Odblaski dla dzieci - dlaczego warto je kupić dziecku?

2021-09-08 9:49

Odblaski to obowiązkowy element stroju osoby poruszającej się o zmroku. Tak mówi przepis, ale nawet gdyby go nie było, wiadomo, że świecące elementy poprawiają znacząco widoczność dziecka idącego po chodniku, a tym samym zwiększają jego bezpieczeństwo. Oto odblaski, które możesz kupić dziecku.

Odblaski dla dzieci - dlaczego warto je kupić dziecku?
Autor: Getty images Odblaski dla dzieci - dlaczego warto je kupić dziecku?

Spis treści

  1. Jak działają odblaski?
  2. Jakie odblaski kupić dziecku? 

Okres jesienno-zimowy to odpowiedni moment na zakup odblasków dla dziecka. Dzięki temu maluch idący ze szkoły lub z zajęć dodatkowych do domu w ciemne, deszczowe popołudnie będzie lepiej widziany na drodze. Szczególnie w odblaski powinny być wyposażone dzieci przemierzające takie trasy na rowerach czy hulajnogach.

To nie tylko kwestia rozsądku, ale przepisów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi, że każdy pieszy, poruszający się po zmroku na obszarze niezabudowanym, musi mieć na ubraniu elementy odblaskowe.

Jak działają odblaski?

Odblaski stały się popularne - stanowią nie tylko element ochronny, ale i dekoracyjny. Znaleźć je możemy na specjalnych akcesoriach poprawiających widoczność - kamizelkach breloczkach, opaskach itd., ale i na ubraniach, plecakach czy butach - są elementem ozdobnym i ochronnym jednocześnie. 

Odblaski to nie wymysł XXI wieku. Pierwsze przedmioty odbijające światło pojawiły się ponad 100 lat i podobno inspiracja do ich stworzenia były kocie oczy. Oczy tego zwierzaka, dzięki specjalnej warstwie odbijającej światło, umożliwiają kotu widzenie w ciemności. 

Stworzono więc produkt, działający na zasadzie lustra, który odbija światło (np. latarki czy reflektorów samochodowych), jednocześnie stajać się samemu oświetlonym (sprawia wrażenie, że "emituje" białe światło), czyli widocznym. 

Właściwość odbijania światła dają produktom odblaskowym szklane mikrokulki lub mikropryzmaty, czyli elementy o specjalnym kształcie, odbijającym światło. 

Tak działają odblaski na breloczkach, opaski odblaskowe, naszywki na ubraniach czy kamizelki odblaskowe, które trzeba na przykład wozić w samochodzie.  

Czytaj również: Więcej poradników zakupowych i przeglądów nowości rynkowych znajdziesz na naszym nowym profilu facebookowym M jak Mama Zakupy. Serdecznie zapraszamy!

Bezpiecznie na hulajnodze - nowe przepisy dotyczące kierowania hulajnogą

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze

Jakie odblaski kupić dziecku? 

Każdy odblaskowy czy jaskrawy element stroju zwiększa widoczność dziecka na chodniku czy drodze. Dlatego warto wyposażyć dziecko w dodatkowe elementy odblaskowe, doczepione do plecaka, roweru czy kurtki. 

Najlepsze oczywiście są kamizelki odblaskowe, ale dziecko może nie chcieć ich zakładać. Co innego modne gadżety w postaci breloczków, wisiorków czy dekoracji odblaskowych na rower. Oto niektóre propozycje. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza