Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrącą? Poznaj zasady pierwszej pomocy

2022-05-05 13:48

Przypadki, kiedy dziecko omyłkowo połknie lub wypije szkodliwą dla niego substancję chemiczną zdarzają się stosunkowo często. Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrącą i jak ochronić dziecko przed spożyciem środków czystości?

Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrąca?
Autor: Getty images Co zrobić, kiedy dziecko wypije substancję żrąca?

Takie sytuacje, jak połknięcie przez dziecko żrącego środka chemicznego stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka, warto wiedzieć, jak prawidłowo zareagować, aby pomóc maluszkowi. Jak udzielić pierwszej pomocy przy połknięciu przez dziecko szkodliwej substancji?

Spis treści

  1. Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca?
  2. Co zrobić kiedy dziecko połknie kapsułkę do zmywarki?
  3. Co zrobić kiedy dziecko zje mydło?
  4. Co zrobić kiedy dziecko połknie niedozwolone leki?
  5. Jak ochronić dziecko przed spożyciem środków czystości i leków
Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie

Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca?

Środki takie jak popularny wybielacz czy środek do dezynfekcji toalet, bardzo często stanowią atrakcję dla małych dzieci. Ze względu na naturalną ciekawość świata, maluszek może nieświadomie wypić lub połknąć tego typu substancję, która uznawana jest za silnie żrącą. Doprowadzić to może do poparzenia przełyku.

Objawy, które temu towarzyszą mogą być bardzo niejednoznaczne, a im młodsze jest dziecko, tym trudniej postawić ostateczną diagnozę. Najczęściej jednak stanie się ono niespokojnie, może zacząć nadmiernie się ślinić, nieco starszy maluch może natomiast skarżyć się na ból brzuszka oraz utrudnione połykanie.

Co zatem zrobić, kiedy dziecko nieświadomie wypije substancję żrąca lub kiedy podejrzewasz, że mogło do tego dojść? Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie prowokuj wymiotów. Połknięta substancja bardzo podrażnia delikatny przełyku dziecka, a zwrócenie treści żołądkowej naraża go dodatkowo na uszkodzenie, a w skrajnych przypadkach nawet perforację.

Jeżeli podejrzewasz, że dziecko wypiło substancje żrąca, ważne jest, aby podać mu do wypicia płyny obojętne, np. wodę, w celu rozcieńczenia treści żołądkowej. Powinnaś również jak najszybciej udać się z maluszkiem na szpitalny oddział ratunkowy.

Czytaj również: Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jakie prawa ma rodzic?

Pomoc przy otarciu, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?

Co zrobić kiedy dziecko połknie kapsułkę do zmywarki?

Tabletki do zmywarki mogą przypominać dziecku cukierki. Nic więc dziwnego, że wywołują u małych dzieci bardzo duże zainteresowanie. W przeciwieństwie do substancji żrących, kapsułki do zmywarki stanowią dla dziecka realne zagrożenie ze względu na fakt, że w kontakcie z treścią żołądkową zaczynają bardzo silnie pienić się.

W skrajnych przypadkach, może dojść do tego, że piana ta będzie dosłownie wylatywać z ust dziecka. W sytuacji, kiedy podejrzewasz, że dziecko połknęło kapsułkę do zmywarki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Miej również pod ręką opakowanie po tabletkach, gdyż lekarz lub dyspozytor może zapytać Cię o skład przyjętych chemikaliów.

W oparciu o otrzymane informacje zostaniesz poinstruowana o dalszych koniecznych krokach. Pod żadnym pozorem nie rób niczego na własną rękę, gdyż może okazać się, że w tym konkretnym przypadku dane działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Co zrobić kiedy dziecko zje mydło?

Połknięcie przez dziecko różnego rodzaju mydeł, czy to w płynie czy w kostce, zdarza się nieco rzadziej. Jest to związane z faktem, że są one gorzkie w smaku, co skutecznie odstrasza dzieci przed przyjęciem zagrażającej dla ich zdrowia ilości. Mimo wszystko, nawet niewielka objętość mydła bądź szamponu zjedzona lub połknięta przez dziecko może doprowadzić do podrażnienia jego delikatnej błony śluzowej, a tym samy – objawiać się jako ból brzucha, biegunka czy też wymioty.

W takiej sytuacji możesz podać dziecku węgiel aktywny. Jeżeli jednak wystąpią inne niepokojące objawy, takie jak duszność, czy też nasilone wymioty, należy wezwać pogotowie i udzielić pierwszej pomocy dziecku. W przypadku każdego zatrucia, najlepiej ułożyć dziecko w pozycji bocznej ustalonej, a jeżeli dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia – należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację.

Co zrobić kiedy dziecko połknie niedozwolone leki?

Leki, tak samo jak tabletki do zmywarki, mogą przypominać dziecku cukierki. Co więcej, często są one kolorowe, co wzmaga jedynie ciekawość dziecka. Przy połknięciu przez maluszka leku dla dorosłych, bardzo ważne jest ustalenie przyjętej substancji, oraz to, jakie ilości mógł zażyć. W większości przypadków postępowanie sprowadza się do działania objawowego.

W przypadku podejrzenia połknięcia przez dziecko leków, należy koniecznie zadzwonić pod numer alarmowy. Oprócz rodzaju połkniętego leku oraz ilości, jakie zostały przyjęte przez maluszka, możesz zostać również zapytana o alergie dziecka, przewlekłe choroby lub to, czy przyjmuje ono jakiekolwiek leki na stałe.

Ważne są również objawy towarzyszące, szczególnie w momencie, kiedy nie jest do końca jasne, co dziecko połknęło lub wypiło. Pamiętaj także o tym, aby w tym przypadku nie podawać niczego na własną rękę, gdyż w niektórych przypadkach Twoje działania takie jak np. prowokowanie lub nie prowokowanie wymiotów czy też podawanie wody, mogą przynieść odwrotne do zamierzonych skutki.

Najkorzystniejsze jest, tak jak w przypadku pozostałych zatruć, ułożenie dziecka w pozycji bocznej ustalonej, lub, w przypadku pogorszenia stanu dziecka czy też na polecenie lekarza lub koordynatora odbierającego Twoje zgłoszenie pod numer alarmowy, udanie się z maluszkiem jak najszybciej na szpitalny odział ratunkowy.

Jak ochronić dziecko przed spożyciem środków czystości i leków

Wypadki i różnego rodzaju incydenty wpisane są w rozwój dziecka. Warto jednak wdrożyć w życie pewne zasady, które pomogą w znaczący sposób ograniczyć potencjalne ryzyko związane z połknięciem lub wypiciem przez dziecko niebezpiecznej substancji. Przede wszystkim, wszystko to, co może stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka, powinno być przechowywane w miejscach, które będą dla niego niedostępne.

Niedopuszczalne jest, aby wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, leki czy detergenty mogły znajdować się w zasięgu ręki dziecka. Bardzo ważne jest również, aby nie przelewać substancji żrących do pojemników po substancjach nieszkodliwych, np. rozpuszczalnika do butelki po napoju gazowanym czy też płynu do mycia naczyń do butelki po wodzie.

Takie substancje powinny zawsze znajdować się w odpowiednio oznaczonych pojemnikach aby zminimalizować ryzyko pomyłki.

Ważne jest także, aby nie wyrzucać do śmietnika nieopróżnionych opakowań po lekach, szczególnie po plastrach transdermalnych.  W takim przypadku dziecko z łatwością może zajrzeć do śmietnika i wyciągnąć stamtąd insertującą go rzecz.

W przypadku systemów transdermalnych dziecko może również wziąć je za zwykły plaster i przykleić na skórę. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że trudno od razu zauważyć jego obecność na skórze dziecka, a lek w nim się znajdujący przez cały ten czas uwalniany jest do organizmu dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza