Książki o ekologii dla dzieci. Te tytuły warto czytać razem z dzieckiem

2021-08-30 9:52

Chciałabyś nauczyć swoje dziecko dbałości o naturę i uwrażliwić je na los zwierząt? Pomogą w tym dziecięce książki "z misją".

Książki o ekologii dla najmłodszych
Autor: Getty Images

Dobre nawyki dbania o środowisko naturalne warto kształtować u malucha już od najmłodszych lat. To od nas dorosłych zależy, czy nasze dzieci będą oddychać świeżym powietrzem, czy może będą musiały na co dzień chodzić w maseczkach przeciwsmogowych. Czy będą kąpać się ze swoimi dziećmi w czystym morzu, czy może plaże będą pełne słomek i plastikowych butelek. 

Jeśli nie wiecie, jak zabrać się do tematu dbania o środowisko i edukacji ekologicznej, z pomocą przychodzą książki o ekologii dla dzieci. Oto nasze rady i wybrane tytuły. 

Spis treści

  1. Książki o ekologii dla dzieci - dlaczego warto je kupować?
  2. Książki o ekologii dla dzieci - te tytuły warto przeczytać:
  3. Jak wprowadzać edukację ekologiczną od najmłodszych lat?
Ekologia po bydgosku. Uczniowie mają pomysł, jak dbać o środowisko

Książki o ekologii dla dzieci - dlaczego warto je kupować?

Wsparciem domowej edukacji ekologicznej będą książki dla dzieci o ekologii, których na rynku wydawniczym ostatnio coraz więcej. Są kolorowe, ciekawe, a do tego poruszają bardzo ważne tematy w sposób przystępny dla małego czytelnika.

Zobacz też: Jak zachęcić dziecko do nauki przyrody? 5 sprawdzonych sposobów. 

Książki tłumaczą świat, wiedzę o środowisku, przyrodzie, w sposób, który najlepiej dotrze do młodziutkich umysłów. Podają przykłady zwierząt, personifikują w zabawny i sygestywny sposób rośliny, a nawet śmieci. Książki o ekologii dla dzieci omogą nauczyć dziecko segregowania śmieci, wytłumaczą czym jest energia odnawialna i dlaczego powinniśmy troszczyć się o pszczoły.

Książki o ekologii dla dzieci - te tytuły warto przeczytać:

Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Czytając książeczki [PRZEGLĄD TYTUŁÓW]

Jak wprowadzać edukację ekologiczną od najmłodszych lat?

Rodzice są szczególnie wrażliwi na to, w jakim świecie, będą w dorosłości żyły ich dzieci.  By następne pokolenie mogło w przyszłości oddychać świeżym powietrzem, mieć dostęp do wody zdatnej do picia, a także, by nie zagrażały im klęski żywiołoww i katastrofy wywołanych działalnością człowieka, wartro edukować dzieci od najmłodszych lat.

Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt? Edukacja ekologiczna dla dzieci.

Co możemy zrobić?

  • Wykorzystujcie śmieci do tworzenia zabawek z recyclingu. Rolki po papierze toaletowym, wytłaczanki po jajkach, korki od butelek - to wszystko może być np. elementami gigantycznego robota, którego zbudujecie w ramach ozdoby pokoju. 
  • Wybierajcie wielorazówki, zamiast mnożyć plastik - niech dziecko samo wybierze tkaninowe siatki, które zawsze będziecie nosić do sklepu, czy też słomki z grubego platiku, które będziecie myć i wykorzystywać latami. 
  • Kupujcie bidony na wodę, zamiast małych plastikowych butelek.
  • Dbajcie o zabawki, by móc je sprzedać i dać im drugie życie, zamiast wyrzucić.
  • To samo róbcie z ubraniami - taki zwyczaj nauczy też dziecko przedsiębiorczości.
  • Pobawcie się w tropicieli śmieci. Zabierzcie ze sobą do lasu worek na śmieci i gumowe rękawiczki i zbierajcie odpady. Możecie też urządzić konkurs, na to kto zbierze ich więcej w określonym czasie. 
  • Wspólnie sortujcie śmieci.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza