Pies dla alergika - jakie rasy psów są odpowiednie dla dziecka z alergią?

2020-07-06 10:39

Jaki pies dla alergika? Znalezienie rasy psa odpowiedniej dla dziecka z alergią to dla rodziców duże wyzwanie. Problem z psem dla alergika nie tkwi oczywiście w samym psie, a w alergenach, które znajdują się na jego ciele lub w ślinie. Zobacz, jakie rasy psów są odpowiednie dla dziecka z alergią?

Pies dla alergika
Autor: thinkstockphotos.com Jaki pies dla alergika?

Spis treści

  1. Pies w domu alergika
  2. Rasy psów dla alergika: Labradoodle
  3. Rasy psów dla alergika: portugalski pies wodny
  4. Mały pies dla alergika - cairn terrier, border terrier, york
  5. Pies dla alergika z włosami zamiast sierści - shih tzu, maltańczyk i pudel
  6. Rasa dla alergika bez sierści - chiński grzywacz

Pies w domu alergika

Jeśli u dziecka zdiagnozowano alergię na psa, a macie już zwierzaka w domu, rekomenduje się regularne i częste kąpiele psa. Utrzymywanie krótkiego owłosienia oraz stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych dla pupila powinno spowodować zmniejszenie ilości alergenów w sierści.

Jednocześnie takie zabiegi powinny doprowadzić do wzmocnienia włosia, co znowu przełoży się na zmniejszenie jej wypadania i tym samym zanieczyszczania mieszkania. Te podstawowe czynności, dotyczące zdrowia i higieny nie dotyczą tylko psa.

Regularne mycie rąk i wyrobienie takiego nawyku w dziecku, po każdym kontakcie z pupilem, zmniejszy ryzyko problemów zdrowotnych. Jeżeli natomiast nie mieliśmy dotychczas psa, a dziecko jest alergikiem, warto pomyśleć o wyborze konkretnej rasy, która powstała w wyniku skrzyżowania ras pierwotnych, właśnie po to aby sprostać wymaganiom osób uczulonych.

Czytaj: Po czym poznać, że dziecko ma alergię?

Alergia wziewna u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Rasy psów dla alergika: Labradoodle

Jednym z pierwszych przykładów, który przychodzi do głowy to Labradoodle. Jest to połączenie pudla i labradora retrievera. Historia tej konkretnej rasy rozpoczęła się w 1988 roku w Australii i była odpowiedzią na zapotrzebowanie na psa przyjaznego alergikom, ale jednocześnie nadającego się do pracy jako przewodnik.

Krzyżówka została stworzona dla pewnej kobiety, która traciła wzrok, ale niestety nie mogła pozwolić sobie na tradycyjnego psa asystującego, ponieważ jej mąż był uczulony na sierść. Nad tym zagadnieniem pochylił się Wally Cornen pracujący w Stowarzyszeniu Australijskich Psów Pracujących i wpadł na pomysł skrzyżowania pudla i labradora.

W wyniku tego eksperymentu urodziły się 3 szczenięta, z których jeden został przekazany tej kobiecie i z powodzeniem służył jej jako pies przewodnik. Pozostała dwójka przez dłuższy czas nie mogła znaleźć domu, ale właśnie to wydarzenie oficjalnie zapoczątkowało pracę nad nową rasą, która obecnie jest już bardzo dobrze znana w Australii i USA, a pierwsza hodowla w Polsce została otwarta w 2009 roku. Największym atutem tej rasy jest to, że jest hipoalergiczna.

To bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci – taki pies nie będzie stwarzał problemów nawet w domach maluchów z wieloma alergiami. Ponadto, ze względu na geny swoich przodków – labradorów retrieverów to psy przyjacielskie, rodzinne, żywotne i niezwykle posłuszne. Będą idealnym i cierpliwym kompanem do stawiania przez pociechę pierwszych kroków czy późniejszych samodzielnych spacerów.

Rasy psów dla alergika: portugalski pies wodny

Kolejnym przedstawicielem psów przyjaznych dla alergików jest portugalski pies wodny. Za czasów urzędowania prezydenta Baracka Obamy rasa ta zamieszkiwała Biały Dom w Waszyngtonie. Cão de água Português wygrał miejsce w domu prezydenta z wspominanym powyżej Labradoodlem, który również był brany pod uwagę. Wszystko to z powodu uczulenia jego córki.

Czytaj: Bernardyn - troskliwy opiekun dziecka

Berneński pies pasterski - co warto wiedzieć o berneńczyku

Mały pies dla alergika - cairn terrier, border terrier, york

Bardzo ważnym aspektem, który należy brać pod uwagę przy doborze psa dla dzieci z alergiami jest to, czy i w jakim stopniu konkretna rasa zrzuca sierść. Bardzo dużo odmian terierów - rasy, która najprawdopodobniej pochodzi z Wielkiej Brytanii praktycznie nie zrzuca sierści. Warte wspomnieć tutaj o Cairn terrier, Airedale terrier czy border terrier.

Kluczowe jest jednak, żeby oprócz właściwości hipoalergicznych, nasz przyszły piesek podobał się naszemu dziecku i musimy zmaksymalizować szanse, że cała rodzina będzie zadowolona z faktu, że zamieszkuje on naszą przestrzeń życiową. Bardzo ważnym aspektem jest wielkość psa.

Dla tych, którzy mają niewielkie mieszkanie, w którym trudno byłoby żyć wspólnie ze sznaucerem olbrzymem, dobrym rozwiązaniem byliby przedstawiciele takich ras jak shih tzu, west highland white terrier lub yorkshire terrier. Są one oczywiście hipoalergiczne, ale przede wszystkim niewielkich rozmiarów.

Pies dla alergika z włosami zamiast sierści - shih tzu, maltańczyk i pudel

Świetnym wyborem dla alergików mogą też okazać się rasy, które posiadają psie włosy zamiast sierści. Są one łatwiejsze w pielęgnacji i mniej problematyczne dla osób uczulonych. Przykładem jest wspominany już wyżej shih tzu, ale również maltańczyk, polski owczarek nizinny czy pudel, który stereotypowo kojarzy nam się z kłębiastą, mocno kręconą sierścią.

Dla tych, którzy mają większe mieszkania lub posiadają dom z ogrodem, idealnym rozwiązaniem może się okazać komondor lub owczarek południoworosyjski Jużak, który będzie się świetnie sprawdzał również w roli psa obronnego. Jednak musimy pamiętać, ze to rasa należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających i w żadnym wypadku nie jest to pies przytulanka. Musi mieć miejsce i czas, żeby się wybiegać.

Rasa dla alergika bez sierści - chiński grzywacz

Alternatywnym wyborem dla alergików jest też kilka ras psów, które prawie lub wcale nie posiadają sierści. Przykładem jest chiński grzywacz, który posiada tylko niewielkie kłęby włosów na głowie i łapach. Nie są one trudne w utrzymaniu, niezauważalnie zrzucają włosy, jednak nie wszystkim może odpowiadać ich wygląd.

Trzeba pamiętać o tym, że żadna rasa psów nie jest w stu procentach wolna od alergenów, każda rasa choćby w minimalnym stopniu zrzuca sierść lub włosy. Przed zakupem warto spędzić chwilę z potencjalnym nowym lokatorem i sprawdzić, czy kontakt z nim nie wywołuje reakcji alergicznych u naszego dziecka.

Jeżeli w niedługim czasie pojawi się katar czy swędząca wysypka, to znak, że ta rasa niestety nie jest dla nas odpowiednia. Najlepiej porozmawiać na temat danej rasy z wykwalifikowanymi hodowcami i koniecznie lekarzem alergologiem, który dzięki testom może stwierdzić jak mocna jest alergia i jakie mamy możliwości w zakresie wyboru rasy psa.

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to: