Jaki komputer dla dziecka? Laptop czy komputer stacjonarny? Sprawdź, co lepiej kupić

2015-09-10 17:23

Zakup komputera dla dziecka w pewnym momencie staje się nieunikniony. Jaki sprzęt najlepiej wybrać? Postawić na laptopa, a może zdecydować się na urządzenie stacjonarne? Możliwości jest sporo. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki komputer dla dziecka wybrać.

Tablet dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając komputer dla dziecka kierujmy się jego parametrami, a nie ceną.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Jaki tablet dla dziecka? 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę [PORADNIK] >>
  2. Jaki komputer dla dziecka? Rozkładamy na czynniki pierwsze komputer stacjonarny
  3. Jaki komputer dla dziecka? Przed zakupem zrób research
  4. Czytaj także: >> Po co kupować tablet dziecku? >>
  5. Jaki komputer dla dziecka? Tańszy będzie laptop
  6. Jaki komputer dla dziecka: pamiętaj o zdrowiu dziecka
  7. Czytaj także: >> Kiedy kupić komputer dziecku? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl >>
  8. Komputer dla dziecka: a może dwa w jednym?

Do czego dziecko chciałoby używać komputera? Odpowiedź jest prosta i nie różni się od tej, która padnie przy zakupie smartfonu i tabletu. Dziecko chciałoby wykorzystywać swój sprzęt do grania. Stojąc przed wyborem musimy uświadomić sobie czy chcemy zadośćuczynić temu pragnieniu. Dlaczego? Bo zdeterminuje ono zakup.

Czytaj także: >> Jaki tablet dla dziecka? 5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę [PORADNIK] >>

Jaki komputer dla dziecka? Rozkładamy na czynniki pierwsze komputer stacjonarny

Komputer do gier (a mamy tutaj na myśli sprzęt, na którym będzie można uruchomić najnowsze produkcje) cechować będzie mocna konfiguracja. Kluczowe będą trzy parametry: karta graficzna, procesor i ilość pamięci RAM. Należy napisać wprost, że decyzja odbije się w cenie. Składając zestaw stacjonarny trzeba pamiętać o tym, że zakupić będziemy musieli wiele podzespołów. Oprócz trzech wymienionych wyżej będą to: zasilacz, obudowa, płyta główna, dysk twardy, elementy chłodzące. Do tego potrzebne będą oczywiście urządzenia peryferyjne: monitor, klawiatura, mysz, głośniki, które możemy wzbogacić o drukarkę.

Jaki komputer dla dziecka? Przed zakupem zrób research

Komputer stacjonarny możemy złożyć sami, decydując o poszczególnych jego komponentach. Jeżeli nie mamy zielonego pojęcia o nowych technologiach, powinniśmy poszukać rady u znajomych, ale niekoniecznie u sprzedawców. Ci ostatni realizują przede wszystkim plany sprzedażowe i niekoniecznie zaoferują optymalne rozwiązanie. W sklepach z elektroniką dostępne są również gotowe zestawy „dla graczy”, „do biura” czy „uniwersalne”.

Warto zaznaczyć, że sprzęt „do gier” świetnie sprawdzi się również w pozostałych zastosowaniach: odtwarzaniu multimediów, obróbce grafiki, obsłudze pakietów biurowych itp.

Czytaj także: >> Po co kupować tablet dziecku? >>

Jaki komputer dla dziecka? Tańszy będzie laptop

Progi cenowe kształtują się na kilku poziomach. Najprostszy, ekonomiczny zestaw, na którym odtworzymy nowe gry, ale na niskich detalach graficznych nabędziemy za około 1,5 tys. złotych. Za sprzęt do codziennego grania na najwyższych detalach zapłacimy od 2,7 tys. złotych wzwyż. W zależności od podzespołów górna granica może sięgać wielokrotności tej ostatniej sumy.

Na rynku dostępne są również laptopy przeznaczone do gier. Są one o wiele droższe niż „zwykłe” laptopy. Ich ceny wahać będą się od 3,6 do nawet 8 tys. złotych.

Łatwo zauważyć, że realizacja rozrywkowego marzenia dziecka mocno obciąży naszą kieszeń. Dlatego największy sens będzie miał zakup zestawu lub laptopa ze średniej półki.

W przypadku peceta stacjonarnego wydać będziemy musieli około 1,5 tys. do 2,5 tys. złotych. Za średniopółkowy laptop zapłacimy około 2,5 do 3 tys. złotych. Zaleta takiego rozwiązania jest taka, że dziecko będzie mogło używać komputera do celów innych niż granie, ale uruchomi też na nim prostsze lub starsze produkcje. Tym samym wilk będzie syty, a owca cała. Jedno jest pewne – jeżeli chcemy nabyć laptopa pozwalającego na granie wydamy sporo więcej niż w przypadku sprzętu stacjonarnego.

Jaki komputer dla dziecka: pamiętaj o zdrowiu dziecka

Wybierając rodzaj sprzętu trzeba zwrócić uwagę na ergonomię. Obsługa laptopa nie wpłynie dobrze na kręgosłup i wzrok dziecka. Korzystanie z komputera przenośnego wymusza patrzenie w dół z określonej, bliskiej, odległości. Warto rozważyć dokupienie monitora (najlepiej od 19 do 23 cali), osobnej klawiatury i myszy. Komputer spełni swą rolę, gdy trzeba będzie go gdzieś zabrać, a w domu służył będzie niczym zestaw stacjonarny.

Czytaj także: >> Kiedy kupić komputer dziecku? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl >>

Komputer dla dziecka: a może dwa w jednym?

Ciekawą alternatywą dla laptopa mogą być urządzenia typu all-in-one. Kupujemy wtedy sprzęt, który w monitorze „schowane” ma podzespoły komputera. Mówiąc obrazowo: monitor będzie „całym” komputerem. Wada? Rzadko kiedy tego typu urządzenia będą nadawać się do grania. Koszt zakupu takiego urządzenia jest podobny i wynosi około 3 tysięcy złotych.

Najbardziej uniwersalny będzie sprzęt z systemem operacyjnym Windows. Gwarantuje on pełnie możliwości zastosowań od biurowych po gry. Jeżeli zdecydujemy się na komputer Mac firmy Apple możemy zapomnieć o graniu w najnowsze tytuły. Podobnie stanie się, gdy wybierzemy system oparty na Linuksie.

W dużym uproszczeniu możemy sprowadzić wybór komputera do odpowiedzi na pytanie o jego zastosowanie. Nabycie nowoczesnego zestawu, który umożliwi granie ma jedną spora zaletę. Taki sprzęt posłuży nam dłużej, bo w momencie zakupu będzie bardziej zaawansowany technologicznie. Błyskawiczny rozwój technologii powoduje, że komputery starzeją się kilkakrotnie szybciej niż urządzenia gospodarstwa domowego. O niewymiernej zalecie w postaci radości dziecka już nie wspominamy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza