Szynszyla - czy szynszyle to zwierzęta domowe?

2020-06-24 10:56

Szynszyla to dobry wybór dla osób, które pragną hodować w domu rzadko spotykane, a jednocześnie niezbyt wymagające zwierzątko. Jak należy się przygotować do przyjęcia szynszyli pod swój dach?

Szynszyla
Autor: thinkstockphotos.com

Szynszyla to średniej wielkości gryzoń, zaliczany do gatunków zagrożonych wyginięciem. Cechą charakterystyczną szynszyli jest ich futro – niezwykle miękkie i piękne, co stanowi również powód polowań na te zwierzęta i w efekcie – zmniejszenia ich populacji na świecie.

Spis treści

  1. Zalety posiadania szynszyli
  2. Wady posiadania szynszyli
  3. Jak się przygotować do hodowli szynszyli?
  4. Szynszyla – dla kogo to zwierzę?

Zalety posiadania szynszyli

Szynszyle są pożądanym zwierzęciem do hodowli w domu z wielu powodów. Po pierwsze – to piękne zwierzątka, o sympatycznym usposobieniu. Nie da się ich nie lubić – mają pocieszny wygląd i śmiesznie się zachowują. Wydają z siebie zabawne dźwięki, którymi sygnalizują swoje samopoczucie.

Po drugie – maja bardzo miłe futerko, które na dodatek nie uczula. Po trzecie – to niezwykle inteligentne stworzenia, które szybko się uczą i zaprzyjaźniają ze swoim właścicielem. Do tego stopnia, że zwierzaki można nauczyć nawet sztuczek.

Po czwarte – gryzonie te nie są problematyczne. Nie brudzą nadmiernie i nie śmierdzą. Nie wymagają również stałej uwagi, bo przesypiają większość doby, więc nie trzeba stale ich doglądać.

Czytaj: Pies dla alergika - jakie rasy psów są odpowiednie dla dziecka z alergią?

Ciąża a zwierzęta domowe

Wady posiadania szynszyli

Trzeba jednak wiedzieć, że szynszyla – tak jak każde inne zwierzę – to odpowiedzialność. Gryzoń nie jest zabawką, dlatego decyzja o jego przygarnięciu powinna być przemyślana. Zanim zdecydujemy, należy wiedzieć, że:

  • szynszyle długo żyją – to nie jest zatem zwierzątko na chwilę (tak jak np. chomik) i wzięcie gryzonia do domu wiąże się z wieloletnią opieką nad nim. Szynszyle potrafią przeżyć bowiem nawet 20 lat.

  • szynszyle nie lubią zbytniego głaskania – choć to zwierzęta, które szybką przywiązują się do swoich właścicieli, wolą być obserwowane niż głaskane czy noszone na rękach.

  • szynszyle są najbardziej aktywne wieczorami i w nocy – nie ma co liczyć na zabawę z nimi w ciągu dnia. Trzeba tez przywyknąć do tego, że będą rozrabiać nocami i nieco hałasować.

  • szynszyle są bardzo energiczne – wymagają częstego wypuszczania z klatki, a wtedy zaczynają skakać jak szalone. Tym hasaniem mogą powodować szkody np. strącając jakieś przedmioty z półek.

  • szynszyle potrzebują większej klatki – ponieważ to gryzonie o znaczących rozmiarach, wymagają odpowiedniej przestrzeni. Dobrze jest, gdy stworzy im się terrarium, po którym będą mogły hasać. Na dodatek, zwierzaki te lepiej się czują, gdy mogą żyć w parze, dlatego warto rozważyć zakup parki tych gryzoni.

Jak się przygotować do hodowli szynszyli?

Jeśli zdecydujemy się na posiadanie szynszyli w domu, musimy wyposażyć się w kilka akcesoriów. Najważniejsze z nich to klatka, najlepiej kilkupiętrowa, pozwalająca zwierzątku na hasanie. Cena klatki dla szynszyli oscyluje w granicach 200-300 zł, choć te bardzo duże mogą osiągać nawet trzykrotnie wyższą kwotę.

Poza klatką, zwierzęciu należy kupić specjalną ściółkę. Odradza się kupowanie wiórów stolarskich, bo te mogą szkodzić ich zdrowiu. Najlepsze są specjalne ściółki dla szynszyli w formie granulatu – ich koszt to ok. 20-30 zł. Klatka zwierzęcia powinna być dodatkowo wyposażona w poidełko (ok. 15-20zł), miseczkę na pokarm, miejsce do spania (może to być specjalny domek – cena ok. 25 zł).

Ponieważ szynszyle, gdy stają się aktywne, mają dużo energii i lubią skakać – warto zamontować im w klatce akcesoria do zabawy. Najpopularniejsze to huśtawki lub hamaki (od 20 do 40 zł), gryzaki drewniane (ok. 10 zł), tunele (ok. 25 zł), drewniane zabawki (ok. 5 zł/szt), basen z piaskiem do mycia (ok. 10 zł). Nie należy zapomnieć również o specjalnej karmie dla tego gryzonia (ok. 15 zł za opakowanie).

Posiadając szynszylę, trzeba wiedzieć, że to delikatne zwierzę. Nie należy gwałtownie go podnosić i na siłę przytrzymywać w rękach. Zwierzaki te nie lubią zbyt wysokich temperatur (tolerują temperatury do 24 stopni Celsjusza), dlatego nie należy stawiać ich klatek przy grzejnikach lub w bardzo nasłonecznionym miejscu. Jeśli wypuszczamy szynszylę z klatki, trzeba zabezpieczyć otoczenie, by nie było ryzyka powstania jakiś szkód.

Szynszyla – dla kogo to zwierzę?

Szynszyla to zwierzę raczej nie dla dzieci. Jeśli już – lepszymi opiekunami będą dzieci starsze, którym łatwiej zrozumieć specyficzne zachowanie zwierzaka i potrafią być subtelne wobec niego. To gryzoń dla cierpliwych osób, które lubią się przyglądać życiu zwierząt.

Na pewno nie jest pupil do tulenia, dlatego jeśli szukamy maskotki, lepiej wybrać inne zwierzątko. Hodowla szynszyli to długoletnia odpowiedzialność, dlatego właściciel powinien być całkowicie przekonany o słuszności swojej decyzji a przygarnięcie zwierzaka nie powinno być chwilową zachcianką np. dziecka.

Czytaj: Chomik - czy warto kupić dziecku chomika?

Tato kup mi chomika!!! Czyli przygody bohatera za kilkanaście złotych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza