Genialna zabawa, która uspokoi nerwowe dziecko

2021-12-07 16:15

Nie ma rodzica, który nie zna napadów złości roczniaka, buntu dwulatka, uporu trzylatka. Pierwszych kilka lat dziecka, to nieustanny trening emocji malucha. Rodzice często wychodzą z siebie, by uporać się z nerwami dzieci. Mamy jednak metodę, która zdziała cuda. Musicie ją wypróbować...

bunt dwulatka
Autor: Getty Images Jak uspokoić dziecko, które ma napad złości?

Niejeden rodzic czuł bezradność w chwili zetknięcia z napadami złości swoich dzieci. Maluch nie rozumie swoich odczuć, nie umie nad nimi zapanować. A dla rodzica, który się z tym mierzy, zniesienie okresu buntów jest wyjątkowo wymagające. Mamy jednak sposób, który działa na dzieci i ich humorki.

Słoik uspokajający dla dziecka, z metody Marii Montessori, to narzędzie dzięki któremu rodzinom będzie łatwiej znieść nerwowe sytuacje. To jednocześnie świetna zabawa z dzieckiem, która wyjaśni mu temat emocji w jasny i dosadny sposób. A w kryzysowym momencie wystarczy rzucić dziecku krótkie "przypomnij sobie nasz słoiczek", by dotrzeć do jego rozsądku i choć odrobinę skrócić jego wybuch. 

Spis treści

 1. Na czym polega metoda uspokajającego słoika?
 2. Jak zrobić uspokajający słoik Montessori?
M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Na czym polega metoda uspokajającego słoika?

Uspokajający słoik Montessori to gadżet do wykonania samodzielnie w domu. W środku słoika jest woda - najlepiej zabarwiona na ulubiony kolor dziecka i brokat. Cały sekret tkwi w tym, by brokat był różny - kolorystycznie, a najlepiej także pod kątem kształtów.

Gdy będzie stał spokojnie, będzie można dostrzec całą różnorodność jego zawartości. Jednak gdy nim mocno potrząśniemy - zmieni kolor na bardziej bury niż dotychczas i nie będziemy w stanie określić co w nim jest - wszystko będzie rozmazane. 

Przeczytaj także: Agresja u dziecka - 9 sposobów na agresywne dziecko

To prosty sposób wytłumaczenia dziecku jego wybuchów złości. Niech kolory i kształty brokatu odpowiadają za poszczególne rzeczy:

 • myśli,
 • emocje,
 • zachowania. 

W tak obrazowy sposób możesz przekazać dziecku, że nerwy nie działają na jego korzyść, a tymbardziej na zrozumienie przez rodzica - bo on też nie odróżni, który brokat jest którym, gdy słoik jest wstrząśnięty. Tak samo jak z odczuciami i pragnieniami dziecka, gdy jest zdenerwowane. 

Dla wzmocnienia przekazu, na ściankach słoika można coś narysować markerem - buzię kotka, albo pieska. Niech słoik ma imię - wtedy jeszcze łatwiej będzie dziecku pojąć jego ideę, i utożsamić się z nią. 

Jak zrobić uspokajający słoik Montessori?

Aby zrobić słoik wystarczy kilka rzeczy, które w większości masz w domu:

 • czysty słoik ze szczelną zakrętką,
 • woda,
 • barwnik spożywczy lub odrobina farby plakatowej,
 • klej z brokatem,
 • różne kolory i kształty brokatu, cekinów itp.,
 • kropla mydła w płynie,
 • ewentualnie marker to narysowania na szkle buzi.

Zobacz też: Histeria u dziecka - jak reagować? 9 sprawdzonych sposobów

Dla pewności, że dziecko nie otworzy słoika i nie wyleje przez przypadek jego zawartości, można zabezpieczyć miejsce zakrętki klejem na gorąco. Dobrą metodą jest taki wybór kolorów, by po zmieszaniu dawały ciemny efekt - przekaz będzie wówczas jeszcze jaśniejszy dla dziecka. 

Histeria u dziecka – jak na nią reagować?

Pytanie 1 z 5
Dwulatek rzuca się na ziemię w sklepie, bo nie pozwoliłaś mu zdjąć z półki słoika z dżemem. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza