Dzieci a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE

2021-10-01 12:41

33,6% nastolatków nadmiernie korzysta z internetu, a 2/3 nastolatków wie, że powinno mniej korzystać z sieci. Najnowsze badanie zachowań młodzieży wskazuje na wzrost problemów z uzależenieniem dzieci od komputerów i smartfonów, o którym nie wiedzą ich rodzice.

Smartfon dla dziecka

i

Autor: Getty Images jaki smartfon dla dziecka wybrać?

Problematyczne użytkownie internetu to zjawisko zbyt długiego, intenstywnego lub zaangażowanego korzystania sieci. Zbadaniem go wśród polskich nastolatków zajmuje się raport Nastolatki 3.0 2020 wydany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Według najnowszych danych większość młodych użytkowników nowychtechnologii korzysta z internetu w sposób umiarkowany, ale duża część wpatruje się w ekrany urządzeń bardzo intensywnie.

"Zjawisko spędzania zbyt dużej ilości czasu w wirtualnym świecie oraz silne zaangażowanie w aktywności online jest na tyle powszechne, że w literaturze można spotkać takie pojęcia, jak: „uzależnienie od internetu”, „siecioholizm”, „nadużywanie internetu”, „FOMO” (ang. Fear of Missing Out) czy „problematyczne użytkowanie internetu” (PUI)." - czytamy w raporcie.

e-Uzależnienia

Zadając nastolatkom (zarówno ze szkoły podstawowej jak i średniej) serię pytań dotyczących korzystania z internetu naukowcy stwierdzili alarmujący wzrost nie tylko czasu spędzanego przez dzieci w internecie, ale też problemów wywołanych przez obecność w sieci. Co trzeci nastolatek "wymaga od swoichrodziców i opiekunów rzetelnego przeanalizowania problemu oraz wzmożonej interwencji rodzicielskiej, a trzech na stu – specjalistycznego „detoksu” pod okiem profesjonalistów." Najwięcej takich przypadków jest wśród dziewczynek w szkołach ponadpodstawowych.

Aż 64,1% pytanych dzieci potwierdziło, że myślą, że powinni mniej korzystać ze swojego smartfona.

Według badania rodzice mają świadomość problemu, ale często nie wiedzą o jego skali, np. ponad 1/4 nastolatków słyszy od swoich znajomych, że za dużo korzysta z internetu, a świadomość tego ma tylko 8% rodziców. 31% procent nastolatków deklaruje że nie jest w stanie wytrzymać bez smartfona, a mniej niż 15% rodziców wie o tym problemie dziecka. 

Jak żyć w świecie ekranów? Ja się pytam
Materiał sponsorowany

Nastolatkowie potwierdzają też fizyczne problemy spowodowane przez korzystanie z komputera i smartfona, o których nie mają świadomości rodzice. Prawie 36% pytanych nastolatków deklarowało, że bywa zmęczone i niewyspane z powodu nadmiernego korzystania z internetu, a tylko 27% rodziców o tym wie. Podobnie jest z bólami nadgarstka lub karku (mówi o tym 28%, a ich rodzice potwierdzili to tylko w 7% przypadkach), i pogorszeniem wzroku lub zawrotami głowy (dzieci 35,8%, rodzice 11,9%)