Agresywne zachowanie dziecka: jak reagować na takie postępowanie w szkole? [FILM]

2014-06-05 12:59

Czy agresywne zachowanie dziecka powinno zostać ukarane? Jeśli dziecko źle się zachowuje w szkole, dorosła osoba powinna zareagować. W jaki sposób? Zobaczcie film!

Szkoła
Autor: thinkstockphotos.com - Jeśli mamy do czynienia z impulsywnością i osoba dorosła upomni dziecko, powinno zareaować. Jeśli nie reaguje, mamy do czynienia ze złym zachowaniem - mówi psycholog.

Jeśli agresywne zachowanie dziecka często ma miejsce w szkole, powinnaś zareagować. Zanim zdecydujesz w jaki sposób, musisz przeanalizować sytuację. Przed rozmową z dzieckiem trzeba się zastanowić, czy zachowało się tak pod wpływem impulsu czy też było to celowe działanie.

- Impulsywne zachowanie może się zdarzyć. Jest to reakcja na bodziec, nieadekwatna do tego, co się stało. Jeśli mamy do czynienia z impulsywnością i osoba dorosła (np. nauczyciel) upomni dziecko, powinno zareagować. Jeśli nie reaguje, mamy do czynienia ze złym zachowaniem - mówi psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba.

>>Dowiedz się również, jak poradzić sobie ze stresem pierwszoklasisty u dziecka>>

Agresywne zachowanie dziecka: kary w szkołach?

Skończyły się już czasy, w których dzieci były karane za złe zachowanie. Gdyby teraz nauczyciel ukarał ucznia, rodzice bardzo szybko poprosiliby dyrekcję o odsunięcie takiej osoby od pracy z dziećmi. Czy takie postępowanie jest dobre? Niekoniecznie, ponieważ to zależy od tego, jaka to miałaby być kara.

- Wprowadzenie różnego rodzaju przywilejów i kar to najprostsza i jednocześnie bardzo skuteczna metoda - mówi psycholog. - Dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzenie systemu motywacyjnego, który będzie jasno pokazywał dziecku, czego od niego oczekujemy - radzi.

Jak jeszcze trzeba reagować, kiedy mamy do czynienia z agresywnym zachowaniem dziecka w szkole? Czy można je odizolować od innych uczniów? Zobaczcie FILM!

Dzień Dobry TVN/x-news