Maski do nurkowania dla dzieci - jaką maskę dla dziecka wybrać?

2021-06-16 9:27

Maska do nurkowania dla dziecka musi być wysokiej jakości - o tym nie trzeba przekonywać chyba żadnego rodzica. Tylko jaką wybrać, kiedy masek do nurkowania dla dzieci jest wiele? Podpowiadamy czym się kierować.

Maski do nurkowania dla dzieci
Autor: Getty images Maski do nurkowania dla dzieci

Przygodę z nurkowaniem warto rozpocząć w dzieciństwie. Dlaczego? Bo to świetny sposób na to, by oswoić malucha z wodą, a przy tym zapewnić mu zajęcie na czas wakacji nad morzem.

Kupując dziecku maskę do nurkowania z pewnością zauważysz, że wybór wcale nie jest mały. Tym bardziej przyda się kilka cennych wskazówek by wybrać tę odpowiednią.

Spis treści

  1. Czym jest snorkeling?
  2. Maski pełnotwarzowe do nurkowania dla dzieci
  3. Maski nurkowe dla dzieci z rurką
  4. Maski do nurkowania dla dzieci - wybór redakcji

Kupując pierwszą maskę do nurkowania dla dziecka, zapewne nie zamierzasz od razu posyłać dziecka na głębiny. W pierwszych nurkowaniach chodzi raczej o zapoznanie się z techniką oddychania w masce i obserwowania podwodnego świata. Jednym ze sposobów takiej obserwacji (a przy tym świetną zabawą) jest snorkeling.

Czym jest snorkeling?

Snorkeling to sposób nurkowania, w którym osoba nurkująca zanurza pod wodę jedynie twarz. Całe ciało pływa po powierzchni, i co ważne - ten rodzaj nurkowania mogą praktykować także dzieci nieumiejące pływać. Wystarczy, że założą płetwy. Nie można zapomnieć także o fajce - rurce wypuszczonej nad powierzchnię wody, która umożliwi swobodne oddychanie.

Maski do nurkowania dla dzieci można podzielić na pełnotwarzowe i maski, które zakrywają oczy i nos, wyposażone w rurkę.

Maski pełnotwarzowe do nurkowania dla dzieci

Maska do nurkowania dla dzieci musi dobrze przylegać do twarzy, czyli być szczelna. Dlatego wybór maski do nurkowania powinien dokonywać się w sklepie stacjonarnym. Dopiero znając dokładny rozmiar wybrany model możesz kupić przez internet.

Pełnotwarzowe maski do nurkowania zapewniają panoramiczne pole widzenia. Najczęściej modele produkowane są z myślą o dzieciach od 6. roku życia, ale można znaleźć również takie, które pasują na 5-latka czy 4-latka.

To dobry wybór również dlatego, że maska pełnotwarzowa jest wygodniejsza w użyciu (i łatwiejsza w obsłudze) dla małych dzieci w porównaniu z klasyczną maską z rurką. By swobodnie oddychać, dziecko nie musi trzymać ustnika w ustach. Miękki kołnierz zapewnia wygodę, a konstrukcja maski pozwala na obserwację podwodnego świata bez parowania, które ograniczałoby widoczność.

Kupując pełnotwarzową maskę do nurkowania warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona regulację - pasek powinien być elastyczny, dzięki czemu łatwiej będzie dziecku włożyć maskę.

Co ważne, pełnotwarzowe maski do nurkowania nadają się wyłącznie do nurkowania przy powierzchni wody - nie można w nich nurkować na większych głębokościach.

Maski nurkowe dla dzieci z rurką

Innym typem masek do nurkowania dla dzieci są maski zakrywające jedynie oczy i nos. W zestawie z maską należy kupić także ustnik oraz rurkę. Pole widzenia w takiej masce nie jest wprawdzie tak szerokie, a dziecko nie może wypuszczać ustnika z ust, jednak starsze dzieci nie powinny mieć problemu z opanowaniem obsługi takiej maski.

Ten rodzaj masek nurkowych dla dzieci przeznaczony jest zarówno dla dzieci od 6. roku życia, jak i młodszych. Maski w rozmiarze xs pasują na czterolatki, choć należy upewnić się, że 

Maski do nurkowania dla dzieci - wybór redakcji