Zgubić dziecko? To może przydarzyć się każdemu. Tę jedną rzecz musisz zrobić natychmiast, gdy się zorientujesz

2022-04-19 11:31

Wydawać by się mogło, że zgubić dziecko mogą tylko nieostrożni, nieuważni rodzice. Życie weryfikuje jednak to podejście i pokazuje, że taka sytuacja może się przydarzyć każdemu. Zwłaszcza w tłumie, jeśli jest się rodzicem niesfornego malucha, który nie chce dać ręki i czuje się nad wyraz samodzielny. Jak prawidłowo zareagować w takiej sytuacji?

Co zrobić, jeśli zgubisz dziecko?
Autor: Getty Images Co zrobić, jeśli zgubisz dziecko?

Gdy dziecko zniknie nam z oczu na dłuższą chwilę, tym bardziej jeśli jesteśmy w zatłoczonym miejscu publicznym, naturalnym odczuciem jest panika. Zanim jednak nastąpi i zaczniemy w popłochu szukać dziecka, próbujemy zachować zdrowy rozsądek myśląc, że pewnie jest gdzieś blisko i zaraz wyjdzie zza wieszaków, lub wyskoczy do nas z tłumu ludzi. 

Jak tłumaczy ekspertka, to niewłaściwe podejście. Jak więc należy się zachować, gdy zgubi nam się dziecko?

Dowiedz się też: Jak nie zgubić dziecka? 6 zasad bezpieczeństwa

Spis treści

  1. Zgubienie dziecka może przytrafić się nawet bardzo świadomym rodzicom
  2. Nie można tracić czasu i szukać cicho, na własną rękę
  3. A jeśli dziecko zgubi się na plaży...
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Zgubienie dziecka może przytrafić się nawet bardzo świadomym rodzicom

Jak tłumaczy ratowniczka z Tiny Hearts Education - platformy edukacyjnej dla rodziców - dobra reakcja jest jedna i ona sama zastosowała ją rok temu, gdy miała okazję przetestować problem na własnej skórze. Tak wspomina zgubienie syna:

W jednej chwili był obok mnie, w drugiej już zniknął. 

Przeczytaj: Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca? Pierwsza pomoc

W pierwszej chwili, kobieta mimo swojej wiedzy, w panice, ale po cichu, szukała syna rozglądając się we wszystkie strony. Dopiero po chwili przypomniała sobie odpowiednie zachowanie i zaczęła głośno krzyczeć

Zgubiłam mojego dwuletniego syna, pomóżcie mi go znaleźć. Ma na sobie niebieską bluzkę i czarne spodenki. Ma blond włosy i  niebieskie oczy. 

Nie można tracić czasu i szukać cicho, na własną rękę

W takiej sytuacji nie ma się co wstydzić. Aby dziecko nie oddaliło się na zbyt dużą odległość mamy niewiele czasu, zwłaszcza, że małe dzieci nie mają poczucia upływającego czasu, ani dystansu jaki pokonały.

Jeśli szybko poprosimy o pomoc otaczajacych nas ludzi, dobrze opisując malucha, w kilka chwil będziemy mieć co najmniej kilkoro dodatkowych dorosłych, pomagających nam szukać dziecka. W ten sposób ratowniczka znalazła synka w kilka minut z pomocą obcych ludzi. 

Dowiedz się: Tak skrzywdzisz dziecko - 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy

A jeśli dziecko zgubi się na plaży...

Taka sytuacja może się przydarzyć każdemu. W centrum handlowym, w zatłoczonych miasteczkach turystycznych, czy w trakcie zwiedzania popularnych zabytków, a zwłaszcza - na plażach. W tym ostatnim wypadku istotna jest też inna kwestia, o której wspomina ekspertka.

Dopilnujcie, by najpierw sprawdzić wodę.