Kot i dziecko: jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

2021-11-10 9:06

Kot i dziecko, czy to się uda? Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak przygotować kota na pojawienie się w domu noworodka. Przyjście na świat nowego członka rodziny oznacza zmiany dla wszystkich domowników, także kotów. Aby zawieranie nowej znajomości odbyło się bez problemów, kota trzeba przygotować na pojawienie się dziecka. Jak?

Kot i dziecko: jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?
Autor: Getty images Kot i dziecko: jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba przygotować kota na pojawienie się dziecka?
  2. Jak przygotować kota na pojawienie się noworodka?

Przygotowanie kota na pojawienie się dziecka nie jest łatwym zadaniem. Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo duża zmiana dla nas samych, a co dopiero dla zwierzęcia, które pewnych rzeczy nie rozumie.

Dlatego, jak tylko sami oswoimy się ze zmianami w naszym życiu, powinniśmy do nich dobrze przygotować pupila. Tym bardziej że kot znany jest ze swojego "indywidualnego charakteru". Zdecydowanie gorzej niż pies adaptuje się także w nowym otoczeniu i nowych sytuacjach.

Dlaczego trzeba przygotować kota na pojawienie się dziecka?

W przeciwnym razie musimy się liczyć z mogącym się pojawić konfliktem i często drastycznymi i silnymi reakcjami kota na zmiany i związany z nimi stres. Przygotowania najlepiej rozpocząć od stopniowego wprowadzania wszystkich nowości związanych z dzieckiem, jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie i w domu, którym mieszka już kot.

Czytaj: Przygotuj zwierzaka na dzieciaka. Jak przygotować psa lub kota na nowego członka rodziny

Ciąża a kot. Jestem w ciąży i mam kota. Co dalej?

Jak przygotować kota na pojawienie się noworodka?

Oto kilka sposobów, które w tym pomogą:

  • nowe rzeczy dla dziecka i... dla kota. Wstawiając do domu rzeczy dla malucha takie jak np. łóżeczko możemy jednocześnie zakupić rzeczy dla kota np. legowisko. Dodatkowo łóżeczko dla dziecka możemy zabezpieczyć specjalnym zapachowym preparatem odstraszającym koty (upewniając się wcześniej że nie zawiera on toksycznych substancji i jest bezpieczny dla niemowląt). Dobrym pomysłem jest by łóżko od początku było zajęte -można umieścić w nim lalkę bobasa dając sygnał kotu, że nie może spać w łóżeczku dziecka. Dodatkowo zakupione legowisko możemy skropić kocimiętką, która będzie przyciągała kota.
  • przyzwyczajanie kota do obecności dziecka. Najlepiej robić to zanim jeszcze dziecko pojawi się w domu. Do tego możemy wykorzystać lalkę która zamieszka w łóżku dziecka. Noszenie i tulenie przez nas lalki pozwoli kotu przyzwyczaić się do sytuacji, a nam obserwować jego reakcje. Dodatkowo powinniśmy puszczać nagrania z odgłosami niemowlęcego płaczu - możemy to robić stopniowo umożliwiając kotu spokojne oswojenie się z nowymi dźwiękami.
  • stopniowe zmniejszanie ilości pieszczot i uwagi ofiarowywanych kotu każdego dnia. Powinniśmy to robić stopniowo, ale systematycznie by kot mógł się przyzwyczaić do nowych warunków, które zapanują lada dzień. Nagłe odcięcie kota od dotychczasowej ilości pieszczot i uwagi, może zostać odebrane jako odrzucenie.

Stopniowo wprowadzane zmiany pozwolą kotu, w miarę bezstresowo, przystosować się do nowej sytuacji a nam obserwować reakcje kota i zawczasu na nie reagować.

Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie

Drzwi dla kota
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza