Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

2022-09-07 15:00

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? Samodzielny powrót znacznie ułatwiłby rodzicom codzienną logistykę. Dowiedz się, co na ten temat mówią przepisy prawa i po czym poznać, że nasze dziecko jest mentalnie gotowe na samodzielne powroty ze szkoły.

kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły dzieci samodzielnie wracające ze szkoły
Autor: Getty images Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Od kiedydziecko może samo wracać ze szkoły do domu? To pytanie nurtuje wielu rodziców, który posiadają dzieci w wieku szkolnym. Odpowiedź na nie nie jest jednak taka prosta. Aby móc ją udzielić, musimy jednocześnie wziąć pod uwagę: aktualne przepisy prawa, dojrzałość naszego dziecka, a także praktykę przyjętą w szkole, do której uczęszcza nasza pociecha. 

Spis treści

  1. Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły - przepisy
  2. Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły - zasady szkół
  3. Samodzielny powrót ze szkoły: to ty decydujesz
Kalendarz szkolny 2022/2023

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły - przepisy

By ustalić, od jakiego wieku dziecko może samo wracać ze szkoły i w ogóle poruszać się po drogach, w pierwszej kolejności musimy zajrzeć do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j.: DzU z 2005 r. nr 105, poz. 908, z późn. zm.).

Najważniejszy jest tu  termin "droga", którą ustawa definiuje jako „wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt”.

Z kolei art. 43 tej ustawy precyzuje dokładnie, kto może korzystać samodzielnie z dróg. Z przepisów tych wynika, że z drogi samodzielnie mogą korzystać dzieci po ukończeniu 7. roku życia. A dzieci do ukończenia 7 roku życia mogą korzystać z dróg pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Przepisy te nie dotyczą stref zamieszkania, w których takie ograniczenia wiekowe w ogóle nie obowiązują.

Z przepisów tych wynika zatem, że już pierwszoklasista może korzystać chodzić samodzielnie do szkoły i z niej wracać. Z kolei młodsze dziecko do momentu ukończenia 7 roku życia, może chodzić po ulicy pod opieką starszego rodzeństwa, które ma co najmniej 10 lat.

Warto jednak podkreślić, że mówiąc o granicy 7 lat - bierzemy pod uwagę ukończony wiek dziecka, a nie rocznik, z którego pochodzi. Zatem pierwszoklasista, który rozpoczyna naukę w pierwszej klasie we wrześniu, a ma urodziny w listopadzie, na samodzielne wracanie ze szkoły będzie musiał poczekać 2 miesiące - do dnia swoich 7 urodzin.

Przeczytaj: Ubezpieczenie szkolne: co powinni wiedzieć rodzice?

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły - zasady szkół

A więc, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? Z punktu widzenia prawa, każde dziecko, które ukończyło 7 lat, może samodzielnie chodzić i wracać ze szkoły. W praktyce jednak nie zawsze to tak prosto wygląda. Wiele szkół w Polsce, kierując się troską o bezpieczeństwo swoich uczniów, podnosi w swoich statusach tę granicę wiekową do 10 lat.

Do tego czasu dziecko musi być odbierane przez rodziców lub inną osobę pełnoletnią wskazaną przez rodziców w pisemnej zgodzie. Wiek ten może być wyższy lub niższy w zależności od placówki. Wewnętrzne przepisy każdej szkoły ustalane są przez jej radę pedagogiczną i dyrektora.

Co warto podkreślić - zazwyczaj, nawet jeśli rada pedagogiczna ustaliła wyższą granicę wieku niż ustawowe 7 lat, rodzic ma prawo skorzystać z wyjątku. W tym celu składa pisemną zgodę na samodzielny powrót swojego dziecka do domu. Warunek jest tylko jeden - dziecko musi mieć już ukończone 7 lat.

Przeczytaj: Plecaki szkolne - jaki wybrać tornister do szkoły?

"Lawirujemy pomiędzy zmianami. Grafik zaprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły podzieliliśmy na 3 rodziny"

Samodzielny powrót ze szkoły: to ty decydujesz

Przepisy przepisami, ale tak naprawdę ostateczna decyzja, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły, należy od nas rodziców. I tu zazwyczaj zaczynają się kłopoty... Bo skąd możemy wiedzieć, czy nasze dziecko jest już gotowe na ten krok w dorosłość? Co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej trudnej decyzji?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się:

  • dojrzałości swojego dziecka - każde przecież rozwija się w swoim tempie, nie każde w wieku 7 lat wykaże się roztropnością,
  • doświadczeniami dziecka związanymi z poruszaniem się po mieście (przykładowo jeśli dziecko zwykle podwozimy samochodem, może nie wiedzieć, jak bezpiecznie zachować się na ulicy),
  • zagrożeniom na drodze szkoła-dom - czy po drodze są ruchliwe ulice, skwery, na których zbiera się podejrzane towarzystwo itp.

Przed ostateczną decyzją na tak - warto porozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń, które na niego czekają i uczulić je na nie.

Czy twoje dziecko jest gotowe na samodzielny powrót ze szkoły?

Pytanie 1 z 9
Czy rozmawiałaś ze swoim dzieckiem o tym, jak się zachować, gdy ktoś obcy je zaczepi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza