Koniec ZAJĘĆ DODATKOWYCH w przedszkolu? NOWE PRZEPISY

2013-09-02 12:04

Od września 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące między innymi zajęć dodatkowych w przedszkolu. W myśl nowelizacji ustawy o oświacie, rodzice nie mogą wnosić opłat za zajęcia dodatkowe w przedszkolu, obowiązek ten powinien leżeć po stronie samorządów. Te ostatnie nie mają jednak na ten cel funduszy.

koniec zajec dodatkowych w przedszkolu
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Zajęcia dodatkowe w przedszkolu: czy nie można ograniczyć tych kosztów?
  2. Nowe opłaty za przedszkole

Czy zajęcia dodatkowe w przedszkolu takie jak: angielski, rytmika, tańce czy dżudo znikną ze wszystkich placówek? Wszystko wskazuje na to, że jeżeli samorządy rzeczwiście nie znajdą w swoich budżetach rezerw na ten cel, to tak. Są to przecież niemałe sumy, bo tego typu zajęcia są drogie.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu: czy nie można ograniczyć tych kosztów?

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu są drogie, bo prowadzą je zwykle osoby spoza przedszkola: wykwalifikowani instruktorzy, posiadający uprawnienia w swojej dziedzinie. Ponieważ tylko takie osoby, z odpowiednim wykształceniem i certyfiktem, mogą prowadzić te zajęcia, kadra przedszkolna nie zawsze jest w stanie sprostać tym wymaganiom.

Nowe opłaty za przedszkole

Są i dobre strony tej nowelizacji ustawy. Od teraz gminy nie mogą swobodnie ustalać sobie opłat za godziny dodatkowe w przedszkolu (powyżej pięciu bezpłatnych). Opłata ta nie może wynosić więcej niż 1 zł.

Jeżeli chcesz się przyłączyć do petycji rodziców, sprzeciwiających się wycofaniu zajęć dodatkowych z przedszkoli, podpisz się pod petycją.