czy plama zginęła, dokładnie osusz poplamione miejsce.

Zanim zastosujesz któryś ze specyfików na plamę, wypróbuj go najpierw na niewidocznej części tkaniny lub dywanu, żeby uniknąć zniszczenia materiału.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE