Dwulatek: rozwój i wychowanie 2-letniego dziecka

2018-08-31 12:55 redakcja
2 lata
Autor: photos.com|_zdjecie_agencyjne Rozwój dziecka w drugim roku życia nieco zwalnia, ale to bardzo ważny dla niego okres.

Dwulatek potrafi męczyć rodziców częstymi atakami histerii. Wszystko wymusza krzykiem i płaczem. Pamiętaj, aby być asertywnym i nie pozwalać mu na wszystko. Z drugiej strony możesz dać 2-letniemu dziecku wolną rękę przy mało istotnych sprawach, aby poznawało świat i swoje otoczenie.

Rozwój dziecka w drugim roku nieco zwalnia, ale to bardzo ważny okres w jego życiu. Dziecko staje się coraz bardziej świadome siebie: wie kim jest, gdzie jest, co może a czego nie. Teraz nadszedł czas sprawdzania waszej odporności psychicznej. Dziecko chce testować wszystko, sprawdzać, jak daleko może się posunąć, a jednocześnie za wszelką cenę próbuje postawić na swoim. To się nazywa bunt dwulatka, a histeria to drugie imię waszego potomka. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale nie licz, że akurat u was w domu. Dla was, rodziców istotne jest to, że to właśnie od waszej reakcji na awanturnicze zachowania, usprawiedliwione po części dążeniem do niezależności i samodzielności, będzie zależało, jak dziecko będzie sobie radzić z konfliktami w dorosłym życiu i na ile będzie wtedy samodzielne.

Zobacz: Jakie zabawki dla dwulatka?

Co potrafi 2-letnie dziecko?

Rozwój fizyczny dwulatka

Rozwój motoryczny dziecka dwuletniego nabiera tempa. W wieku 2 lat dziecko potrafi już nie tylko chodzić, ale także biegać, podskakiwać i wspinać się. Zabawy z dwulatkiem mogą być nie lada wyzwaniem dla rodziców. Biega szybko, choć bezpieczniej, ponieważ jest w stanie lepiej utrzymać równowagę, nawet jeśli patrzy w dół. Spoglądanie pod nogi pozwala mu omijać ewentualne przeszkody. Potrafi także wchodzić i schodzić po schodach, jednak nadal po jednym, stopniu, stawiając na nim obie nóżki. Odnosi coraz większe sukcesy we wspinaczce - jeśli samodzielnie wychodzi z łożeczka, mimo że materac znajduje się na najniższym poziomie - czas na nowe łóżko!

W wieku dwóch lat dziecko przechodzi bilans dwulatka - badanie przesiewowe, pozwalające sprawdzić czy dziecko prawidłowo się rozwija.

Rozwój intelektualny dziecka dwuletniego

To czas, kiedy dziecko zaczyzna coraz lepiej mowić. Rozwój mowy dwulatka jest systematyczny. Poznaje codziennie nowe słowa, coraz trudniejsze. Zapamiętuje je i próbuje składać w krótkie - 2-3 wyrazowe zdania. Potrafi w prosty sposób wyrazić swoje potrzeby i uczucia. Słyszy i rozumie rozmowy, które toczą się wokół niego, często wyciagając z nich właściwe wnioski, nawet jeśli samo w rozmowie nie uczestniczy. Warto wiec baczniej zwracać uwagę mna to, co mówi się przy dziecku.

>> Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Dziecko chętnie rysuje bazgroły, dopasowuje kształty, układa przedmioty w szereg. Z pomocą dorosłego myje rączki i zdejmuje luźne części garderoby.

Dobrze wiedzieć

Rady dla rodziców dwulatka

 • Cierpliwość przede wszystkim. Nerwowe reakcje w niczym nie pomogą.
 • Pamiętajcie, że to wy jesteście dorośli i nie reagujcie jak dzieci w piaskownicy. To, że dziecko jest w każdej sprawie na "nie", nie znaczy, że robi wam złośliwości i chce wam dokuczyć - ono po prostu stara się znaleźć swoje miejsce w świecie.
 • Czasem nie warto upierać się przy czymś, co z punktu widzenia wieczności nie jest istotne (np. kolor skarpetek), pozwólcie dziecku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, decydować o sobie i otoczeniu.
 • Nie znaczy to jednak, że macie dać mu wolną rękę - zasady i podstawy współżycia powinny być jasno określone, wytłumaczone i bezwzględnie przez wszystkich w otoczeniu dziecka przestrzegane. To się nazywa konsekwencja!

Co potrafi dwulatek?

2-letnie dziecko potrafi:

 • biegać, skakać, z niewielką pomocą chodzić po schodach, siadać i zsiadać z krzesła
 • układać przedmioty w szereg, wkładać je w inne przedmioty i układać na miejsce
 • nakładać krążki na kijek, nawlekać "korale" z otworami o dużej średnicy
 • rysować bazgroły, potrafi naśladować rysowanie kropek i kresek
 • dopasowywać odpowiednie kształty (koło, trójkąt, kwadrat) do odpowiednich wgłębień lub konturów
 • pić sprawnie z kubka, jeść samodzielnie łyżką, używać widelca do nakłuwania pokarmu
 • nakładać rozpinane części garderoby, zdejmować luźną bluzę, myje rączki pod kontrolą osoby dorosłej
 • rozumieć i wykonywać polecenia złożone typu: "Idź do kuchni i przynieś swój kubek" oraz znać nazwy większości przedmiotów z otoczenia
 • używać kilkudziesięciu słów, łączy w wypowiedziach 2-3 słowa, wyraża werbalnie swoje uczucia
 • znać i stosować niektóre rytuały społeczne (podawanie ręki na powitanie), naśladować w zabawie proste czynności zaobserwowane wcześniej (karmi i kołysze misia).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Iwa
|

Na podstawie tego artykulu to co drugi dwulatek jest uposledzony. Niektore 3 latki nie potrafia sie ubrac i rozebrac, jesc lyzka zupe czy mowic zdaniami. A tu wymaga sie tego od 2 latka?

Sven
|

Moje dziecko w wieku 18 miesięcy napisało na ścianie jakieś wzory, zapamiętałem że na końcu wyszło mu że E= mc2 oraz że rotacja rotacji pola wektorowego jest równa minus gradient dywergencji tegoż pola wektorowego.

OLA
|

Mam 14 letnią córkę i 2 letniego synka ( po dwóch operacjach serduszka) Córka mając 2 latka ( i nie ma w tym przechwalek, piszę to dla porównania, ponieważ teraz je mam) płynnie mówiła całymi zdaniami a nawet wymawiala "r" co okupione było moja praca, ponieważ często ćwiczyłam z nią mowę w formie wyciszenia, leżąc w łóżku tuż przed snem), chodzić nauczyła się mając 9mc, kilka mc później wchodziła sama pod schody ( z zejściem było trudniej) mając 2.5 roku jeździła już sama na rowerku, znała cały alfabet, recytowala wiersze itp...do tej pory ma bardzo dobra pamięć i nauka nie sprawia jej problemów, ma najwyższą średnia w szkole. Pampersy pożegnała mając 14mc. Jedynym jej problemem było nauczenie się kolorów, to trwało najdłużej....nie, nie zna się na zegarku...tzn.normalnym zegarku i nie potrafi się tego nauczyć...więc każdy ma jakąś zmore. Synek...hmmm ma 2 latka i 2 mc. Chodzi od 5mc. Nie mówi. Sporadyczne słówka " mama, tata, misiu, oczko, auto", potrafi sam bawić się 2-3 h bez problemu, uwielbia kuchnie, nie rozróżnia jeszcze kształtów, ale za to wspina się od dawna, biega i wszędzie go pełno, jest malutki- ma tylko 86cm i waży 9kg, je sam, ale nie zupki. Pije z kubeczka od 8 mc swojego życia a nie potrafi wypić że smoczka, ale ze słomki- tak, nie potrafi zejść po schodach a wchodzi przy mojej pomocy, rysuje perfekcyjne kółka i nie robi kropek ani kresek. Nie nazywa przedmiotów, chodzi w pampersach. Syn jest opóźniony ( pewnie ze względu na chorobę) ale nie o to chodzi! Każde dziecko na wszystko ma swój czas. Jedne szybciej mówi inne chodzi a jeszcze inne zaczyna samo pić lub jeść. Nie ma zasad. Dużo zależy od rodziców i czasu, jaki poświęcają dziecku i w jaki sposób to robią. Głupota jest porównywanie dzieci. Ja mam porównanie i z córką było o wiele szybciej i łatwiej, ale też szybko staje się samodzielna. Synek, ma trudniej ale dzięki temu mamy więcej czasu dla siebie. Dzieci to dzieci, ja swoje kocham tak samo, niezależnie od tego, w jakim wieku, które i co zaczęło robić...

Tataa
|

A mój trzylatek rozpoznaje w sumie prawie wszystkie marki samochodów najczęściej spotykanych na ulicach, fordy, fiaty, ople, leksusy. Maseratti jeszcze nie rozpoznaje ale dlatego, że jeździ w środku :)