Pies dla dziecka – jaką rasę psa wybrać dla dziecka? Galeria

2020-06-10 11:47 Anna Kuliberda
Psy dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Pies to dla dziecka najlepszy przyjaciel, dlatego coraz częściej rodzice decydują się na przygarnięcie zwierzaka pod swój dach. Czy jednak każda rasa odnajdzie się w domu, w którym mieszkają dzieci? Co trzeba wiedzieć, wybierając psa dla dziecka?

Pies dla dziecka powinien był łagodnym i cierpliwym zwierzakiem. Warto pomyśleć o kupnie czworonoga, ponieważ psy dla dziecka są najlepszymi kompanami zabaw, uczą odpowiedzialności i opiekuńczości oraz miłości do zwierząt.

Czworonogi doskonale wpływają na psychikę dzieci. Wychowując się z psem, dziecko staje się wrażliwsze i bardziej empatyczne, a sam zwierzak staje się najlepszym pocieszycielem. Trudno się zatem dziwić, że tak wielu rodziców decyduje się na posiadanie psa w domu.

Spis treści

 1. Pies dla dziecka – przemyśl tę decyzję
 2. Jakiego psa wybrać dla dziecka?
 3. Jaki powinien być pies dla dziecka?
 4. Jakie rasy są przyjazne dzieciom?

Pies dla dziecka – przemyśl tę decyzję

Decyzja o posiadaniu psa jest bardzo ważna dla przyszłości całej rodziny, nie należy tego robić pod wpływem chwili. Nie wszystkie rasy psów nadają się do zamieszkania z dziećmi. Ponadto z posiadaniem psa wiążą się pewne obowiązki i duża odpowiedzialność. Warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy na nie gotowi i czy damy radę pogodzić wychowywanie dzieci z opieką nad czworonogiem.

Problematyczne mogą być dla niektórych regularne spacery, które należy odbywać bez względu na pogodę. Inną trudną kwestią mogą być również plany urlopowe, w których nagle trzeba uwzględnić dodatkowego członka rodziny. Tych aspektów jest wiele, dlatego decyzja o posiadaniu psa powinno poprzedzić rozpatrzenie argumentów za i przeciw.

Jakiego psa wybrać dla dziecka?

Jeśli chcemy, by w naszym domu zamieszkał pies, warto poczekać z tą decyzją aż nasze dziecko będzie już bardziej samodzielne. To ułatwi nam nieco adaptację zwierzaka, ale też uprości wiele czynności (np. spacery z psem bez wózka).

Nie ma reguły na to, czy lepiej jest wziąć do domu szczeniaka czy już odchowanego psiaka. W przypadku szczeniąt trzeba pamiętać, że adaptacja i trening czystości to dodatkowy obowiązek, na który możemy przy dziecku nie mieć czasu i cierpliwości.

Z drugiej strony, szczenięta łatwiej wychować i przystosować do panujących warunków. Jeśli zdecydujemy się wziąć starszego psa np. ze schroniska, powinniśmy się upewnić, że pies dobrze reaguje na dzieci (nie miał złych doświadczeń z najmłodszymi).

Czytaj: Pies dla alergika - jakie rasy psów są odpowiednie dla dziecka z alergią?

Chow Chow - obrońca, a nie pieszczoch

Ciąża a zwierzęta domowe

Dogoterapia - na czym polega dogoterapia dzieci

Jaki powinien być pies dla dziecka?

Idealne psy dla dzieci przede wszystkim muszą mieć łagodne usposobienie. Dzieci, szczególnie te małe, nie znają granic, jakich nie powinny przekraczać w kontakcie z psem. Łagodny pies nie będzie reagował agresją np. na tarmoszenie czy zabieranie jedzenia. Inną ważną cechą psów dla dzieci jest opiekuńczość.

Psy z takim instynktem potrafią zapewnić dzieciom najwyższe bezpieczeństwo i mogą zapobiec wielu wypadkom. Przyda się również psia cierpliwość, dzięki której zwierzę będzie bardziej odporne na dziecięce zaczepki i będzie potrafiło je ignorować. Dzieci na pewno „dogadają” się z psami, które ponadto są radosne i pełne energii, bo dzięki temu będą świetnymi towarzyszami zabaw.

Zobacz naszą galerię i dowiedz się jak wyglądają rasy przyjazne dzieciom, a potem poczytaj o nich w tekście poniżej.

Jakie rasy są przyjazne dzieciom?

 • Labrador i Golden Retriever – te rasy idealnie sprawdzi się w rodzinie z małym dzieckiem. To psy bardzo łagodne i skore do zabawy. Mają w sobie dużo cierpliwości i spokoju, dlatego przetrwają nawet najbardziej nachalne pieszczoty. Poza tym bardzo przywiązują się do ludzi, są prawdziwymi psimi przyjaciółmi.

 • Alaskan Malamute – mimo wyglądu, który budzi respekt, psy te szybko zaprzyjaźniają się z dziećmi. Nie są agresywne i nie przeszkadza im dziecięca natrętność. Bardzo lubią aktywny tryb życia, więc są świetnymi kompanami do zabaw.

 • Cavalier king charles spaniel – to rasa, która bardzo ceni sobie bliskość człowieka. Psy szybko się przywiązują do swoich właścicieli i najchętniej spędzałyby z nimi każdą chwilę. Dla dzieci to prawdziwe przytulanki, głaskania im nigdy dość. Z drugiej strony są to psy dość żywotne, swoją energią z pewnością dorównają najmłodszym członkom rodziny.

 • Owczarek szkocki Collie – to prawdziwy psi opiekun. Ta rasa kocha dzieci i ma w sobie instynkt prawdziwego anioła stróża. Psy są bardzo łagodne, ale nieustannie zachowują czujność, by chronić swojego właściciela. Cierpliwie znoszą dziecięcy sposób obchodzenia się ze zwierzęciem.

 • Bokser – jego wygląd jest mylący. Mimo groźnie wyglądającej mordki, rasa ta szybko przywiązuje się do dzieci i jest dla nich najlepszym przyjacielem. Boksery uwielbiają zabawę i dotrzymują kroku nawet najbardziej energicznym dziewicom. Mają instynkt obrońcy, dlatego każdy może się z nimi czuć bezpiecznie.

 • Nowofundland – mówi się o nim „olbrzym o gołębim sercu”. Te duże psy to takie ogromne maskotki do przytulania. Dzieci uwielbiają je tarmosić i wtulać się w ich gęstą sierść. Rasa ta uwielbia bliskość swoich właścicieli i pieszczoty, które od nich otrzymuje.

 • Buldog angielski – to rasa, która jest wręcz stworzona do życia wśród dzieci. Ma w sobie dużo cierpliwości i łagodności. Buldogi nie lubią się zbytnio przemęczać, więc nie dla nich długie i aktywne spacery.

 • Bichon Frise – psy tej rasy stają się coraz bardziej popularne. Wyglądają jak białe, małe maskotki i sam ich wygląd wywołuje wiele ciepłych uczuć, dlatego są najlepszymi pocieszycielami. Zwierzęta kochają dzieci, lubią ich bliskość i pieszczoty. Są łagodne i przyjacielskie, nie odstępują swoich małych właścicieli na krok.

 • Border Collie – ten pies zalecany jest nieco starszym dzieciom. Jest dość energiczny i niezbyt uważny, dlatego przy maluchach trzeba go pilnować. Starsze pociechy będą ich najlepszymi przyjaciółmi, bo uwielbiają zabawę. Pies ma silny instynkt opiekuńczy i jest bardzo mądry.

 • Yorkshire Terrier – małe gabaryty psa i miła w dotyku (nie wywołująca alergii) sierść sprawiają, że to pożądana rasa dla rodzin z dziećmi. Psy te kochają swoich małych właścicieli, lubią wspólną zabawę i pieszczoty. Minusem jest ich hałaśliwość, bo szczekają często i głośno.

 • Mops – to obecnie bardzo pożądana przez dzieci rasa. Ma pocieszną mordkę i łagodne, wesołe usposobienie. Pies jest skory do zabawy i szybko przywiązuje się do właścicieli. Świetnie odnajduje się wśród dzieci, także dlatego, że potrafi tak samo jako one psocić.

 • Cocker Spaniel – to jedna z najłagodniejszych psich ras i bardzo oddana człowiekowi. Pies bywa rozrabiakiem, ale można szybko nauczyć go posłuszeństwa. Cechuje go wesołe usposobienie, zawsze ma dobry nastrój i chęć do zabawy. Kocha dzieci i chętnie spędza z nimi czas.

 • West highland white terrier – jest idealnym psem dla dzieci. Ma zawsze chęć i energię do zabawy. Rasa ta uwielbia spędzać czas wśród dzieci, jest im bardzo oddana. Przy tym to łagodne psy i bardzo inteligentne. Szybko można je nauczyć zasad panujących w domu.

 • Beagle – to bardzo tolerancyjny pies, uwielbia towarzystwo dzieci. Nie ma w nim agresji, jest bardzo łagodny. Trzeba jednak wiedzieć, że pies ten nie ma instynktu opiekuńczego, więc w połączeniu z jego wrodzoną niezależnością i słabością do ucieczek, zostawienie go samego dzieckiem może nie być najlepszym pomysłem.

 • Berneńczyk - ma łagodne i przyjazne usposobienie, więc świetnie odnajduje się wśród dzieci. Nie ma nic przeciwko, jeśli ktoś będzie traktował go jak maskotkę do przytulenia. Rasa ta ma silny instynkt obrończy, więc pod jej opieką nic nam nie grozi.

 • Samojed – rasa ta domaga się nieustannej uwagi i bliskości, dlatego cieszy ją przebywanie wśród dużej ilości ludzi czy zwierząt. Pies świetnie dogaduje się z dziećmi, nie jest agresywny.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE