Tak usuniesz plamy z moczu na materacu. Domowa mikstura z 4 składników

2024-02-27 14:30

„Nocne wpadki” u dzieci zdarzają się jeszcze długo po ich odpieluchowaniu. Gdy w porę nie zabezpieczymy materaca ceratką, pozostaną na nim żółte nieestetyczne plamy, które do tego nieprzyjemnie pachną. By się ich pozbyć, należy działać od razu. Skutecznie rozprawi się z nimi domowa mikstura, którą każdy z nas łatwo wykona w zaciszu swojego domu.

Tak usuniesz plamy z moczu na materacu. Domowa mikstura z 4 składników
Autor: Getty Images Tak usuniesz plamy z moczu na materacu. Domowa mikstura z 4 składników

W okresie odpieluchowania maluchów pamiętamy, by ich materacyk zabezpieczać specjalną nieprzemakalną powłoką. Gdy jednak przyzwyczaimy się do tego, że dziecko wstaje w nocy na siusiu i już nie zdarzają mu się mokre wpadki, często rezygnujemy z tego typu zabezpieczenia. To błąd, bo do takich sytuacji jeszcze może nie raz dojść i to jest zupełnie normalne w przypadku kilkuletnich dzieci. Czy przemoczony materacyk da się uratować? Mamy na to domowy sposób, wymaga trochę zachodu, ale warto.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?

Domowa mikstura na plamy z moczu na materacu

Żółte ślady nie tylko szpecą materac, ale także nieprzyjemnie pachną. Gdy dojdzie do zmoczenia materaca, należy działać od razu, wtedy mamy największą szansę na to, by pozbyć się plam. Pomocna w tym okazuje się domowa mikstura. Przygotujemy ją z czterech składników, które zazwyczaj każdy z nas ma w swoim domu:

  • 4 łyżki sody,
  • szklanka wody utlenionej,
  • kilka kropel płynu do naczyń,
  • kilka kropel olejku eterycznego.

Wszystkie składniki połącz np. w dużym słoiku, po czym przelej do spryskiwacza. Tak przygotowaną mieszanką dokładnie spryskaj plamę na materacu. Gdy materac wyschnie, miejsce po plamie posyp sodą. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci z wnętrza materaca. Na koniec weź odkurzacz i odkurz dokładnie materac.

Nie rezygnuj z olejku eterycznego, jeśli nie masz go w domu, kup w aptece. Wybierz dowolny zapach, który lubisz – cytrusowy, piniowy, eukaliptusowy. Każdy będzie dobrze niwelował przykry zapach rozkładającego się moczu.

Innym sprawdzonym sposobem na plamy z moczu jest mąka kukurydziana. Wciera się ją w świeżą plamę, po czym odkurza materac.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza