Zazdrość o rodzeństwo: jak pocieszyć pierworodnego?

2022-01-05 16:29

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny oznacza dla jedynaka wiele zmian. Co zrobić, aby pierworodne dziecko nie czuło się mniej ważne i zdetronizowane? Jak wyeliminować zazdrość o rodzeństwo, by każde nasze dziecko czuło sie kochane i szczęśliwe?

rodzeństwo
Autor: Getty Images Co zrobić, by pierworodne dziecko nie było zazdrosne o rodzeństwo?

Twoje dziecko postawione w całkowicie nowej roli starszego brata lub siostry musi wiedzieć, że jest kochane tak samo jak dotąd. Poczucie bezpieczeństwa pomoże mu oswoić się z nową sytuacją. Zazdrość pomiędzy rodzeństwem pojawia się nie tylko podczas przybycia do domu noworodka, ale i na późniejszych etapach dzieciństwa. 

Jak budować relacje w rodzinie, by zminimalizować zazdrość o rodzeństwo?

Przeczytaj: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Spis treści

  1. Zazdrość o rodzeństwo - gdy w domu jest niemowlę
  2. Jak postępować z dziećmi, by nie były zazdrosne o rodzeństwo?
Psychologia dziecka - Nowe rodzeństwo

Zazdrość o rodzeństwo - gdy w domu jest niemowlę

Sam początek  życia w powiększonej rodzinie może być dla dziecka trudny. Niezależnie od tego, w jakim jest wieku. Postępuj mądrze, by nie skrzywdzić starszego dziecka.

  • Wciągnij je w sprawy rodziny, niech bierze udział w urządzaniu pokoju dla bobasa, wyborze imienia. Jeśli chce pomagać przy niemowlaku podczas kąpieli, przewijania czy pchania wózka, wykorzystaj to i doceń.
  • Opowiadaj pierworodnemu, jak to było, gdy to on się urodził, oglądajcie wspólnie zdjęcia i pamiątki z jego dzieciństwa: śpioszki, grzechotki.
  • Wspominaj, że kiedy starsze dziecko było w wieku maleństwa, wykonywałaś przy nim te same czynności, poświęcałać mu tyle samo czasu i wykazywałaś tyle samo zaangażowania. Powiedz np.: „Ty też bardzo lubiłeś pluskać się w kąpieli”.
  • Podkreślaj dobre strony bycia starszym, mówiąc np.: „Dzidziuś jest jeszcze za mały, by oglądać bajki w telewizji. Chwal dziecko za to, że już tyle umie.
  • Staraj się tak zorganizować opiekę nad niemowlęciem, aby twój starszak nie czuł się zepchnięty na dalszy plan, np. podczas karmienia maleństwa możesz czytać starszemu dziecku bajkę, uczyć je wierszyka czy piosenki.

Przeczytaj także: Rywalizacja między rodzeństwem: skąd się bierze i jak ją wyeliminować?

  • Jeśli dziecko jest zazdrosne, obrażone, złości się, że w domu pojawił się „ten nowy” i nie chce pomagać przy noworodku, nie krytykuj tego. Pozwól mu ujawniać uczucia, okazuj wiele cierpliwości. Weź swego kilkulatka na kolana, przytul, wycałuj, zapewnij, że w pełni rozumiesz jego uczucia.
  • Poproś rodzinę, by powstrzymywała zachwyty nad nowo narodzonym maleństwem i zainteresowała się także starszym dzieckiem, a podczas pierwszych odwiedzin przyniosła jakiś drobiazg także dla niego.
  • Sama również nie zapominaj wśród entuzjastycznych opowieści o maluszku pochwalić w towarzystwie swoje starsze dziecko. I jeśli kupujesz zabawkę dla niemowlaka, nie zapomnij również o zabawce dla pierworodnego.

Jak postępować z dziećmi, by nie były zazdrosne o rodzeństwo?

Zazdrość o rodzeństwo, może pojawiać się na każdym etapie życia w rodzinie, także u starszych dzieci i nastolatków. Staraj się tak gospodarować swoim czasem, by spędzać go czasami tylko z jednym ze swoich dzieci, by mogło poczuć się wyjątkowo.

Dowiedz się: Błędy wychowawcze: porównywanie dziecka z innymi to jedno z najgorszych zachowań rodziców

Z jednym oglądaj wspólnie seriale, z innym np. jeździj na rowerze, piecz ciasta. Z pewnością twoje dzieci różnią się od siebie na tyle, by znaleźć wspólną przestrzeń, odłączną od reszty rodzeństwa, z każdym z nich. 

  • Dbaj o to, by twoja pociecha miała kontakt z innymi dziećmi, także z tymi, które mają rodzeństwo.
  • Codziennie znajdź czas dla każdego swojego dziecka, np. gdy reszta robi coś z tatą. Dużo z nim rozmawiaj, i to o jego sprawach, a nie o bracie czy siostrze.
  • Cały czas okazuj dziecku, jak bardzo je kochasz i że jest wyjątkowe. Obdarzaj je czułością, nawet częściej niż do tej pory. Łatwiej mu wtedy będzie zaakceptować zmiany, funkcjonować w nowej roli i nauczyć się kochać swoje młodsze rodzeństwo.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza