Genialna zabawa, która uspokoi nerwowe dziecko

2021-12-07 16:15

Nie ma rodzica, który nie zna napadów złości roczniaka, buntu dwulatka, uporu trzylatka. Pierwszych kilka lat dziecka, to nieustanny trening emocji malucha. Rodzice często wychodzą z siebie, by uporać się z nerwami dzieci. Mamy jednak metodę, która zdziała cuda. Musicie ją wypróbować...

bunt dwulatka
Autor: Getty Images Jak uspokoić dziecko, które ma napad złości?

Niejeden rodzic czuł bezradność w chwili zetknięcia z napadami złości swoich dzieci. Maluch nie rozumie swoich odczuć, nie umie nad nimi zapanować. A dla rodzica, który się z tym mierzy, zniesienie okresu buntów jest wyjątkowo wymagające. Mamy jednak sposób, który działa na dzieci i ich humorki.

Słoik uspokajający dla dziecka, z metody Marii Montessori, to narzędzie dzięki któremu rodzinom będzie łatwiej znieść nerwowe sytuacje. To jednocześnie świetna zabawa z dzieckiem, która wyjaśni mu temat emocji w jasny i dosadny sposób. A w kryzysowym momencie wystarczy rzucić dziecku krótkie "przypomnij sobie nasz słoiczek", by dotrzeć do jego rozsądku i choć odrobinę skrócić jego wybuch. 

Spis treści

 1. Na czym polega metoda uspokajającego słoika?
 2. Jak zrobić uspokajający słoik Montessori?
M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Na czym polega metoda uspokajającego słoika?

Uspokajający słoik Montessori to gadżet do wykonania samodzielnie w domu. W środku słoika jest woda - najlepiej zabarwiona na ulubiony kolor dziecka i brokat. Cały sekret tkwi w tym, by brokat był różny - kolorystycznie, a najlepiej także pod kątem kształtów.

Gdy będzie stał spokojnie, będzie można dostrzec całą różnorodność jego zawartości. Jednak gdy nim mocno potrząśniemy - zmieni kolor na bardziej bury niż dotychczas i nie będziemy w stanie określić co w nim jest - wszystko będzie rozmazane. 

Przeczytaj także: Agresja u dziecka - 9 sposobów na agresywne dziecko

To prosty sposób wytłumaczenia dziecku jego wybuchów złości. Niech kolory i kształty brokatu odpowiadają za poszczególne rzeczy:

 • myśli,
 • emocje,
 • zachowania. 

W tak obrazowy sposób możesz przekazać dziecku, że nerwy nie działają na jego korzyść, a tymbardziej na zrozumienie przez rodzica - bo on też nie odróżni, który brokat jest którym, gdy słoik jest wstrząśnięty. Tak samo jak z odczuciami i pragnieniami dziecka, gdy jest zdenerwowane. 

Dla wzmocnienia przekazu, na ściankach słoika można coś narysować markerem - buzię kotka, albo pieska. Niech słoik ma imię - wtedy jeszcze łatwiej będzie dziecku pojąć jego ideę, i utożsamić się z nią. 

Jak zrobić uspokajający słoik Montessori?

Aby zrobić słoik wystarczy kilka rzeczy, które w większości masz w domu:

 • czysty słoik ze szczelną zakrętką,
 • woda,
 • barwnik spożywczy lub odrobina farby plakatowej,
 • klej z brokatem,
 • różne kolory i kształty brokatu, cekinów itp.,
 • kropla mydła w płynie,
 • ewentualnie marker to narysowania na szkle buzi.

Zobacz też: Histeria u dziecka - jak reagować? 9 sprawdzonych sposobów

Dla pewności, że dziecko nie otworzy słoika i nie wyleje przez przypadek jego zawartości, można zabezpieczyć miejsce zakrętki klejem na gorąco. Dobrą metodą jest taki wybór kolorów, by po zmieszaniu dawały ciemny efekt - przekaz będzie wówczas jeszcze jaśniejszy dla dziecka. 

Histeria u dziecka – jak na nią reagować?

Pytanie 1 z 5
Dwulatek rzuca się na ziemię w sklepie, bo nie pozwoliłaś mu zdjąć z półki słoika z dżemem. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza