Od kiedy dziecko może wychodzić bez opieki dorosłego? Sprawdź, co mówią przepisy

2024-06-25 10:08

Nie sposób wziąć urlop na długie dwa miesiące wakacji, by spędzić ten czas z dzieckiem i zapewnić mu opiekę zarówno w domu jak i poza nim. Zanim po raz kolejny usłyszysz "mamo, nudzi mi się", sprawdź, czy twoje dziecko może bawić się na podwórku samo.

Od kiedy dziecko może wychodzić bez opieki dorosłego? Sprawdź, co mówią przepisy
Autor: Getty images Od kiedy dziecko może wychodzić bez opieki dorosłego? Sprawdź, co mówią przepisy

Początek wakacji, tak wyczekiwanych przez uczniów, bywa dla rodziców trudny. Brak konkretnych planów wyjazdowych sprawia, że część dzieci lipiec i sierpień spędza w domach, z tą różnicą, że opieka nad pociechą spoczywa tylko na rodzicach. Jeśli pracują zawodowo, młodszym dzieciom muszą zorganizować opiekę.

Czy uczeń 2. klasy szkoły podstawowej nie może zostać w domu sam, czy może wyjść na podwórko, gdy jego rodzic pracuje zdalnie z domu?

Jak nie skazywać dziecka na spędzanie długich letnich dni w czterech ścianach, a jednocześnie nie narazić się na grzywnę, która może wynieść nawet... 5 tysięcy złotych?

Co roku w wakacje nad wodą ginie dziesiątki osób. Strażacy pokazali, jak temu zapobiec

Kiedy dziecko może bawić się na podwórku samo?

Przepisy nie precyzują jasno tej kwestii, zwłaszcza jeśli chodzi o poruszanie się poza drogami. Jeśli miejscem, w którym będzie bawić się dziecko, jest plac zabaw czy podwórko tuż przed blokiem, a ty możesz zerknąć na nie z okna, nie ma problemu, by pociecha wyszła z domu. Tu także jest jednak pewien "haczyk", bo jeśli dziecku coś się wtedy stanie, to ty jako rodzic jesteś za nie odpowiedzialny.

"Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. Niezastosowanie się do tego przepisu może więc być uznane za wykroczenie" – stanowi art. 106. Kodeksu Wykroczeń.

Rodzic może zostać ukarany:

  • grzywną (od 20 do 5000 zł),
  • karą ograniczenia wolności,
  • karą pozbawienia wolności do roku.

Oczywiście mówimy o sytuacjach, które istotnie mogą stanowić dla dziecka niebezpieczeństwo.

Czytaj też: "Nie mamy babci na wsi, a na miesiąc kolonii mnie nie stać. Co mam zrobić z dzieckiem?"

Co z samodzielnym wyjściem do sklepu?

Jeśli jednak twoja pociecha ma mniej niż 7 lat i chce wyjść poza strefę zamieszkania, nie powinna robić tego bez opieki dorosłego. To oznacza więc nawet spacer do kolegi, który mieszka w domu po drugiej stronie ulicy. Jeśli dzieci twoje i sąsiada chcą pobawić się razem, któryś z rodziców powinien przyprowadzić je na miejsce.

Co ciekawe, dziecko, które ukończyło 7 lat może pójść do kolegi czy do pobliskiego sklepu bez rodzica, o ile towarzyszy mu dziecko, które skończyło 10 lat. To może być więc starsza siostra czy brat, którzy są na tyle dojrzali emocjonalnie, że zdecydujesz się powierzyć im to odpowiedzialne zadanie, jakim jest nadzór nad młodszym rodzeństwem.

"Zgodnie z art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych" - tak mówią przepisy.

Czytaj też: Samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Według przepisów - powinno mieć skończone 7 lat. To oznacza, że może spędzić w domu kilka godzin bez opieki dorosłego, np. kiedy ten jest w pracy. Za każdym razem warto jednak uwzględnić dojrzałość emocjonalną dziecka, nie każdy maluch będzie na to gotowy, a ty pewna, że nie stanie mu się krzywda.

Pamiętaj, że rodzicom dzieci do 8. roku życia przysługuje prawo do elastycznej organizacji pracy. Mając w domu kilkuletnie dziecko możesz więc wnioskować do pracodawcy np. o to, by jeśli to tylko możliwe, pracować zdalnie.

Czytaj więcej: Planujesz wyjazd wakacyjny z dzieckiem? Wiemy, kiedy w wakacje będzie najlepsza pogoda

Czy twoje dziecko jest gotowe na nocowanie u dziadków?

Pytanie 1 z 9
Pakujecie się na wakacje lub weekend poza domem. Jak reaguje twoje dziecko?