Potrzyj nimi ubranie, a ślady po żelazku znikną. Skuteczne triki z domowej kuchni

2024-01-25 15:10

Gdy prasujemy ubrania żelazkiem nastawionym na zbyt wysoką temperaturę, zazwyczaj pojawią tzw. wyświecenia. Nie jest łatwo pozbyć się takich brzydkich smug, co nie znaczy, że nie jest to niemożliwe. Podpowiadamy, jak pozbyć się tego problemu wykorzystując domowe, sprawdzone patenty.

Potrzyj nimi ubranie, a ślady po żelazku znikną. Skuteczne triki z domowej kuchni
Autor: Getty Images Potrzyj nimi ubranie, a ślady po żelazku znikną. Skuteczne triki z domowej kuchni

Wyświecone miejsca po żelazku psują wygląd ubrań. Wyglądają one wtedy na stare lub znoszone. By pozbyć się tego typu niechcianych „ozdobników” z ulubionego ubrania – warto sięgnąć po rady naszym mam i babć. W latach 70. i 80. stawiały one proste środki dostępne w każdym domu, które jednocześnie są bezpieczne dla skóry i ekologiczne.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Jak usunąć świecące ślady po żelazku?

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po niezastąpiony w każdym domu ocet. Przygotuj z niego roztwór wymieszany z wodą. W tym celu wklej do miski 2 szklanki wody i 1,5 szklanki octu. Weź teraz lnianą (ewentualnie bawełnianą, ale lepsza będzie ta pierwsza) i zwilż ją w przygotowanym płynie. Wyświecone miejsca przecieraj wilgotną szmatką. Następnie uprasuj ubranie gorącym żelazkiem przez lnianą ściereczkę. To najszybszy i najprostszy sposób, który pozwoli nam pozbyć się naszego problemu. Nie zawsze jednak się sprawdzi. W tej sytuacji warto wypróbować inny.

Jak usunąć połysk po prasowaniu?

Chociażby ten z użyciem surowego ziemniaka. W tym celu należy zetrzeć na tarce ziemniaka lub ziemniaki (ich ilość dostosuj do wielkości ubrania). Następnie pulpą z surowych, świeżo startych ziemniaków pokryj wyświecone miejsca. Po jej nałożeniu, weź do ręki szczotkę do ubrań (może być też stara szczoteczka do zębów) i wyszczotkuj tkaninę. Następnie pozostaw całe ubranie do wyschnięcia. Gdy będzie już suche (zwykle zajmuje to kilka godzin), czystą szczotką dokładnie usuń resztę ziemniaka z ubrania. Na koniec tak jak przy sposobie z octem, należy uprasować ubranie przez lnianą szmatkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza