Ciąża a kot. Czy kot w domu to zagrożenie dla ciąży?

2014-12-09 12:26

Ciąża a kot: jak postępować bezpiecznie? Wiele kobiet w ciąży lub dopiero planujących ciążę styka się ze stwierdzeniem, że posiadanie kota w domu jest niebezpieczne dla ciąży. Czasem rodzina czy znajomi sugerują wręcz, że ciężarna powinna pozbyć się kota. Nie ma jednak powodu do paniki - wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, a nie będzie potrzeby ograniczania kontaktu z kotem.

Przekonanie, że kobieta ciężarna powinna się trzymać z dala od kotów, wzięło się z obaw przed zarażeniem toksoplazmozą. Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka, występującego u ludzi i wielu gatunków zwierząt. Jednak to koty są żywicielami ostatecznymi pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę, dlatego są kojarzone z tą chorobą. Choroba ta jest niegroźna dla ludzi i przebiega bezobjawowo, z jednym wyjątkiem – w przypadku zachorowania podczas ciąży toksoplazmoza może wywołać powikłania, jak np. zaburzenia rozwoju płodu, poronienie czy przedwczesny poród. Jednak nawet jeśli zarazisz się toksoplazmozą w ciąży, można ją skutecznie leczyć i nie ma pewności, że choroba przeniesie się na płód. Większość dzieci kobiet zarażonych w ciąży toksoplazmozą rodzi się zdrowa. Jak bezpiecznie postępować mając kota w domu. Ciąża a kot: poradnik.

Czytaj: Przygotuj zwierzaka na dzieciaka. Jak przygotować psa lub kota na nowego członka rodziny

>> Badanie na toksoplazmozę i różyczkę i cytomegalię - jak wygląda badanie IgG i IgM?

Co trzeba wiedzieć o toksoplazmozie?

  • 70 proc. zarażeń toksoplazmozą u ludzi jest wywoływanych nie kontaktem z kotami, a zjedzeniem niedogotowanego mięsa. Poza tym źródłem zakażeń są niedokładnie umyte warzywa i owoce, kontakt z ziemią.
  • Koty zarażają się toksoplazmozą, zjadając upolowanego gryzonia. Jeśli więc kot nie wychodzi z domu, nie ma ryzyka, że jest nosicielem groźnego pierwotniaka.

>> Ciąża a zwierzęta domowe

Ciąża a kot: co robić, by nie zarazić się toksoplazmozą w ciąży?

Przed ciążą lub na jej początku zrób badania na obecność przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii. Jeśli test wykaże ich obecność w organizmie, oznacza to, że w przeszłości chorowałaś na toksoplazmozę. Skoro tak, możesz być spokojna, bo oznacza to odporność na ponowne zachorowanie. Jeśli nie jesteś uodporniona, możesz przebadać kota, czy jest nosicielem pierwotniaka.

  • Aby uniknąć zarażenia toksoplazmozą w ciąży dokładnie gotuj mięso, unikaj surowego i niedogotowanego. Myj, a najlepiej parz wrzątkiem deskę i noże używane do surowego mięsa. Uważaj, by nie stykało się ono z produktami, które jesz na surowo.
  • Ponadto będąc w ciąży nie pij niepasteryzowanego mleka. Warzywa i owoce dokładnie myj przed zjedzeniem. To także profilaktyka przed zarażeniem toksoplazmozą.
  • Jeśli będąc w ciąży chcesz pracować w ogrodzie, rób to w rękawiczkach.

>> Toksoplazmoza w ciąży: przyczyny, interpretacja wyników, leczenie

Ciąża a kot w domu

Kobieta w ciąży powinna zachować środki ostrożności, gdy ma kota. Po pierwsze nie karm kota surowym mięsem. Po sprzątaniu kociej kuwety umyj dokładnie ręce (pierwotniak obecny jest w kale zwierzęcia). Dla pewności kuwetę kota możesz czyścić w rękawiczkach lub zlecić komuś innemu na czas ciąży. Głaskanie kota będą w ciąży jest bezpieczne, unikaj tylko całowania zwierzaka w pyszczek. Jeśli bardzo obawiasz się zarażenia toksoplazmozą w ciąży, po kontakcie z kotem możesz umyć ręce.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE