Dziecko uderza i zaczyna się śmiać? To wcale nie oznacza, że sprawiło mu to przyjemność

2023-12-14 15:52

Kiedy dziecko nas uderzy, czujemy złość. Wiemy jednak, że nie możemy mu oddać ani dramatyzować, tylko wyjaśnić, że takie zachowanie jest złe. Gdy dziecko bije i zaczyna się śmiać, mamy wrażenie, że wychowujemy potwora. Tymczasem, to nie oznacza, że sprawiło mu to przyjemność.

Uśmiechnęte dziecko
Autor: Getti Images Dziecko uderza i zaczyna się śmiać? To wcale nie oznacza, że sprawiło mu to przyjemność

Małe dziecko, które podniosło rękę na rodzica, nie zdaje sobie sprawy, że zrobiło coś złego. Uczy się kontrolować emocje. Kiedy coś je rozgniewa, robi coś, co według niego przyniesie upragniony skutek. Bije, gdy mama zabierze mu coś, czym nie powinno się bawić.

Rodzic może być zdezorientowany, gdy wraz z uderzeniem pojawia się śmiech. Niekiedy rodzic nie wie, co zrobić, gdy dziecko jest agresywne i bije, a co dopiero obserwować takie zachowanie. Dziecko śmieje się, jakby cieszyło się, że zrobiło komuś krzywdę. Mogą wręcz myśleć, że wychowują małego potwora, pobawionego empatii.

Czy rzeczywiście dziecko, które uderzy i zaczyna się śmiać, jest złe?

Zobacz także: Sygnały, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda

Spis treści

  1. Co zrobić, gdy dziecko bije?
  2. Dziecko bije i się śmieje
  3. Jak reagować, gdy dziecko bije rodzica?
  4. Dlaczego dziecko się śmieje, bijąc?
Czy rodzic powinien mówić dziecku "nie płacz"?

Co zrobić, gdy dziecko bije?

Kiedy dziecko nas uderzy, staramy się nie ulegać emocjom. Kolejnym krokiem jest niedopuszczenie, aby to się powtórzyło. Należy zatrzymać dziecko, zachowując spokój. Jednocześnie okazać empatie. Pokazać, że rozumiemy jego złość i rozgoryczenie, gdy na coś nie pozwoliliśmy. Wściekłość, którą okazuje maluch, należy skierować na coś innego. Tu dobrym pomysłem jest wysiłek fizyczny – bieganie, skakanie, zabawa w berka.

Pamiętajmy także, aby wysłać dziecku jasny komunikat, że nie należy bić.

Dziecko bije i się śmieje

Kiedy dziecko bije i zaczyna się śmiać, wielu rodziców czuje, że zachowanie spokoju jest na skraju ich możliwości.

Myślimy wręcz, że dziecko zrobiło to specjalnie, że nasz ból sprawia mu przyjemność i go bawi.

Co więcej, niektórzy rodzice mogą to wręcz odebrać jako brak szacunku i złośliwość.

Jak reagować, gdy dziecko bije rodzica?

Devon Kuntzman jest mamą i trenerką pomagającą rodzicom w wychowywaniu dzieci. Na swoim profilu na Instagramie @transformingtoddlerhood wymieniła zachowania, których należy unikać, gdy dziecko uderzając, zaczyna się śmiać.

Przede wszystkim, w takiej sytuacji powinniśmy zatrzymać standardowe myślenie, że dziecko robi to celowo i sprawia mu to przyjemność. Co więcej, należy unikać słów, które cisną się na usta typu:

  • „Przestań się śmiać”.
  • „To wcale nie było śmieszne”.
  • „Zrobiłeś mamie krzywdę”.

Devon podkreśla, że nie należy w takim przypadku krzyczeć ani stawiać dziecka do kąta.

Dlaczego dziecko się śmieje, bijąc?

Trenerka tłumaczy, że dziecku nie sprawia przyjemności krzywdzenie ludzi. Nie jest to także sposób na okazanie rodzicowi braku szacunku. Nie robi tego także, bo jest złośliwe.

Dziecko śmieje się, bijąc, bo nie umie jeszcze kontrolować emocji. Może czuć strach, wykluczenie, ale również może mu być trudno skupić się na tym, czego od niego w danej chwili oczekujemy.

„Śmianie się jest jednym ze sposobów, w jaki dzieci uwalniają strach. Jest to automatyczna reakcja na uczucie przytłoczenia i braku kontroli z powodu posiadania zbyt silnych emocji w danym momencie” – tłumaczy.

Czytaj także: Dlaczego nie wolno bić dzieci? Jak mądrze karać bez stosowania klapsów?

Napady złości: jak radzić sobie z nimi u dziecka?