Rozwój seksualny dziecka: dziecięce zabawy erotyczne. Co należy o nich wiedzieć i jak na nie reagować?

2012-01-03 13:49

Poprzez zabawy, również te erotyczne, dziecko poznaje świat, rozwija swoje możliwości, trenuje nowe role. Powszechnie znane zabawy w mamę i tatę, czy zabawa w lekarza pomagają dziecku w poznaniu ciała, zwracają jego uwagę na różnicę płci. Zabawy erotyczne mają ogromne znaczenie w rozwoju seksualności dziecka, jego tożsamości i płciowości. Zabawy te wzbudzają jednak w dorosłych niepokój i wywołują u nich skrajne reakcje. Co trzeba o nich wiedzieć? Jak na nie reagować, by nie zaszczepić w dziecku lęku przed seksualnością? Jak poprowadzić dziecko przez drogę poznawania swojej cielesności?

Dziecięce zabawy erotyczne - co należy o nich wiedzieć i jak na nie reagować?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dziecięce zabawy erotyczne: w lekarza, mamę i tatę, salon urody z masażem, taniec we dwoje
  2. Dziecięce zabawy erotyczne: spokojnie, to rozwojowe!
  3. Dziecięce zabawy erotyczne: płeć nie ma znaczenia!

Pierwsze zabawy erotyczne obserwujemy u przedszkolaków. Są one wpisane w rozwój dziecka - towarzyszą poznawaniu swojego ciała oraz odkrywaniu odrębności płci przeciwnej. Są czymś innym niż manipulowanie swoim ciałem (masturbacja dziecięca) lub podglądanie ciała kolegów. Zakładają bowiem wspólną aktywność dzieci - przedszkolaki bawią się, odgrywając role dorosłych. Elementy erotyczne, czyli takie, które dostarczają przyjemności związanej z dotykaniem ciała, dzieci "przemycają" w rożnych zabawach.

Polecamy także: Czy nasze dzieci uczą się seksu z internetu i filmów porno?

Dziecięce zabawy erotyczne: w lekarza, mamę i tatę, salon urody z masażem, taniec we dwoje

Wśród zabaw erotycznych dzieci dominują: zabawa w lekarza, mamę i tatę, salon urody z masażem, taniec we dwoje. Dzieci w tych zabawach rozbierają się, całują i wzajemnie oglądają swoje genitalia oraz je dotykają. Nie jest ważne, skąd wzięli inspirację do tych zabaw (podejrzeli u dorosłych, a może doświadczyli pobytu w szpitalu?) oraz czy takie aktywności w rzeczywistości mają erotyczny charakter (przecież badanie przez lekarza nie ma nic wspólnego z erotyką!), ważne, że w zabawie dzieci dominuje bliski cielesny kontakt.

Dość częste są zabawy dzieci w parze - dzieci jako "narzeczeni" razem ze sobą chodzą, trzymając się za ręce oraz kładą się obok siebie i całują. Ale też mogą być zabawy w pojedynkę w towarzystwie rówieśników polegające na odtwarzaniu zachowań z życia dorosłych, np. dziewczynki przystawiają do piersi lalki, jakby je karmiły lub chowają pod bluzką poduszki i udają, że są mamami. Niektóre dzieci chętnie podejmują tzw. zabawy samotne - odgrywają sceny erotyczne między lalkami, rysują nagie postaci, sami przed sobą (np. przed lustrem) naśladują zachowania erotyczne dorosłych.

Dowiedz się również jak nazywać intymne części ciała dziecka

Dziecięce zabawy erotyczne: spokojnie, to rozwojowe!

Zabawy erotyczne służą dziecku do poznania siebie i innych, dostarczają również przyjemności. Jeśli nie zaburzają normalnej codziennej aktywności malca i nie przeszkadzają mu w rozwoju (tzn. nie zastępują innych zabaw), nie masz powodu do niepokoju. Z czasem, stopniowo tych zabaw będzie coraz mniej i zastąpi je inna aktywność seksualna. A na razie pozostaje ci odpowiednie reagowanie w sytuacji, gdy "przyłapiesz" dziecko na zabawie erotycznej:

  • NIE WYŚMIEWAJ ANI NIE KARZ dziecka, bo ono nie zdaje sobie sprawy, że robi coś niewłaściwie, że jest to w jakiś sposób zakazane. Zwłaszcza gdy dzieje się to w obecności osób trzecich. W przeciwnym razie wywołasz w dziecku lęk przed podejmowaniem w przyszłości  aktywności erotycznych oraz umniejszysz rangę potrzeb seksualnych.
  • NIE IGNORUJ ZABAW, bo zabawy erotyczne mogą przybrać formę patologiczną - doprowadzić do częstej masturbacji indywidualnej lub zbiorowej, która będzie przeszkadzała w normalnych zabawach i zaburzała rozwój dzieci.
  • ZAPROPONUJ DZIECKU CIEKAWSZĄ AKTYWNOŚĆ, która odciągnie je od zabaw erotycznych. Dzięki temu dziecko nauczy się również podejmowania wyboru, jakie jego potrzeby (czy seksualne?) są najważniejsze.

Dziecięce zabawy erotyczne: płeć nie ma znaczenia!

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy równie często uczestniczą w zabawach erotycznych i równie chętnie się w nie angażują. Co ciekawe, dziewczynki częściej niż chłopcy, łączą się w pary z koleżankami (czyli mają więcej doświadczeń homoseksualnych).

Polecamy również: orientacja seksualna - od kiedy można poznać preferencje seksualne dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza