Edukacja finansowa dzieci, czyli jak nauczyć dziecko wydawać pieniądze

2014-10-13 10:56

Jak zadbać o edukację finansową dzieci? Wasze pociechy lekką ręką wydają pieniądze, które otrzymują, zamiast rozsądnie nimi gospodarować? Czy można zaszczepić w nich zdrowe nawyki i nauczyć je oszczędności? Opowiadają Patrycja Krzanowska, Magda Grabowska-Wacławek i Katarzyna Michalska.

Kieszonkowe dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Prowadząc edukację finansową dziecka, ustrzeżesz je przed życiem ponad stan i zaciąganiem długów.

Spis treści

  1. Edukacja finansowa dzieci: na co dzieci wydają pieniądze?
  2. Edukacja finansowa: jak rozmawiać z dzieckiem?

Edukacja finansowa dzieci  to jedna z rzeczy, na której rodzice powinni skupić szczególną uwagę, jeśli nie chcą, by w przyszłości ich dziecko zaciągało kredyty i miało długi. To bardzo ważne, zwłaszcza dziś gdy co druga osoba żyje ponad stan i wydaje więcej pieniędzy, niż zarabia.

>> Czy dziecko powinno mieć swoje pieniądze?

Edukacja finansowa dzieci: na co dzieci wydają pieniądze?

Jak można się domyślić, przede wszystkim na słodycze. Aż 61 procent dzieci kupuje za kieszonkowe słodkości. 37 procent kupuje napoje, a 27 proc. gazety i czasopisma. 21 procent nastolatków wydaje swoje fundusze na karty do telefonu, 18 procent na zabawki, 16 proc. na kosmetyki, a 15 proc. na płyty CD.

>> Rodzice płacą dzieciom za obowiązki domowe. To dobry pomysł?

Edukacja finansowa: jak rozmawiać z dzieckiem?

- Fajnie jest zaszpanować nowymi ciuchami czy drogimi kosmetykami, ale będąc bankrutem, nikomu nie zaszpanujemy - mówi Katarzyna Michalska, współautorka książki o gospodarce dla młodzieży.

Dlatego od małego powinniśmy tłumaczyć dziecku, żeby kontrolowało swoje finanse. Warto uczyć je tego na kieszonkowym, które zwykle nie jest wysokie. Maluch musi więc nim tak dysponować, żeby wystarczyło mu na słodycze i zabawki oraz żeby mógł część odłożyć, żeby w przyszłości kupić sobie coś większego.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza