Ciąża a kot. Czy kot w domu to zagrożenie dla ciąży?
Ciąża a kot: jak postępować bezpiecznie? Wiele kobiet w ciąży lub dopiero planujących ciążę styka się ze stwierdzeniem, że posiadanie kota w domu jest niebezpieczne dla ciąży. Czasem rodzina czy znajomi sugerują wręcz, że ciężarna powinna pozbyć się kota. Nie ma jednak powodu do paniki - wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, a nie będzie potrzeby ograniczania kontaktu z kotem.
Przekonanie, że kobieta ciężarna powinna się trzymać z dala od kotów, wzięło się z obaw przed zarażeniem toksoplazmozą. Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka, występującego u ludzi i wielu gatunków zwierząt. Jednak to koty są żywicielami ostatecznymi pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę, dlatego są kojarzone z tą chorobą. Choroba ta jest niegroźna dla ludzi i przebiega bezobjawowo, z jednym wyjątkiem – w przypadku zachorowania podczas ciąży toksoplazmoza może wywołać powikłania, jak np. zaburzenia rozwoju płodu, poronienie czy przedwczesny poród. Jednak nawet jeśli zarazisz się toksoplazmozą w ciąży, można ją skutecznie leczyć i nie ma pewności, że choroba przeniesie się na płód. Większość dzieci kobiet zarażonych w ciąży toksoplazmozą rodzi się zdrowa. Jak bezpiecznie postępować mając kota w domu. Ciąża a kot: poradnik.
Czytaj: Przygotuj zwierzaka na dzieciaka. Jak przygotować psa lub kota na nowego członka rodziny
>> Badanie na toksoplazmozę i różyczkę i cytomegalię - jak wygląda badanie IgG i IgM?
Co trzeba wiedzieć o toksoplazmozie?
- 70 proc. zarażeń toksoplazmozą u ludzi jest wywoływanych nie kontaktem z kotami, a zjedzeniem niedogotowanego mięsa. Poza tym źródłem zakażeń są niedokładnie umyte warzywa i owoce, kontakt z ziemią.
- Koty zarażają się toksoplazmozą, zjadając upolowanego gryzonia. Jeśli więc kot nie wychodzi z domu, nie ma ryzyka, że jest nosicielem groźnego pierwotniaka.
Ciąża a kot: co robić, by nie zarazić się toksoplazmozą w ciąży?
Przed ciążą lub na jej początku zrób badania na obecność przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii. Jeśli test wykaże ich obecność w organizmie, oznacza to, że w przeszłości chorowałaś na toksoplazmozę. Skoro tak, możesz być spokojna, bo oznacza to odporność na ponowne zachorowanie. Jeśli nie jesteś uodporniona, możesz przebadać kota, czy jest nosicielem pierwotniaka.
- Aby uniknąć zarażenia toksoplazmozą w ciąży dokładnie gotuj mięso, unikaj surowego i niedogotowanego. Myj, a najlepiej parz wrzątkiem deskę i noże używane do surowego mięsa. Uważaj, by nie stykało się ono z produktami, które jesz na surowo.
- Ponadto będąc w ciąży nie pij niepasteryzowanego mleka. Warzywa i owoce dokładnie myj przed zjedzeniem. To także profilaktyka przed zarażeniem toksoplazmozą.
- Jeśli będąc w ciąży chcesz pracować w ogrodzie, rób to w rękawiczkach.
>> Toksoplazmoza w ciąży: przyczyny, interpretacja wyników, leczenie
Ciąża a kot w domu
Kobieta w ciąży powinna zachować środki ostrożności, gdy ma kota. Po pierwsze nie karm kota surowym mięsem. Po sprzątaniu kociej kuwety umyj dokładnie ręce (pierwotniak obecny jest w kale zwierzęcia). Dla pewności kuwetę kota możesz czyścić w rękawiczkach lub zlecić komuś innemu na czas ciąży. Głaskanie kota będą w ciąży jest bezpieczne, unikaj tylko całowania zwierzaka w pyszczek. Jeśli bardzo obawiasz się zarażenia toksoplazmozą w ciąży, po kontakcie z kotem możesz umyć ręce.
Mjakmama24.pl