Usuwanie plam: jak usunąć plamę z wina?

2019-12-10 9:28

Ślady po czerwonym winie to wyjątkowo trudne plamy. Ich usuwanie nie jest jednak niemożliwe. Jak wywabić plamę z czerwonego wina? Poznaj najlepsze sprawdzone sposoby.

Jak usunąć plamy z wina
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak usunąć świeżą plamę z wina?
  2. Jak usunąć starą plamę z wina?

To, w jaki sposób usunąć plamę z wina, zależy od dwóch czynników: czy plama jest świeża, czy stara oraz od rodzaju tkaniny. Inaczej wygląda wywabianie plam z tkanin delikatnych, inaczej z bawełny lub lnu. Inaczej też będziemy postępować w przypadku tkanin białych i kolorowych.

Warto poznać domowe sposoby na usuwanie plam, ponieważ odplamiacze z drogerii, wbrew reklamom, niekiedy nie wystarczają, a mogą nawet zniszczyć ubranie...

Jak usunąć świeżą plamę z wina?

Jeśli natychmiast po zachlapaniu ubrania winem przystąpisz do działania, masz większe szanse, plama bowiem nie zdążyła jeszcze dotrzeć do głębszych warstw odzieży. Jak najszybciej posyp plamę solą – bardzo grubą warstwą – i mocno wetrzyj. Sól wchłonie czerwone wino. Następnie spłucz, a jeśli jest taka potrzeba, możesz jeszcze raz powtórzyć zabieg.

Jeśli nie masz pod ręką soli lub co najwyżej solniczkę, z której wysypuje się kilka ziarenek na minutę, możesz szybko zalać plamę białym winem lub szampanem – klin klinem! Równie dobrym sposobem jest zwilżenie plamy wodą utlenioną, roztworem 2%. Ale uwaga: jeśli plama ta jest na kolorowej i delikatnej tkaninie, rozcieńcz wodę utlenioną zwykłą wodą. Lekko wetrzyj w materiał, po czym wypłucz w wodzie.

Po każdym z tych zabiegów normalnie namocz i wypierz zaplamione ubranie. Możesz oczywiście dodać do prania odplamiacz z drogerii, odpowiedni dla tej tkaniny.

Jak usunąć starą plamę z wina?

Jeśli plama zdążyła już zaschnąć, sprawa jest trudniejsza, ale nie beznadziejna. Z białą tkaniną jest wtedy łatwiej: po prostu namocz ją w roztworze spirytusu (1:10), w wodzie sodowej lub utlenionej. Potem wypierz w proszku z dodatkiem wybielacza.

Plamę na kolorowej tkaninie polej sokiem wyciśniętym z cytryny lub namocz w wodzie z dodatkiem amoniaku. Natomiast plamy na tak delikatnych tkaninach, jak atłas, jedwab czy aksamit posyp najpierw mąką ziemniaczaną, a potem skrop sokiem z cytryny. Po wszystkim wypierz.

Dobrym sposobem na usuwanie plam z wina z kolorowych bawełnianych tkanin jest przelanie zaplamionych miejsc gorącym mlekiem, a następnie wypranie. Polecanym i bardzo wygodnym sposobem jest też pianka do golenia. Spryskaj plamę grubą warstwą pianki i po około 20 minutach wrzuć do pralki.

Pamiętaj, że dopóki plama z czerwonego wina zupełnie nie zniknie, nie możesz wyprasować materiału – żelazko utrwali plamę i niewykluczone, że ulubione ubranie będzie już nie do uratowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza