Chcesz wychować szczęśliwe dziecko? W tych 10 sytuacjach musisz mu pokazać prawdziwą siebie

2022-06-15 11:18

Chcesz wychować dziecko na szczęśliwego i wartościowego człowieka? Zacznij od siebie! Nie od dziś bowiem wiadomo, że dzieci to nasze lustrzane odbicia. To na jakich ludzi wyrosną w przyszłości, zależy w głównej mierze od przykładu, jaki wyniosą z rodzinnego domu. I choć nie ma gotowej recepty na sukces wychowawczy, to pewne zachowania zaobserwowane u rodziców, mogą mu pomóc w doskonaleniu charakteru i osiągnięciu życiowego spełnienia.

10 sytuacji, w jakich powinno zobaczyć cię twoje dziecko
Autor: Getty images 10 sytuacji, w jakich powinno zobaczyć cię twoje dziecko

Nie da się ukryć, że wychowanie dziecka to największe wyzwanie w życiu rodzica. W momencie przyjścia dziecka na świat zaczyna się ta piękna, a zarazem bardzo trudna przygoda. Chcemy by nasze dziecko wyrosło na dobrego, zaradnego, szczęśliwego, dobrego i spełnionego człowieka. To trudne zadanie, ale możliwe do osiągnięcia. Jedną z dróg do tego celu - może być nasza rodzicielska autentyczność. Twoje dziecko powinno widzieć cię w różnych sytuacjach życiowych, zarówno tych przyjemnych jak i trudnych. To pozwoli mu lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu, łatwiej wchodzić w relacje międzyludzkie oraz dbać o siebie.

Przeczytaj także: Wystarczy pół godziny dziennie, by być świetnym rodzicem. Te 3 momenty w ciągu dnia są kluczowe

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Oto 10 sytuacji, w których powinno widywać cię twoje dziecko:

1. Robisz to, co kochasz - twoje życie nie obraca się tylko w ogół pracy i obowiązków domowych. Pokaż dziecku, że w twoim życiu są zajęcia, które cię relaksują i sprawiają radość i co ważne potrafisz znaleźć na nie czas.

2. Wytrwale dążysz do celu - trudności rzucane przez życie, to jego nieodzowny element. Dziecko powinno widzieć, że szybko się nie zniechęcasz, drążysz temat i potrafisz dotrzeć do wyznaczonej mety.

3. Jesteś miły dla siebie i innych - pamiętasz, by być taktownym i uprzejmym w stosunku do innych, ale dbasz również o swoje granice. Umiesz powiedzieć "nie" w sposób miły i kulturalny. Kiedy potrzeba jesteś skłonny do pomocy.

4. Odpoczywasz - nic się nie stanie, gdy pójdziesz spać, a w zlewie zostanie sterta nie umytych naczyń. Twoje dziecko musi wiedzieć, że twoje siły też są na wyczerpaniu, a codzienny reset to bardzo ważny element codzienności.

5. Dbasz o zdrowie - robisz badania profilaktyczne, kiedy jesteś chory, idziesz do lekarza, kontrolujesz swoje zęby i troszczysz się także o swoje zdrowie psychiczne.

6. Stawiasz czoło przeciwnościom - gdy pojawią się kłopoty, podchodzisz do nich strategicznie. Nie rozpaczasz nad sprawami, na które nie masz wpływu, ale szukasz innego wyjścia.

7. Prosisz o pomoc - nikt nie jest wszechmocny i samowystarczalny. Pokaż dziecku, jak ułatwić sobie życie, współpracując z innymi. Prośba o pomoc to nie wstyd.

8. Przepraszasz, gdy masz za co - nie masz kłopotu z tym, aby przyznać się do swojego błędu. Gdy zawinisz, potrafisz przeprosić także swoje dziecko.

9. Bawisz się - mimo upływających lat są sytuacje, w których potrafisz odnaleźć dziecięcą radość i bawić się na całego.

10. Uczysz się i próbujesz nowych rzeczy. Mądry człowiek uczy się przez całe życie. Pokaż swojemu dziecku, jak czytasz książki, oglądasz nowe filmy, podróżujesz w nowe miejsca, uczysz się języków, próbujesz nowych sportów, znajdujesz czas na nowe hobby.

Przeczytaj: Powiedziałaś już to swojemu dziecku? One bardzo potrzebują usłyszeć każde z tych zdań...

Nasi Partnerzy polecają