Deskorolki - fiszki, deskorolki elektryczne i klasyczne deskorolki dla dzieci

2021-07-15 9:40

Deskorolki to już nie tylko sposób na aktywną zabawę, lecz także środek transportu. Podpowiadamy, jak wybrać pierwszą deskorolkę dla dziecka i czy deskorolki fiszki to dobry wybór dla początkujących.

Deskorolki
Autor: Getty images Deskorolki dla dzieci - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jeśli twoja pociecha poprosiła cię o deskorolkę, a ty nie masz pojęcia o rodzajach tych sprzętów, podpowiemy, na co zwracać uwagę kupując pierwszą deskorolkę dla dziecka. Zamiast więc pisać, że deskorolki dzielą się na longboardy, skateboardy, waveboardy i pennyboardy, pokażemy, jaka deskorolka dla początkujących, a jaka dla bardziej zaawansowanych w jeździe będzie najlepsza. 

Spis treści

  1. Deskorolki dla dzieci - zalety i rodzaje
  2. Deskorolki fiszki - co to takiego?
  3. Deskorolki elektryczne - czy to dobry wybór dla dziecka?
  4. Klasyczne deskorolki dla dzieci

Pamiętaj, że dziecko poruszające się na deskorolce obowiązują podobne zasady bezpieczeństwa jak podczas jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze:

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze

Deskorolki dla dzieci - zalety i rodzaje

Jazda na deskorolce ćwiczy równowagę, poprawia koncentrację dziecka, a przy tym sprawia ogromną frajdę. To dlatego z jazdą na deskorolce wcale nie trzeba zwlekać, np. do momentu, w którym dziecko nauczy się jeździć na rowerze z dwoma kółkami.

Deskorolka może być doskonałym wstępem do innych sportów i aktywności, które będą wymagały zachowania równowagi.

W sklepach dostępne są zarówno proste deskorolki fiszki, często określane jako deskorolki dla początkujących, deskorolki elektryczne, jak i deskorolki do trików. Którą z nich wybrać dla dziecka, by jazda była przyjemna i bezpieczna?

Deskorolki fiszki - co to takiego?

Szukając odpowiedniej deskorolki dla dziecka z pewnością spotkasz się z nazwą deskorolki fiszki. Tak właśnie w Polsce popularnie mówi się na deskorolki fishboard, czyli deski-rybki. 

Deskorolka fiszka to odmiana klasycznej deskorolki (z małymi kółkami, napędzanej siłą mięśni), jednak zdecydowanie od niej mniejsza. Deskorolki fiszki mierzą od 53 do 63 cm długości. Z łatwością można więc zmieścić je pod pachą czy w szkolnym plecaku. 

Deskorolki fiszki są także bardzo chętnie kupowane dla dzieci. Fiszki, gdy patrzy się na kształt deski z góry, przypominają właśnie rybki. Mają lekko podwyższony tył i opływowy kształt. Dzięki temu jadąc po płaskiej nawierzchni można osiągnąć większą prędkość.

Deskorolka fiszka jest lekka, wykonana z tworzywa sztucznego, idealna do rekreacyjnej jazdy, a przy tym zdecydowanie tańsza od klasycznej drewnianej deskorolki. Nic dziwnego, że to właśnie deskorolki fiszki cieszą się na rynku tak ogromną popularnością.

Fiszka to świetny pomysł na pierwszą deskorolkę dla dziecka - ma dość duże, miękkie kółka, dzięki czemu łatwiej zachować na niej równowagę.

Deskorolkę typu fishboard (najprostszy model) można kupić już za 50 zł.

Zobacz polecane modele fiszek dla dzieci:

Deskorolki elektryczne - czy to dobry wybór dla dziecka?

Kolejnym typem deskorolek, które ostatnio cieszą się wielką popularnością, są deskorolki elektryczne. Czy deskorolka elektryczna to dobry wybór dla dzieci? A może deskorolki elektryczne są zbyt niebezpieczne i powinny być użytkowane wyłącznie przez dorosłych, ew. przez nastolatków?

Odkąd w sklepach pojawiły się hoverboardy, na chodnikach od razu zobaczyć można było kilkulatki mknące na elektrycznych deskorolkach, ku zdumieniu starszych przechodniów. Jazda na deskorolce elektrycznej wcale nie jest tak trudna jak się wydaje, choć zanim się ją opanuje, zapewne zaliczy się kilka upadków (i zderzeń, np. ze ścianą).

Deskorolka elektryczna wyposażona jest w 2 kółka i silnik. By się nią poruszać, potrzebny jest nacisk i przechylanie ciała do przodu, do tyłu i na boki. Wybierając deskorolkę elektryczną dla 7-latka zwróć uwagę na prędkość, jaką może osiągnąć pojazd. Także 9-latek nie powinien poruszać się na niej szybciej niż z prędkością 20 km/h.

Deskorolka elektryczna dla dzieci chętnie wybierana jest jako prezent na komunię dla chłopca. Jednak deskorolka elektryczna dla 5-latka to także dobry pomysł, pod warunkiem, że dziecko będzie ćwiczyło jazdę na niej pod okiem dorosłego i koniecznie w kasku. Może to być używany przez dziecko kask rowerowy.

Istotną wadą deskorolki elektrycznej może być za to cena. Te zaczynają się od 350 zł, dlatego zakup deskorolki elektrycznej dla dziecka trzeba dobrze przemyśleć.

Co ciekawe, do deskorolek dedykowane są także specjalne adaptery wyposażone w siodełko, dzięki czemu deskorolka elektryczna może zamienić się w trójkołowy, napędzany elektrycznie gokart. Glykarty z reguły pasują do większości modeli na rynku, ich ceny zaczynają się od 150 zł.

Zobacz polecane deskorolki elektryczne dla dzieci:

Jaką deskorolkę dla dziecka wybrać, jeśli nie chcesz kupować ani deskorolki elektrycznej ani lekkiej fiszki? To, co dobre dla początkujących, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku zaawansowanych deskorolkarzy.

Klasyczne deskorolki dla dzieci

Klasyczne drewniane deskorolki mają prostokątny kształt z zaokrąglonymi końcami. To najbardziej popularne spośród wszystkich rodzajów deskorolek. To właśnie klasyczne deski z drewna, które mają małe rozmiary, chętnie kupowane sa także dla dzieci. 

Klasyczne skateboardy przeznaczone są do jazdy w parkach, skateparkach (także na U-rampach). Ich prosta budowa idealnie nadaje się do jazdy z pokonywaniem przeszkód. Nieco gorzej radzi sobie podczas dłuższych tras po asfalcie, zwłaszcza, gdy nawierzchnia jest nierówna.

Małe, twarde kółka mogą wpadać w ubytki na jezdni, przez co jazda na klasycznej drewnianej deskorolce jest nieco mniej bezpieczna niż jazda na deskorolce fiszce. Co jednak nie zmienia faktu, że dzieci, które opanowały już sztukę jazdy na desce, świetnie poradzą sobie także podczas jazdy na tym modelu.

Zobacz polecane klasyczne deskorolki dla dzieci:

Czy zdałabyś test na kartę rowerową?

Pytanie 1 z 10
Droga dla rowerów to: