Dałabyś dziecku gram kokainy? To dlaczego dajesz mu TO?

2022-01-17 13:30

Naukowcy potwierdzili, że fizjologiczne i fizyczne zmiany mózgu takie same jak przy uzależnieniu od narkotyków, pojawiają się podczas intensywnego korzystania ze smartfonów. Szczególnie silnie działa to na dzieci. Sprawdź w teście poniżej, czy ty lub dziecko nadmiernie korzystacie z telefonu.

Uzależnienie dziecka od smartfona
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dziecko uzależnione od telefonu
  2. Czy ty lub twoje dziecko jest uzależnione od telefonu? QUIZ

Uzależnienie od internetu i telefonów komórkowych ma równie poważne skutki jak zażywanie twardych narkotyków, takich jak heroina. Psychiatrzy z Uniwersytetu w Heidelbergu przebadali zależność między występowaniem uzależnienia od smartfonów, a zmianami w mózgu.

Wykryli, że u osób uzależnionych występują ubytki w istocie szarej mózgu, komórkach nerwowych tworzących obszary odpowiedzialne między innymi za kontrolę mięśni, zmysły, emocje i samokontrolę.

Naukowcy stwierdzili ubytki podobne do tych, jakie stwierdza się u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Wśród badanych nie było dzieci, ale zdaniem autorów badania, są one w grupie szczególnie zagrożonej efektami nadmiernego korzystania ze smartfonów.

e-Uzależnienia

Dziecko uzależnione od telefonu

Już wcześniej brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące wpływu smartfonów na nastolatków. Jedna z najlepszych specjalistek od uzależnień dziecięcych, Mandy Saligari, mówi wprost:

"Kiedy dajesz swojemu dziecku tablet lub telefon, naprawdę dajesz im butelkę wina lub gram koksu"

Jej zdaniem sybstancje psychoaktywne mają taki sam efekt na mózg dziecka, jak korzystanie ze smartfonu. I badania Niemców to potwierdzają.

Saligari pracuje w klinice uzależnień w Londynie. W czasie konferencji na temat e-uzależnień mówiła, że ​​około dwie trzecie jej pacjentów było w wieku 16-20 lat, a zdarzają się jeszcze młodsi pacjenci. Zauważyła olbrzymi wzrost takich poważnych przypadków w ciągu zaledwie kilku lat.

CZYTAJ TEŻ: Oderwij dziecko od smartfona - 6 tricków specjalistów 

Co ciekawe, nastolatkowie zdają sobie sprawę ze skali swojego problemu, ale nie potrafią z nim walczyć. Z badania przeprowadzonego w 2021 roku w Polsce wynika, że 33,6% nastolatków nadmiernie korzysta z internetu, a 2/3 nastolatków wie, że powinno mniej korzystać z sieci. 

31% procent nastolatków deklaruje, że nie jest w stanie wytrzymać bez smartfonu, a mniej niż 15% rodziców wie o tym problemie dziecka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dzieci w Polsce, a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE

Czy ty lub twoje dziecko jest uzależnione od telefonu? QUIZ

Sprawdź, czy twoje zachowania, lub zachowania twojego dziecka wskazują na nadmierne używanie telefonu.

QUIZ. Sprawdź, czy jesteś uzależniony od smartfonu?

Pytanie 1 z 15
Czy korzystasz ze smartfonu, kierując pojazdem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza