6 pytań, które warto zadać dziecku przed snem. Nawet nie wiesz, jak mu to pomoże

2024-02-15 16:36

Moment zasypiania jest idealnym do tego, aby porozmawiać z dzieckiem o całym minionym dniu i podsumować, to co ważnego się w nim wydarzyło. Badania pokazują, że wracanie w rozmowie do wydarzeń z całego dnia ma bardzo dobry wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Jakie pytania najlepiej zadawać, by wzmocnić dziecko emocjonalnie?

6 pytań, które warto zadać dziecku przed snem. Nawet nie wiesz, jak mu to pomoże
Autor: Getty Images 6 pytań, które warto zadać dziecku przed snem. Nawet nie wiesz, jak mu to pomoże

Odpowiedź znajdziemy w jednym z instagramowych postów Zuzi Gruner, certyfikowanej ekspertki Self-Reg i bajkoterapii. Ekspertka na swoim profilu @bajkologia_pl podała 6 gotowych pytań, które mogą stać się doskonałym „otwieraczem” do wieczornej rozmowy z dzieckiem na koniec dnia. Podkreśla przy okazji, że taki wieczorny dialog ma ogromną wartość dla naszej pociechy – a mianowicie jego mózg łatwiej integruje wydarzenia i emocje. Dzięki szczerej rozmowie z rodzicem dziecko wzmacnia też więź z rodzicem, zwiększa swoje poczucie bezpieczeństwa, a także nabywa umiejętności komunikacyjne.

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

6 pytań, które warto zadać dziecku przed zaśnięciem

Każdemu rodzicowi jako pierwsze na usta wieczorem ciśnie się pytanie „Jak minął ci dzień?”. Tymczasem nie jest to najbardziej fortunne pytanie, które zachęcałoby dziecko do wylewnej odpowiedzi. Często bowiem od starszego dziecka w odpowiedzi usłyszymy „dobrze”, „okej”, młodsze zaś może w ogóle na nie nie odpowiedzieć, bo będzie dla niego za ogólne – zwyczajnie nie będzie wiedziało, co powiedzieć. Warto zatem posłuchać rady eksperta i wypróbować inne pytania w typie „otwieraczy” dialogu. Oto co proponuje Zuzia Grunger:

  1. W jaki sposób pomogłeś dzisiaj komuś?
  2. Co było twoim ulubionym momentem dnia?
  3. O czym teraz bardzo, bardzo marzysz?
  4. Z jakiego słowa, żartu, bajki śmiałeś się dziś najbardziej?
  5. Czego się obawiałaś/co wydawało Ci się trudne, ale i tak to zrobiłaś?
  6. O jeszcze chciałabyś mi opowiedzieć o dzisiejszym dniu?

Autorka zastrzega oczywiście, by nie zadawać tych pytań dziecku hurtowo, ale wybrać to, które według nas będzie najlepsze. Może się zdarzyć też, że maluch nie będzie chciał na nie odpowiadać, albo nie będzie wiedział, co powiedzieć. Wówczas warto otworzyć rozmowę opowiadając o swoich doświadczeniach minionego dnia. Dobrym pomysłem może też być zasugerowanie dziecku kilku odpowiedzi np. na pytanie „Co było twoim ulubionym momentem dnia?” możemy podpowiedzieć mu: „Może była to wizyta u babci, a może wypad na lody?”.

Macie już pomysł od jakiego pytania zaczniecie dziś swoją wieczorną pogawędkę z dzieckiem?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza