Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

2021-11-10 9:19

Pies to dla dziecka najlepszy przyjaciel, dlatego coraz częściej rodzice decydują się na przygarnięcie zwierzaka pod swój dach. Czy jednak każda rasa odnajdzie się w domu, w którym mieszkają dzieci? Co trzeba wiedzieć, wybierając psa dla dziecka?

Psy dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Pies dla dziecka powinien był łagodnym i cierpliwym zwierzakiem. Warto pomyśleć o kupnie czworonoga, ponieważ psy dla dziecka są najlepszymi kompanami zabaw, uczą odpowiedzialności i opiekuńczości oraz miłości do zwierząt.

Czworonogi doskonale wpływają na psychikę dzieci. Wychowując się z psem, dziecko staje się wrażliwsze i bardziej empatyczne, a sam zwierzak staje się najlepszym pocieszycielem. Trudno się zatem dziwić, że tak wielu rodziców decyduje się na posiadanie psa w domu.

Spis treści

  1. Pies dla dziecka – przemyśl tę decyzję
  2. Jakiego psa wybrać dla dziecka?
  3. Jaki powinien być pies dla dziecka?
Zaatakował Cię pies? Zobacz, jak się zachować?

Pies dla dziecka – przemyśl tę decyzję

Decyzja o posiadaniu psa jest bardzo ważna dla przyszłości całej rodziny, nie należy tego robić pod wpływem chwili. Nie wszystkie rasy psów nadają się do zamieszkania z dziećmi. Ponadto z posiadaniem psa wiążą się pewne obowiązki i duża odpowiedzialność. Warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy na nie gotowi i czy damy radę pogodzić wychowywanie dzieci z opieką nad czworonogiem.

Problematyczne mogą być dla niektórych regularne spacery, które należy odbywać bez względu na pogodę. Inną trudną kwestią mogą być również plany urlopowe, w których nagle trzeba uwzględnić dodatkowego członka rodziny. Tych aspektów jest wiele, dlatego decyzja o posiadaniu psa powinno poprzedzić rozpatrzenie argumentów za i przeciw.

Jakiego psa wybrać dla dziecka?

Jeśli chcemy, by w naszym domu zamieszkał pies, warto poczekać z tą decyzją aż nasze dziecko będzie już bardziej samodzielne. To ułatwi nam nieco adaptację zwierzaka, ale też uprości wiele czynności (np. spacery z psem bez wózka).

Nie ma reguły na to, czy lepiej jest wziąć do domu szczeniaka czy już odchowanego psiaka. W przypadku szczeniąt trzeba pamiętać, że adaptacja i trening czystości to dodatkowy obowiązek, na który możemy przy dziecku nie mieć czasu i cierpliwości.

Z drugiej strony, szczenięta łatwiej wychować i przystosować do panujących warunków. Jeśli zdecydujemy się wziąć starszego psa np. ze schroniska, powinniśmy się upewnić, że pies dobrze reaguje na dzieci (nie miał złych doświadczeń z najmłodszymi).

Czytaj: Chow Chow - obrońca, a nie pieszczoch

Ciąża a zwierzęta domowe

Dogoterapia - na czym polega dogoterapia dzieci

Jaki powinien być pies dla dziecka?

Idealne psy dla dzieci przede wszystkim muszą mieć łagodne usposobienie. Dzieci, szczególnie te małe, nie znają granic, jakich nie powinny przekraczać w kontakcie z psem. Łagodny pies nie będzie reagował agresją np. na tarmoszenie czy zabieranie jedzenia. Inną ważną cechą psów dla dzieci jest opiekuńczość.

Psy z takim instynktem potrafią zapewnić dzieciom najwyższe bezpieczeństwo i mogą zapobiec wielu wypadkom. Przyda się również psia cierpliwość, dzięki której zwierzę będzie bardziej odporne na dziecięce zaczepki i będzie potrafiło je ignorować. Dzieci na pewno „dogadają” się z psami, które ponadto są radosne i pełne energii, bo dzięki temu będą świetnymi towarzyszami zabaw.

Zobacz naszą galerię i dowiedz się, jak wyglądają rasy przyjazne dzieciom. Poczytaj też o ich charakterze