"Kogo kochasz bardziej, babcię czy dziadka?". Psycholog: "Walczmy z pokusą zadawania takich pytań dziecku"

2022-12-06 17:10

Takie pytania, gdy sami byliśmy dziećmi, pojawiały się dość często. Podczas świąt, imienin u cioci czy innych podobnych okazji, dorośli często, niby w żartach, urządzali z dziećmi dyskusje o popularności członków rodziny w jego odczuciach. Dziadkowie i ciocie rywalizowali między sobą, ale też wypytywali o to, którego rodzica dziecko woli. Takie tematy poruszane są do dziś. O tym, dlaczego nie warto się na nie zgadzać, opowiada ekspertka.

babcia rozmawia z wnuczką
Autor: Getty Images O takie rzeczy nie powinniśmy pytać dzieci, nawet w żartach.

Niektórzy wciąż mają sentyment do takich specyficznych rozmów z dziećmi. Jak reagować jeśli słyszymy, że ktoś zadaje naszemu dziecku pytania o to, kogo kocha/lubi bardziej? Co zrobić, jeśli sami mamy ochotę dowiedzieć się więcej o uczuciach naszego dziecka względem innych osób? O temacie w mądry sposób opowiada psycholożka, Małgorzata Iwanek. 

Przeczytaj: "Mąż trochę mi zazdrości, że mogę to poczuć na własnej skórze"

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dowiedz się: Nowy członek rodziny - jak poradzić sobie z niechęcią i zazdrością pierwszego dziecka?

Nie ma nic złego w potrzebie bycia ważnym dla dziecka

Dziecko, to niekiedy oczko w głowie całej rodziny. Zwłaszcza, jeśli jest pierwszym maluchem w nowym pokoleniu. O jego względy na swój sposób zabiegają zakochani dziadkowie, ale i wpatrzeni w dziecko rodzice, czy będący pod urokiem malucha ciocie i wujkowie. W takim pełnym uczuć i emocji gronie, ciężko czasami pohamować zazdrość, czy chęć bycia tym ważniejszym dla dziecka. Zdaniem psychologów - nie ma w tym nic złego. 

Nie ma niczego złego w takiej pokusie – możemy mieć takie pragnienie, żeby dziecko chciało tylko nas albo możemy czuć zazdrość, kiedy mówi o kimś innym. Ważne, żeby z tą pokusą i zazdrością radzić sobie nie używając do tego dziecka, a właśnie takim używaniem jest zachęcanie go do wyborów, kto jest ważniejszy - pisze na swoim Instagramie Iwanek, @kulturaseksualna

Dorosły, czy to mama, dziadek, czy ktokolwiek inny powinien poradzić sobie ze swoją zaborczością sam, lub z pomocą innych dorosłych, nie angażując w to dziecka i jego uczuć. Może pomóc rozmowa z innym dorosłym z rodziny, albo też z koleżanką, która jest na podobnym etapie w życiu. Czasami taka rozmowa to dobra terapia. 

Przeczytaj też: Kochamy ich, ale potrafią być nieznośni - 20 toksycznych tekstów Babć i Dziadków

Jak to wygląda z perspektywy dziecka?

Zdaniem psycholożki, dziecko w naturalny sposób, na początku swojego dzieciństwa wybiera sobie jednego rodzica, czy też opiekuna. Dopiero później zaczyna zauważać obecność i rolę w swoim życiu tego drugiego. Zaczyna go potrzebować i silnie kochać. Następnie przychodzi etap poszerzania tego grona bliskich osób np. o dziadków. To bardzo ważne dla przyszłego życia dziecka, by mogło w niezachwiany sposób zauważać potrzebę bliskości z większą ilością osób. 

Dziecko może kochać różne dorosłe osoby w swoim życiu. Może ich potrzebować, może za nimi tęsknić. To w żaden sposób nie przekreśla tego, że kocha i potrzebuje rodzica/ opiekuna. Te uczucia mogą istnieć równolegle i można sobie z tym radzić. To też ważna lekcja na dorosłe życie, kiedy np. wybieramy jedną osobą do życia w parze, ale jednocześnie uznajemy ważność innych dorosłych – przyjaciół, rodzeństwa, może rodziców, również siebie. I że o te wszystkie osoby można dbać (tak, o siebie też), można ich potrzebować (tak, siebie też), można od nich czerpać (tak, od siebie też). Jedni nie przekreślają drugich i na odwrót - podkreśla Małgorzata Iwanek. 

Taka mnogość, ważnych, kochanych, bliskich osób w życiu dziecka daje mu mnóstwo siły, bo wypełnia różne jego potrzeby. Nie należy mu tego odbierać, czy sugerować mu, że coś jest nie tak i kogoś powinno wybrać. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza