Prezenty dozowane: jak uniknąć przesadnego obdarowywania dziecka

2013-11-22 7:00

Gwiazdkowe prezenty są źródłem największego szczęścia dzieci, choć często stają się również największym problemem rodziców. Czy da się obronić dziecko przed zalewem zabawek i jednocześnie nie pozbawiać go radości z Gwiazdki?

prezenty dozowane jak uniknac przesadnego obdarowywania dziecka
Autor: _photos.com|photos.com

Gwiazdka to oprócz urodzin, najbardziej oczekiwany czas przez każde dziecko. Właśnie wtedy nasze pociechy dostają upragnione prezenty, jak się później okazuje – często niepotrzebne i w nadmiarze. Każdy z członków rodziny stara się sprawić naszemu dziecku jak najwięcej radości, czego efektem jest góra upominków pod choinką, która cieszy tylko przez chwilę. Bez względu na to, czy prezenty były spełnieniem marzeń czy nie, dzieciom dają krótką satysfakcję. Po okresie wielkiej radości przychodzi etap rozczarowania, gdy zabawka powszednieje i staje się po prostu nudna i nieatrakcyjna. Czy wobec tego, ta cała zakupowa gorączka dorosłych, ta pogoń za najlepszym i największym prezentem, i następnie zasypywanie dziecka niezliczoną liczbą pięknie opakowanych upominków ma sens?

>>Przeczytaj również: 8 rad, jak przeżyć święta z dziećmi i nie zwariować>>

Prezenty dozowane: Jak ograniczyć liczbę świątecznych prezentów

Istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc nam zmienić oblicze gwiazdkowych prezentów i sprawić, by miały one większe znaczenie dla naszych dzieci.

1. Po pierwsze warto ograniczyć liczbę wręczanych tego dnia upominków. Im mniejsza liczba prezentów, tym dziecko bardziej skupi na nich swoją uwagę i nie potraktuje ich powierzchownie. Jeśli w okresie świąt cała rodzina przewiduje prezenty dla naszego dziecka, dobrze jest poprosić członków rodziny, by na przykład złożyli się między sobą na większe prezenty. To znacznie ograniczy ilość upominków pod choinką, a jednocześnie pozwoli naszym dzieciom otrzymać rzeczy trwalsze i lepszej jakości. Warto jednocześnie nakierować naszych bliskich w kwestii wyboru prezentu dla dziecka, sugerując im to, co chciałoby ono znaleźć pod choinką. Można na przykład dać im do przeczytania list do św. Mikołaja, którego autorem jest dziecko.

>>Przeczytaj również: Boże Narodzenie - jak powiedzieć rodzicom, że chcemy spędzić święta u siebie?>>

2. Jeśli wiemy, że nasi bliscy mogą nie mieć pieniędzy na upominki, łatwo rozwiązać ten problem poprzez zarządzenie losowania. Wówczas, każdy z nich kupuje jedynie prezent wylosowanej osobie. Takie rozwiązanie sprawi, że nasze dziecko zamiast otrzymywania kilku drobniejszych upominków, dostanie jeden bardziej wartościowy, który z pewnością dostarczy mu większej satysfakcji.

3. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wpłynięcia na wybór prezentów dla naszego dziecka i ich liczbę, możemy samodzielnie zastosować sposób na dozowanie upominków. Wystarczy, że nie pozwolimy dziecku na rozpakowanie wszystkich prezentów od razu i część schowamy na później. Warto uprzedzić swoją pociechę, zanim zobaczy upominki pod choinką, by wiedziała, że może na przykład wybrać 2-3 prezenty, które rozpakuje od razu, a pozostałą część otrzyma kiedy indziej. Dozowanie prezentów sprawi, że dziecko skupi się na poszczególnych upominkach i dłużej będzie się nimi cieszyć, niż gdyby dostało masę podarków od razu i nie mogło zdecydować, którym się bawić. To także świetny sposób na przedłużenie świątecznej radości dziecka, która trwałaby jeden wieczór. Dzięki regularnemu odpakowywaniu prezentów co kilka dni, magia świąt zostaje wydłużona.

>>Przeczytaj również: pierwsze święta z dzieckiem - jak przeżyć je bez stresu?>>