Przedszkole całodobowe: czy to dobre rozwiązanie z punktu widzenia dziecka?

2014-07-23 14:34

W kolejnych polskich miastach powstają przedszkola całodobowe. Można w nich zostawić dziecko na noc, a nawet kilka dni. Niektóre z przedszkoli całodobowych przyjmują już kilkumiesięczne maluchy. Czy to dobry pomysł?

Pierwsze przedszkole całodobowe powstało w Warszawie kilka lat temu. Z przedszkoli 24h mogą już korzystać mieszkańcy innych polskich miast, np. Krakowa, Wrocławia, Lublina, ale też mniejszych miast, jak np. Sierpca. Niektórym nie mieści się w głowie pomysł zostawienia dziecka w placówce w poniedziałek rano i odebranie go w piątek po południu. Inni chwalą sobie to rozwiązanie, jako nowoczesne, wychodzące naprzeciw pracującym rodzicom.

Przedszkole całodobowe to dobre wyjście awaryjne, gdy rodzice nie mogą zająć się dzieckiem z powodu pobytu np. w szpitalu, nagłego wyjazdu. Są też ratunkiem dla rodziców pracujących na zmiany, np. lekarzy. Z całodobowych przedszkoli korzystają napływowi mieszkańcy dużych miast, którzy nie mają pod ręką nikogo bliskiego, kto mógłby zająć się dzieckiem, np. dziadków czy cioci czy przyjaciółki.

>> Czytaj także: Jak wybrać najlepsze przedszkole? >>

Przedszkole całodobowe może zaszkodzić psychice dziecka

Psychologowie zwracają uwagę na fakt, że zostawianie dziecka na długo, np. na noc, może spowodować spustoszenie w psychice. Mimo tłumaczeń maluch może pomyśleć, że rodzice zostawiają go za karę, bo jest gorsze, niegrzeczne. Małe dzieci bardzo źle znoszą wszelkie odstępstwa od rutyny i rytuałów codziennych. W zwykłym przedszkolu wiedzą, że rodzic przyjdzie np. po leżakowaniu albo po podwieczorku. Jednak raz zostawione na noc nie będzie już wiedziało, czego się spodziewać, a nawet może myśleć, że rodzice już po nie nie wrócą.

>> Czytaj także: Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola? >>

Utraci poczucie bezpieczeństwa, mogą pojawić się lęki i ataki histerii. Kilkulatek potrzebuje miłości i akceptacji, rodzice muszą być dla niego opoką, na którą zawsze można liczyć. Długotrwała i niespodziewana rozłąka z rodzicami może wywołać u dziecka traumę i zaburzyć więź dziecka z rodzicami. Gdy nie mamy innego wyjścia, lepiej zostawić dziecko z osobami, które maluch zna i lubi, np. dziadkami, ciocią, przyjaciółką, zaufaną sąsiadką. Stała opieka jednej niani jest lepsza dla dziecka niż przedszkole całodobowe .

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza