Wartościowe kanały na YouTube dla przedszkolaków - 10 hitów, które możesz  włączyć dziecku z czystym sumieniem! 

2021-09-29 15:47

Wolisz, by kilkulatek, zamiast wpatrywać się w bajki na tablecie, nauczył się czegoś wartościowego? Oto 10 kanałów na YouTube w sam raz dla przedszkolaków.

Edukacyjne kanały na YouTube dla przedszkolaków
Autor: Getty images Edukacyjne kanały na YouTube dla przedszkolaków

Każdy rodzic potrzebuje kilku wolnych chwil dla siebie, gdy maluch ogląda bajkę i nie wymaga większego nadzoru. Często jednak potem pojawiają się wyrzuty sumienia i obawy, że pociecha wpatrzona w telewizor nie rozwija się prawidłowo.

Według zaleceń WHO dziecko do 2 roku życia w ogóle nie powinno spędzać czasu przed ekranem, natomiast dwulatkowi dozwolona jest maksymalnie godzina takiej rozrywki.

Wniosek nasuwa się więc jeden: im mniej tym lepiej. W rzeczywistości nie jest to takie proste i czasem nawet krótki filmik może być dla opiekuna malucha prawdziwym wybawieniem. Warto zatem zadbać, aby czas przed ekranem nie był zupełnie stracony i wybrać kanał, który wniesie do życia dziecka coś wartościowego.

Oto lista ciekawych kanałów dostępnych na YouTube.

Spis treści

  1. Nauka. To Lubię. Junior
  2. Kredka i Ołówek - rysuj z nami!
  3. NutkoSfera
  4. TedEd
  5. Fundacja Uniwersytet Dzieci
  6. Nauka po Prostu
  7. Emce kwadrat
  8. Bajki dla dzieci TV
  9. Kidsolandia TV
  10. Gogo Lessons & English with Games

Nauka. To Lubię. Junior

Jest to kanał stworzony przez Tomasza Rożka, znanego już wcześniej z prowadzenia kanału naukowego dla dorosłych. Autor poinformował, że chciał stworzyć w internecie miejsce interesujące i przyjazne nawet dla kilkulatków. Tematyka udostępnianych filmów jest bardzo szeroka. Maluch może dowiedzieć się z nich, po co człowiekowi jedzenie, jak funkcjonuje serce, czy też dlaczego gwiazdy świecą.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Kredka i Ołówek - rysuj z nami!

Aby dziecko w pełni skorzystało z tego kanału, potrzebne będą mu także kredki i papier. Seria krótkich filmików nauczy każdą pociechę pięknie rysować. Poziom zaawansowania można z łatwością dobrać do wieku dziecka, gdyż instruktaże dotyczą zarówno prostych obrazków, przedstawiających przykładowo buzię lub domek, jak i trudniejszych do naszkicowania pojazdów i zwierząt.

Zobacz: Rysowanie po śladzie - szlaczki do wydruku

NutkoSfera

W tym miejscu dziecko uczy się poprzez słuchanie świetnych, melodyjnych piosenek wykonywanych przez CeZika, Utwory dotyczą różnic między literkami, statków, pociągów, prądu a nawet księżyca.

Najpopularniejszy na kanale jest odcinek o Układzie Słonecznym. Zabawny tekst łatwo zapada w pamięć i poszerza wiedzę malucha. Melodie są proste i mają na celu kształtowanie od małego wrażliwości muzycznej, dzięki czemu przyjemnie słucha się ich całej rodzinie.

TedEd

Jest to kanał anglojęzyczny, więc poza nauczaniem dzieci nowych rzeczy, dzięki doskonałym animacjom, może wspomóc naukę języka. Młodsi mogą dowiedzieć się jaka jest wartość witamin, dlaczego śnimy, co się stanie jeśli nie będą pić wody lub poznać historię czekolady. W niektórych z filmów dla starszych pociechy będą musiały zmierzyć się z pomysłowymi zagadkami. Przykładowo, będą musiały rozwiązać problem kodu łodzi podwodnej posługując się prostą matematyką i logicznym myśleniem.

Czytaj: Zadania dla 6-latka. Ćwiczenia wspomagające rozwój

Fundacja Uniwersytet Dzieci

Ten kanał ma na celu zaciekawienie dzieci nauką. Jest kierowany do odbiorców w różnych wieku, od 6 do nawet 16 lat. Filmy poruszają treści takie jak funkcjonowanie zegara, jak zbudowany jest komputer, czym jest grawitacja, a także skąd wzięło się życie na ziemi.

Część odcinków poświęcona jest edukacji szkolnej i może być wstępem do lekcji, dzięki czemu kanał nie ogranicza się tylko do przedszkolnych widzów. Do nich natomiast skierowana jest seria o edukacji wczesnoszkolnej. Wyjątkowo interesujące tematy zaciekawią nawet najbardziej wymagającego kilkulatka. Odcinki odpowiadają bowiem na pytania o to, jak przekazać tajną informację, jak powstaje bajka, jak oddychają zwierzęta lub czy wszystkie widzą tak samo.

Nauka po Prostu

Oferowane przez ten kanał filmy mają bardzo różnorodną tematykę. Wspomogą maluszka zarówno w nauce słówek, czy korzystania z toalety, jak i w rozwijaniu jego zainteresowań.

Niezwykle ciekawa jest seria odcinków o polskich ptakach, podczas których dziecko zapoznaje się nie tylko z ich nazwami, ale także uczy się rozpoznawać wydawane przez nie dźwięki. Małego przyrodnika może też zainteresować filmik o najpopularniejszych jadalnych grzybach leśnych.

Emce kwadrat

Jest to kanał popularnonaukowy, na którym interesujące propozycje znajdą dla siebie zarówno mali, jaki i dorośli widzowie. Odcinki mogą rozwiązywać frapujące przedszkolaków zagadki takie jak dlaczego ziewamy lub kichamy, jak rozwija się próchnica i czym właściwie jest choroba lokomocyjna.

Zobacz: Umiejętności 5-latka - co powinien umieć?

Bajki dla dzieci TV

Filmy edukacyjne na tym kanale poruszają naukę cyferek i figur geometrycznych dla najmłodszych oraz budowę układu pokarmowego, czy naukę segregacji śmieci. Dostępnych jest też wiele rymowanek i czytanych wierszyków Jana Brzechwy. Bardzo ciekawa jest też seria animacji o koronawirusie, która w przystępny sposób tłumaczy dzieciom obecną sytuację.

Kidsolandia TV

Główny cel tego kanału to nauka poprzez zabawę. Dzieci podczas seansu przyswoją dużo nowych słówek, dotyczących pracy na farmie, środków transportu, czy warzyw i owoców. Nauczą się także nazywać zwierzęta mieszkające w Australii, w Afryce, w lasach, zwierzęta wodne, a także gady, płazy i owady. Kanał oferuje też oczywiście proste animacje pomocne w nauce kolorów, figur geometrycznych oraz liczenia do stu.

Gogo Lessons & English with Games

Doskonały do nauki języka angielskiego kanał zawiera serię lekcji w postaci animacji z prostymi dialogami, które uczą dzieci podstawowych zwrotów w języku angielskim. Pozostałe filmiki mają postać gier, które zapoznają dziecko z najważniejszymi słówkami.

Jak widać wybór kanałów dla dzieci jest ogromny i wciąż się poszerza. Z pewnością każdemu uda się znaleźć coś interesującego dla swojego maluszka i w spokoju, bez wyrzutów sumienia odpocząć. Oczywiście nie zapominajmy, że nawet najlepsze edukacyjne filmiki nie zastąpią aktywnej zabawy z rodzicem.

Zobacz: Na czym polegają zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu?

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza