Chcesz wychować szczęśliwe dziecko? W tych 10 sytuacjach musisz mu pokazać prawdziwą siebie

2022-06-15 11:18

Chcesz wychować dziecko na szczęśliwego i wartościowego człowieka? Zacznij od siebie! Nie od dziś bowiem wiadomo, że dzieci to nasze lustrzane odbicia. To na jakich ludzi wyrosną w przyszłości, zależy w głównej mierze od przykładu, jaki wyniosą z rodzinnego domu. I choć nie ma gotowej recepty na sukces wychowawczy, to pewne zachowania zaobserwowane u rodziców, mogą mu pomóc w doskonaleniu charakteru i osiągnięciu życiowego spełnienia.

10 sytuacji, w jakich powinno zobaczyć cię twoje dziecko
Autor: Getty images 10 sytuacji, w jakich powinno zobaczyć cię twoje dziecko

Nie da się ukryć, że wychowanie dziecka to największe wyzwanie w życiu rodzica. W momencie przyjścia dziecka na świat zaczyna się ta piękna, a zarazem bardzo trudna przygoda. Chcemy by nasze dziecko wyrosło na dobrego, zaradnego, szczęśliwego, dobrego i spełnionego człowieka. To trudne zadanie, ale możliwe do osiągnięcia. Jedną z dróg do tego celu - może być nasza rodzicielska autentyczność. Twoje dziecko powinno widzieć cię w różnych sytuacjach życiowych, zarówno tych przyjemnych jak i trudnych. To pozwoli mu lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu, łatwiej wchodzić w relacje międzyludzkie oraz dbać o siebie.

Przeczytaj także: Wystarczy pół godziny dziennie, by być świetnym rodzicem. Te 3 momenty w ciągu dnia są kluczowe

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Oto 10 sytuacji, w których powinno widywać cię twoje dziecko:

1. Robisz to, co kochasz - twoje życie nie obraca się tylko w ogół pracy i obowiązków domowych. Pokaż dziecku, że w twoim życiu są zajęcia, które cię relaksują i sprawiają radość i co ważne potrafisz znaleźć na nie czas.

2. Wytrwale dążysz do celu - trudności rzucane przez życie, to jego nieodzowny element. Dziecko powinno widzieć, że szybko się nie zniechęcasz, drążysz temat i potrafisz dotrzeć do wyznaczonej mety.

3. Jesteś miły dla siebie i innych - pamiętasz, by być taktownym i uprzejmym w stosunku do innych, ale dbasz również o swoje granice. Umiesz powiedzieć "nie" w sposób miły i kulturalny. Kiedy potrzeba jesteś skłonny do pomocy.

4. Odpoczywasz - nic się nie stanie, gdy pójdziesz spać, a w zlewie zostanie sterta nie umytych naczyń. Twoje dziecko musi wiedzieć, że twoje siły też są na wyczerpaniu, a codzienny reset to bardzo ważny element codzienności.

5. Dbasz o zdrowie - robisz badania profilaktyczne, kiedy jesteś chory, idziesz do lekarza, kontrolujesz swoje zęby i troszczysz się także o swoje zdrowie psychiczne.

6. Stawiasz czoło przeciwnościom - gdy pojawią się kłopoty, podchodzisz do nich strategicznie. Nie rozpaczasz nad sprawami, na które nie masz wpływu, ale szukasz innego wyjścia.

7. Prosisz o pomoc - nikt nie jest wszechmocny i samowystarczalny. Pokaż dziecku, jak ułatwić sobie życie, współpracując z innymi. Prośba o pomoc to nie wstyd.

8. Przepraszasz, gdy masz za co - nie masz kłopotu z tym, aby przyznać się do swojego błędu. Gdy zawinisz, potrafisz przeprosić także swoje dziecko.

9. Bawisz się - mimo upływających lat są sytuacje, w których potrafisz odnaleźć dziecięcą radość i bawić się na całego.

10. Uczysz się i próbujesz nowych rzeczy. Mądry człowiek uczy się przez całe życie. Pokaż swojemu dziecku, jak czytasz książki, oglądasz nowe filmy, podróżujesz w nowe miejsca, uczysz się języków, próbujesz nowych sportów, znajdujesz czas na nowe hobby.

Przeczytaj: Powiedziałaś już to swojemu dziecku? One bardzo potrzebują usłyszeć każde z tych zdań...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza