Zanim dziecko pójdzie do przedszkola...

2008-06-06 13:12

Jesienią, gdy twoje dziecko pójdzie do przedszkola, po raz pierwszy będzie spędzać wiele godzin poza domem, pod opieką obcych osób i w towarzystwie innych dzieci. Będzie to nowe doświadczenie zarówno dla niego jak i dla ciebie. Na pewno będzie obfitować w wiele skrajnych emocji, od radości po strach. Kiedy zacząć przygotowania do tego wydarzenia? I jak masz zapanować nad emocjami wlasnymi i dziecka tak, aby ułatwić wam start w przedszkolu?

Zanim pójdzie do przedszkola...
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Trening to podstawa
  2. Nadchodzi godzina zero

Pójście do przedszkola spowoduje, że dziecko będzie przeżywał wiele emocji, związanych z rozstaniem z rodzicami i nowym otoczeniem. Może mieć kłopot z przystosowaniem się do nowych reguł, rytmu dnia. Nie będzie mu łatwo odnaleźć się w grupie rówieśników i nauczyć się żyć z nimi bez konfliktów. Będzie też przez dłuższy czas przeżywał codziennie lęk, czy na pewno przyjdziesz po niego, by zaprowadzić go do domu.Ty również będziesz pełna obaw o to, jak twoja pociecha poradzi sobie z nową sytuacją, czy na pewno dobrze wybrałaś przedszkole i zapewniłaś malcowi najlepszą z możliwych opiekę. Łatwiej wam będzie zaadaptować się w przedszkolu, jeśli już wcześniej przećwiczycie pewne sytuacje.

Trening to podstawa

Ważne jest, by zacząć go jak najwcześniej. Przede wszystkim ważne jest, by dziecko wiedziało, że rodzice zawsze po nie wrócą. Najprostszym sposobem jest regularne pozostawianie dziecka pod opieką zaufanych osób (babć, cioć czy niani). Zanim wyjdziesz, powiedz, o której wrócisz i nie spóźnij się! Zacznij od np. pół godziny i stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności.

Dobrze wiedzieć

Plusy przedszkola

  • to pierwszy krok w dorosłe życie
  • przygotowanie do pójścia do szkoły
  • trening samodzielności
  • rozwój motoryczny
  • rozwój intelektualny
  • nauka życia w grupie, współdziałania i nawiązywania właściwych relacji zarówno z rówieśnikami jak i dorosłymi

Staraj się stwarzać dziecku jak najwięcej możliwości kontaktowania się z innymi dziećmi - bądźcie stałymi bywalcami placów zabaw, klubów dla małych dzieci, utrzymujcie bliskie kontakty z dziećmi należącymi do rodziny i znajomych. W takich sytuacjach obserwuj zachowanie swojego malucha i interweniuj tylko wtedy, kiedy dzieci naprawdę nie są w stanie same rozwiązać konfliktu. Gdy widzisz, że jakaś sytuacja sprawia dziecku kłopot - rozmawiaj z nim o tym.Ucz dziecko samodzielności. Zgodnie z zaleceniami specjalistów dziecko, w którego dietę zaczynają być włączane  nowe smaki, powinno być karmione łyżeczką. Warto, mimo dodatkowego sprzątania, jakie to z sobą niesie, by jak najwcześniej dostało ją do rączki i nauczyło się samo nią posługiwać (oczywiście pod twoim czujnym okiem). Stwarzaj sytuacje, w których dziecko będzie mogło samo ubierać się, oczywiście na miarę swoich możliwości i bez pomocy z twojej strony korzystać z toalety.

Nadchodzi godzina zero

Na kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola, zacznij dziecku o nim opowiadać. O dzieciach, z którymi można bawić się przez cały dzień, ogromnych ilościach zabawek, paniach, które nic innego nie robią tylko wymyślają coraz to nowe zabawy. Opowiedz jak wygląda dzień przedszkolaka. Nie unikaj jednak mówienia o mniej przyjemnych stronach chodzenia do przedszkola, a przede wszystkim o konieczności rozstania. Wielokrotnie podkreślaj, że na pewno nie zapomnisz o odebraniu go z przedszkola. Ustal porę - w pierwszym okresie chodzenia do przedszkola rodzice zazwyczaj odbierają, jeśli oczywiście to możliwe, dzieci zaraz po obiedzie. Z czasem czas pobytu dziecka w przedszkolu wydłuża się do 16-17. Dobrym argumentem jest: mama i tata wychodzą codziennie do pracy - ty do przedszkola. nieco wcześniej też dostosować  rytm życia dziecka do tego, który zacznie obowiązywać od momentu gdy zacznie chodzić do przedszkola (godziny wstawania, posiłków czy leżakowania). Możecie też w domu bawić się w przedszkole i przeżywać wymyślone sytuacje.Jeśli to możliwe porozmawiaj z przedszkolankami o możliwości złożenia w nim wizyty i odwiedźcie je na wiosnę, w czasie gdy trwają zajęcia - najlepiej wtedy, gdy dzieci bawią się na dworze. Niektóre przedszkola organizują przez kilka dni przed rozpoczęciem zajęć spotkania adaptacyjne dla dzieci i rodziców - nie przegapcie ich.Wart też podkreślać, że bycie przedszkolakiem to powód do dumy i dowód na to, że jest się już dużym, dzielnym człowiekiem. Opowiadajcie dziecku o swoich przeżyciach związanych z przedszkolem, o emocjach, które towarzyszyły wam w pierwszych dniach (nawet, jeśli ich nie pamiętacie, to niech to będzie bajka z wami w roli głównej z dobrym zakończeniem). Włącz dziecko w przygotowania - zróbcie sobie wielkie święto z okazji kupowania wyprawki, wycieczkę po sklepach zakończcie w cukierni. Możecie też urządzić rodzinne przyjęcie z okazji pierwszego dnia w przedszkolu.A przed wyjściem z domu nie zapomnijcie wziąć ulubionej maskotki.I pamiętaj, że nawet najlepiej przygotowane dziecko na pewno będzie tego dnia kipieć emocjami. Pozwól mu je okazywać, ale swoje uczucia trzymaj na wodzy. Maluch musi wiedzieć, że ma w tobie oparcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza