Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 9 prostych kroków

2020-09-30 13:17 Dagmara Osińska
Bądź EKO ze swoim dzieckiem. 10 prostych kroków
Autor: Getty Images

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym może w przyszłości pięknie pachnieć! Dlatego warto dawać dzieciom dobry przykład i angażować całą rodzinę w ekologiczne działania. Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie na pewno zaprocentują.

Nie musisz zmieniać całego życia, by przyczynić się do uratowania planety. Wystarczy, że każdego dnia ty i twoja rodzina zrobicie coś niewielkiego, by być bardziej eko.

Proekologiczne działania mogą być dla dziecka nie tylko cenną lekcją, ale też świetną zabawą.

Co to może być? Oto kilka małych i większych kroków:

1. Róbcie rodzinne spacery do lasu lub parku.

Na przykład w każdą niedzielę po obiedzie - taki rytuał to bardzo wartościowy czas spędzony razem, który naładuje wasze wewnętrzne baterie na kolejny tydzień. Kontakt z naturą jest bardzo ważny dla zdrowia psychicznego i fizycznego każdego człowieka, a dla dzieci to dodatkowo najlepsza lekcja przyrody. Na spacer możecie zabrać worek, wiaderko lub reklamówkę, w którą będziecie zbierać znalezione śmieci.

Czytaj także: Zabawy z dzieckiem w ogrodzie czyli lekcja przyrody na żywo

2. Kup bidony na wodę dla całej rodziny.

Dzięki temu ograniczycie zużycie plastikowych butelek. W sklepach dostępne są zarówno takie z wkładem węglowym (idealne do kranówki), jak i z miejscem na wkład z owoców (by woda miała ciekawszy smak). Dobrze mieć też w domu dzbanek filtrujący wodę z kranu - dzięki temu nie będziecie musieli kupować tej butelkowanej.

Butelka filtrująca Dafi
Butelka Dafi

Autor: Ceneo

Butelka filtrująca z wkładem węglowym. Nie zawiera szkodliwego Bisfenolu A. Jeden wymienny filtr zastępuje 300 półlitrowych butelek PET. Dostępna w różnych rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych.

3. Oddajcie innym dzieciom zabawki, których twoje dziecko już nie używa.

Dzięki takim porządkom zyskacie wolną przestrzeń w domu, a maluch nauczy się, że nie warto przywiązywać się do rzeczy. Na własnym przykładzie pokaż mu, że dzielenie się z innymi jest fajne - zrób przegląd swojej szafy i oddaj to, czego nie potrzebujesz, osobom, którym może się to przydać - do domu samotnej matki, domu dziecka czy domu pomocy społecznej.

Czytaj także: Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?

4. Zasadźcie wspólnie drzewo.

Obserwowanie, jak rośnie, sprawia ogromną przyjemność, a z czasem jest źródłem dobrych wspomnień. Poza tym drzew powinniśmy sadzić jak najwięcej, ponieważ produkują tlen, którym oddychamy, a także ochładzają przestrzeń, na której rosną - co jest szczególnie ważne w perspektywie wciąż ocieplającego się klimatu.

5. Używajcie mydła w kostce zamiast żelu pod prysznic.

Jeśli jednak wolicie żel, kupuj taki w dużym, ekonomicznym opakowaniu. Ta zmiana pozwoli wam uniknąć sporej ilości plastikowych śmieci.

Żel pod prysznic Derma Family
Żel pod prysznic Derma Family

Autor: Ceneo

Żel pod prysznic w ekonomicznym (i ekologicznym) opakowaniu 1000ml. Kosmetyk jest hipoalergiczny, wolny od substancji zapachowych i barwników. Polecamy go szczególnie przy atopowym zapaleniu skóry, wrażliwej cerze, a także profilaktycznie, aby uniknąć alergii. 

6. Ograniczcie spożycie mięsa.

Hodowla i przetwórstwo mięsne to jedna z najbardziej nieekologicznych gałęzi przemysłu na świecie. Poza tym mięso nie jest obecnie zbyt zdrowe.

Czytaj także: Dieta wegańska dla dziecka: czy weganizm u niemowlaka to dobry pomysł?

7. Jedźcie rowerem wszędzie tam, gdzie nie musicie jechać samochodem.

Przynajmniej dopóki ścieżek rowerowych nie pokryje lód i śnieg - później można się przesiąść na sanki.

8. Naprawcie wspólnie przedmiot, który się zepsuje, zamiast kupować nowy.

Majsterkowanie czy drobne robótki domowe są dla dzieci świetną zabawą, a pomagając rodzicowi, maluch zdobywa nowe umiejętności i rozwija sprawność manualną.

9. Czytajcie wspólnie książki o ekologii, oglądajcie bajki i seriale dokumentalne na ten temat.

Tych ostatnich nie brakuje w serwisie Netflix i na YouTube (pamiętasz edukacyjną serię "Była sobie Ziemia"? Możesz ją tam znaleźć!)

Sprawdź: Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem

Areta Szpura "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety"
Jak uratować świat - czyli co dobrego możesz zrobić dla planety

Autor: Ceneo

Pierwsza tak przystępna książka pokazująca, jak każdy z nas może uratować świat. To zbiór rozmów ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste i zdrowego (dla nas i dla planety) żywienia, zawiera także ciekawe opowieści oraz porady, jak każdy z nas, metodą małych kroków, może zadbać o planetę. 

Czytaj także: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Warto obejrzeć!

"Nasza planeta” to ośmioodcinkowy przyrodniczy serial dokumentalny produkcji Netflix, do którego zdjęcia kręcone były przez cztery lata w 50 krajach na wszystkich kontynentach. Każdy z odcinków pokazuje inne cuda przyrody, które w ostatnich dziesięcioleciach drastycznie zmieniły się pod wpływem działalności człowieka: lasy tropikalne, głębiny oceanów, lodowce, pustynie i inne egzotyczne dla nas miejsca.

W serwisie Netflix znaleźć można także inne filmy i seriale o podobnej tematyce. Warte uwagi są na przykład „Terra” – dokument o coraz większej izolacji człowieka od natury, „Ścigając koralowce” – dokument o zanikaniu raf koralowych, „W pogodni za lodem” – o topniejących lodowcach, "Plastikowy ocean" o śmieciach pływających w oceanach oraz „Waterschool: woda cenna jak złoto”, w którym sześć dziewcząt mieszkających przy największych rzekach na świecie uczy się o zrównoważonej gospodarce wodnej, a zdobyte informacje próbuje wykorzystać w praktyce.

Nasza planeta
Autor: materiały prasowe Link: Nasza Planeta w serwisie Netflix

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt? Edukacja ekologiczna dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE