Rowerek biegowy dla dziecka: jaki wybrać?

2021-03-16 15:32

Rowerek biegowy, w odróżnieniu od rowerka trójkołowego, nie ma pedałów, a dziecko jeździ na nim, odpychając się nogami. To świetny pomysł na pierwszy rowerek dla dziecka, który zapoczątkuje przygodę z prawdziwym rowerem. Jaki rowerek biegowy jednak wybrać, by był idealny dla naszego dziecka? Dowiedz się, czym kierować się przy jego zakupie.

rowerek biegowy
Autor: Getty images Rowerek biegowy to dla dziecka doskonała lekcja utrzymywania równowagi

Na rowerku biegowym maluch nie musi uczyć się pedałowania, za to odpycha się, podpiera, balansuje ciałem, dzięki czemu utrzymuje równowagę i kierunek. Do tego czuje się bezpiecznie, bo wie, że w każdej chwili może się podeprzeć nóżkami i zatrzymać.

Zaletą rowerków biegowych jest jeszcze to, że można na nich jeździć po nierównym terenie, piasku, pod górkę, po lesie, po śniegu. Do tego dziecko szybciej będzie mogło przesiąść się na zwykły rower niż gdyby jeździło na trójkołowcu. Aby jednak nie zniechęcić malca do używania takiego jednośladu, przy jego zakupie warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Spis treści

 1. Rowerek biegowy: kiedy można zacząć?
 2. Rowerek biegowy: od jakiego wzrostu?
 3. Czym jeszcze kierować się przy wyborze rowerka biegowego?
 4. Rowerek biegowy z hamulcem czy bez?
 5. Niezbędne akcesoria do jazdy na biegówce

Rowerek biegowy: kiedy można zacząć?

Większość producentów rowerków biegowych deklaruje, że są to sprzęty przeznaczone dla dzieci od 18 miesięcy. Praktyka jednak pokazuje, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jedno dziecko bez problemu opanuje jazdę na rowerku bez pedałów chwilę po tym, jak zacznie samo chodzić, a inne nie będzie jeszcze na to gotowe w wieku 2 lat. Dlatego, zanim obdarujemy dziecko takim sprzętem, warto sprawdzić w sklepie lub u przyjaciół, którzy z takiego sprzętu już korzystają, czy nasze dziecko jest w ogóle zainteresowane jazdą na rowerku biegowym.

W ocenie, czy dziecko gotowe jest już do korzystania z biegówki, może pomóc obserwacja dziecka na jeździku czterokołowym. Jeśli maluch:

 • chętnie i często z niego korzysta;
 • utrzymuje podczas jazdy wyprostowaną sylwetkę;
 • prawidłowo się odpycha dwoma stopami;
 • często odrywa obie stopy od podłoża;

to możemy być wtedy pewni, że inwestycja w rowerek biegowy będzie na pewno trafiona!

Polecamy: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Sprawdzone sposoby 

Jak wybrać rower dla dziecka

Rowerek biegowy: od jakiego wzrostu?

Na rynku dostępne są rowerki biegowe o różnych wysokościach. Te najmniejsze modele przeznaczone są dla dzieci o wzroście od 80 cm. Większość modeli ma regulowaną wysokość siodełka, dzięki temu sprzęt starcza na długi czas - nawet do osiągnięcia przez dziecko wzrostu 110 cm! W praktyce jednak okazuje się, że dzieci, zanim osiągną ten graniczny wzrost, już zaczynają jeździć na normalnym rowerze! Warunek jest tylko jeden - muszą wcześniej aktywnie korzystać z biegówki.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze rowerka biegowego?

Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego modelu biegówki, należy rozważyć następujące kwestie:

 1. lekkość rowerka - im lżejsza konstrukcja jednośladu, tym łatwiej będzie malcowi nim operować,
 2. regulowane siodełko - tak, by można go było łatwo dopasować do wzrostu dziecka. podczas jazdy stopy dziecka powinny swobodnie dotykać podłoża,
 3. dobrze skręcająca się kierownica, która pozwala na swobodne wykonywanie prostych manewrów, nie ograniczając przy tym swobody ruchów,
 4. niski przekrok - dzięki niemu nawet 2-latek będzie swobodnie na niego wsiadał,
 5. gumowe opony z dętkami - lepiej amortyzują podczas jazdy i mają o wiele lepszą przyczepność niż koła piankowe,
 6. podnóżki - szczególnie polecane są dla starszych dzieci, które już dobrze sobie radzą na biegówce. Miejsce do trzymania nóg, gdy rozwinie się większą prędkość, jest wtedy bardzo pożądane.

Rowerek biegowy z hamulcem czy bez?

Rower biegowy dla dziecka powinien mieć hamulec. Dziecko szybko nauczy się go używać, a im sprawniej i szybciej będzie jeździło, tym częściej przyda się funkcja hamowania. Najbezpieczniejszy jest hamulec bębnowy, który można dopasować do wielkości dłoni dziecka i który nie powoduje ryzyka upadku. Poza tym dziecku, które już opanowało umiejętność hamowania, łatwiej będzie się przesiąść na zwykły rower. Będzie musiało nauczyć się tylko pedałować.

Niezbędne akcesoria do jazdy na biegówce

Przed rozpoczęciem przygody z rowerkiem biegowym, należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Ochrona malucha przed urazami mechanicznymi powinna być naszym priorytetem. Absolutnym minimum jest tutaj zakup dobrze dopasowanego kasku. O tym, w jaki sposób go wybrać pisaliśmy w tym artykule:

Kask rowerowy dla dziecka: jak wybrać odpowiedni? 

Poza kaskiem warto rozważyć także zakup ochraniaczy, które będą osłaniały stawy kolanowe i łokciowe - najbardziej narażone na urazy. Nawet jeśli, początkowo maluch nie będzie czuł się w nich zbyt komfortowo, z czasem się do nich przyzwyczai.

Przydatne okazują się też rękawiczki rowerowe, które będą ochronić dłonie przed ewentualnymi otarciami i skaleczeniami. Wybierzcie te z wizerunkami ulubionych bohaterów z bajek. Razem z ochraniaczami i kaskiem mogą stanowić piękną całość, która dodatkowo zachęci malucha do jazdy na biegówce.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Sprawdzone sposoby

Zobacz, jakie rowerki biegowe poleca nasza redakcja: