Kot i dziecko: jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

2013-08-22 17:17 Anna Dragańska vel Dragan

Kot i dziecko, czy to na pewno będzie współgrało? Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka: to pytanie zadają sobie wszyscy posiadacze tych uroczych zwierzątek. Pojawienie się w domu małego dziecka oznacza zmiany dla wszystkich domowników, włączając w to także koty. Aby zawieranie nowej znajomości odbyło się bez problemów, kota trzeba przygotować na pojawienie się dziecka.

Przygotowanie kota na pojawienie się dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jest to bardzo duża zmiana dla nas samych, a co dopiero dla zwierzęcia, które pewnych rzeczy nie rozumie. Dlatego, jak tylko sami oswoimy się ze zmianami w naszym życiu, powinniśmy do nich dobrze przygotować pupila. Tym bardziej że znany jest on ze swojego "indywidualnego charakteru". Zdecydowanie gorzej niż pies adaptuje się także w nowym otoczeniu i nowych sytuacjach.

Kot i dziecko: dlaczego trzeba przygotować kota na pojawienie się dziecka?

W przeciwnym razie musimy się liczyć z mogącym się pojawić konfliktem i często drastycznymi i silnymi reakcjami kota na zmiany i związany z nimi stres. Przygotowania najlepiej rozpocząć od stopniowego wprowadzania wszystkich nowości związanych z dzieckiem, jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie i w domu, którym mieszka już kot.

Czytaj: Przygotuj zwierzaka na dzieciaka. Jak przygotować psa lub kota na nowego członka rodziny

>> Zobacz też: Ciąża a kot. Jestem w ciąży i mam kota. Co dalej? >>

Kot i dziecko: tak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

Oto kilka sposobów, które w tym pomogą:

- nowe rzeczy dla dziecka i... dla kota. Wstawiając do domu rzeczy dla malucha takie jak np. łóżeczko możemy jednocześnie zakupić rzeczy dla kota np. legowisko. Dodatkowo łóżeczko dla dziecka możemy zabezpieczyć specjalnym zapachowym preparatem odstraszającym koty (upewniając się wcześniej że nie zawiera on toksycznych substancji i jest bezpieczny dla niemowląt). Dobrym pomysłem jest by łóżko od początku było zajęte -można umieścić w nim lalkę bobasa dając sygnał kotu, że nie może spać w łóżeczku dziecka. Dodatkowo zakupione legowisko możemy skropić kocimiętką, która będzie przyciągała kota.
- przyzwyczajanie kota do obecności dziecka. Najlepiej robić to zanim jeszcze dziecko pojawi się w domu.  Do tego możemy wykorzystać lalkę która zamieszka w łóżku dziecka. Noszenie i tulenie przez nas lalki pozwoli kotu przyzwyczaić się do sytuacji, a nam obserwować jego reakcje. Dodatkowo powinniśmy puszczać nagrania z odgłosami niemowlęcego płaczu - możemy to robić stopniowo umożliwiając kotu spokojne oswojenie się z nowymi dźwiękami.
- stopniowe zmniejszanie ilości pieszczot i uwagi ofiarowywanych kotu każdego dnia. Powinniśmy to robić stopniowo, ale systematycznie by kot mógł się przyzwyczaić do nowych warunków, które zapanują lada dzień. Nagłe odcięcie kota od dotychczasowej ilości pieszczot i uwagi, może zostać odebrane jako odrzucenie.

Stopniowo wprowadzane zmiany pozwolą kotu, w miarę bezstresowo, przystosować się do nowej sytuacji a nam obserwować reakcje kota i zawczasu na nie reagować.

Polecamy wideo: choroby przenoszone przez zwierzęta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE