Tak przedłużysz żywotność bzu w wazonie. Podstawą jest wrzątek

2024-04-15 13:06

Za sprawą ciepłej i słonecznej pogody bzy w tym roku zakwitły dużo wcześniej niż zazwyczaj. Aż kusi, by urwać kilka gałązek na spacerze i wsadzić do wazonu, prawda? Co jednak zrobić, by kwiaty nie zwiędły już następnego dnia? Jest na to sprytny sposób florystów!

Tak przedłużysz żywotność bzu w wazonie. Podstawą jest wrzątek
Autor: Getty images Tak przedłużysz żywotność bzu w wazonie. Podstawą jest wrzątek

Większość z nas popełnia ten sam błąd. Zrywamy gałązki buz (a tak naprawdę lilaka) na spacerze, nosimy długo bez wody, a następnie tylko wkładamy do wazonu z wodą. Finał jest taki, że następnego dnia kwiaty są już zwiędnięte. Tymczasem bzy, aby postały dłużej w wazonie, wymagają odpowiedniego przygotowania. Znamy niezawodny sposób florystów, by wydłużyć ich żywotność po ścięciu.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Niezawodny sposób florystów, by bzy dłużej postały w wazonie

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ułamane na spacerze bzy ładnie wyglądają w wazonie tylko jeden dzień? Otóż noszenie go bez wody powoduje zapowietrzenie łodyg. Przez co roślina nie jest później w stanie pobrać odpowiedniej ilości wody wlanej do wazonu. Co więc należy zrobić, by jej w tym pomóc? Floryści mają swój niezawodny patent na wydłużenie życia bzów w bukietach.

1. Zaraz po powrocie ze spaceru należy pozbyć się z gałązek zbędnych liści.

2. Do wody w wazonie należy wsypać odżywkę do kwiatów ciętych.

3. Do innego naczynia zaś wlać wrzątek.

4. Następnie należy odciąć sekatorem końcówki gałązek.

5. Tak przygotowane gałązki z kolei należy umieścić w naczyniu z wrzątkiem – w ten sposób pozbędziemy się powietrza z łodyg, które przeszkadza w odpowiednim poborze wody przez roślinę.

6. Po dłuższej chwili należy wyciągnąć bez z zaparzonymi końcówkami i na koniec każdą końcówkę przeciąć w pionie sekatorem na dwie części.

Przetestujcie koniecznie tę metodę i cieszcie się pięknym zapachem bzu w wazonie nawet kilka dni! Dajcie znać, czy zauważyliście różnicę.