Kiedy zapisać się na basen z niemowlakiem? Jak wybrać bezpieczną pływalnię dla maluszka?

2021-06-11 12:18

W ostatnich latach pływalnie stały się przyjazne dla najmłodszych, a zajęcia organizowane dla niemowląt nikogo już nie dziwią. Zabawa w wodzie to dla niemowlaka prawdziwa frajda i porządna gimnastyka całego ciała. Kiedy na basen z niemowlakiem i jak wybrać bezpieczną pływalnie dla maluszka?

Basen z niemowlakiem
Autor: thinkstockphotos.com Pływanie wzmacnia układ oddechowy niemowlaka oraz hartuje organizm.

Zabranie niemowlaka na basen to strzał w dziesiątkę. Dawniej niemowlęta najpierw uczyły się poruszać po lądzie, a więc raczkować, chodzić, a dopiero potem rodzice rozważali naukę pływania.

Takie podejście jest całkowicie irracjonalne, pamiętajmy, że dla małego dziecka, które przez 9 miesięcy życia płodowego przebywało w środowisku wodnym, jest to całkowicie normalne i naturalne otoczenie! Niemowlak zanurzony w wodzie intuicyjnie wstrzymuje oddech i zamyka usta. Odruchy te, niepodtrzymywane, zanikają po 6. miesiącu.

Dlatego warto zapisać dziecko na basen. Podpowiadamy, kiedy iść z niemowlakiem na basen i jak wybrać odpowiednią i bezpieczną pływalnię.

Spis treści

  1. Kiedy na basen z niemowlakiem?
  2. Jak wybrać odpowiednią pływalnię dla niemowlaka?
  3. Jakie są korzyści z chodzenia na basen z niemowlakiem

Czytaj również: Jak się przygotować do pójścia z niemowlakiem na basen?

Gdy tata ma wyjść z dzieckiem - 5 fajnych miejsc, gdzie malec oszaleje z radości

Kiedy na basen z niemowlakiem?

Wiek niemowlaka nie stanowi właściwie żadnych przeciwwskazań. Choć z pewnością łatwiej będzie nam zająć się maluszkiem, który samodzielnie trzyma główkę i osiągnął już pewne podstawowe sprawności fizyczne. Z tego względu większość zajęć zorganizowanych dla niemowląt skierowanych jest do dzieci, które ukończyły 3., 4. miesiąc życia.

Jak wybrać odpowiednią pływalnię dla niemowlaka?

Przed zabraniem malucha na basen, warto jest najpierw wybrać się na niego samemu. Zwróćmy uwagę na przystosowanie szatni, ich przestronność, przewijaki, pomieszczenia dla matek karmiących piersią. Woda w brodziku powinna być czysta (najlepiej ozonowana) i ciepła (32-33 st ).

Jeżeli basen spełnia nasze techniczne wymogi, pozostaje wybór odpowiednich zajęć. Kryterium ich doboru jest przede wszystkim wiek niemowlęcia, od którego uzależniony jest program zajęć. Każda grupa, niezależnie od wieku, rozpoczyna cykl spotkań od oswajania się z wodą i przełamania ewentualnego strachu, jednak ćwiczenia są zawsze ściśle dostosowane do możliwości psychofizycznych dziecka.

Ważną rolę odgrywa opiekun, najczęściej rodzic, który towarzysząc niemowlęciu w wodzie, dba o jego komfort i bezpieczeństwo.

Czytaj również: Akcesoria do nauki pływania - koniecznie zabierz je ze sobą na wakacje

Jak bezpiecznie korzystać w ciąży z basenu? Zapobieganie basenowym infekcjom intymnym

Jakie są korzyści z chodzenia na basen z niemowlakiem

  • oswojenie dziecka z wodą da poczucie bezpieczeństwa podczas wieczornych kąpieli w wanience
  • uzyskanie umiejętności zanurzania się pod wodę
  • wzmocnienie układu oddechowego
  • rozwój koordynacji wzrokowo- ruchowej
  • jest to dobry sposób na zahartowanie i wzmocnienie organizmu
  • wspólne spędzanie czasu z rodzicami i innymi ludźmi, tworzenie więzi
  • wzmocnienie układu mięśniowego, dzięki maluch łatwiej osiągnie kolejne sprawności (wyciąganie rączek, przekręcanie się na brzuszek, siadanie, raczkowanie i chodzenie)

Zobacz również galerię gadżetów, które przydadzą się wam na plaży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza